Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 lutego 2006 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Oczami esbeków

O sławnym festiwalu napisano już grube tomy, nakręcono kilka filmów i wiele powiedziano. Teraz czas na pokazanie innego punktu widzenia. Czas na zdjęcia z esbeckich aparatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niemal mityczny festiwal. Oczekiwany z utęsknieniem, wielki manifest poglądów politycznych i własnej indywidualności. Nic dziwnego, że na jarocińskie festiwale ciągnęły tłumy młodych. Tylko tu mogli posłuchać zakazanych w tamtych czasach zespołów.
A za grupami punków i skinów ciągnęły też specjalne oddziały funkcjonariuszy SB. Mieli obserwować, interweniować i... robić zdjęcia. Właśnie te ostatnie posłużyły Tomaszowi Toborkowi do przygotowania niecodziennej wystawy "Jarocin w obiektywie bezpieki”.
Fotografie zrobione przez esbeków odnaleziono 2 lata temu w archiwach IPN w Łodzi. Rok temu narodził się pomysł zorganizowania wystawy tych materiałów. Stąd wzięły się ogromne fotogramy przypominające trochę plakaty. Od zeszłego roku wystawa krąży po Polsce. Pierwszym miejscem, gdzie zaprezentowano ją publiczności był Rynek Starego Miasta w Jarocinie. A już teraz unikatową wystawę można zobaczyć w Świdniku.
Dlaczego właśnie u nas?
- Bo na festiwalach w Jarocinie występowały świdnickie zespoły - tłumaczy Leszek Olechnowicz, dyrektor MOK. - A wielu świdniczan brało udział w koncertach jako ich widzowie.
Zdjęcia opatrzone są oryginalnymi podpisami funkcjonariuszy SB. Oprócz nich pod fotografiami znalazły się też komentarze ich autorów. Na fotografiach zostały uwiecznione młode, niepokorne zespoły, które rozpoczynały swoje kariery właśnie w Jarocinie. Ale tak naprawdę bohaterami zdjęć są fani ich muzyki. Wystawę dodatkowo uzupełniono folderami, znaczkami i plakatami z imprezy. Dołączono też zdjęcia łódzkiego fotografika Tomasza Barasińskiego.
Fotografie w Miejskim Ośrodku Kultury pozostaną jeszcze przez dwa tygodnie.
Agnieszka Kalinowska
• Podobno razem z zespołem bywał pan na Jarocińskich festiwalach...
- Tak. Nawet wygraliśmy jeden w 1984 roku.
• Więc jak to było, policja i esbecy byli widoczni, czy raczej kryli się w tłumie?
- Jak najbardziej chcieli być zauważeni. Raz zrobili nam nawet wielką manifestacje. Podjechali ciężarówkami do miejsca koncertów. Potem wysiedli i w pełnym umundurowaniu z pałami przemaszerowali przez cały plac na którym widzowie oglądali nasze występy. To była demonstracja siły i celowa prowokacja.
• Aż tak was pilnowali? Czy to znaczy, że młodzież w Jarocinie była wyjątkowo uciążliwa?
- Nie, to nie tak. Przyjeżdżało tam mnóstwo ludzi. A w tak ogromnej grupie zawsze znajdzie się ktoś, kto wszczyna burdy, albo się naćpa. Ale większość zjeżdżała na Jarocin przede wszystkim po to, żeby posłuchać fajnej muzyki.
• Podczas koncertów zdarzały się jakieś dramatyczne momenty?
- Pewnie. Kiedyś od jednego szturchnięcia zaczęła się wielka bitwa policji z uczestnikami zabawy. Skończyło się na tym, że wielu poszkodowanych trafiło do szpitala. A młodzi wielbiciele muzyki zostali napiętnowani niczym bandyci.
• Ale było i wesoło.
- Oczywiście. Na festiwalu była ogłoszona prohibicja. Ale jacyś miejscowi codziennie dowozili wino w workach na kartofle. Nie byli to jednak rasowi kupcy, więc sami pociągali z przywożonych flaszek. Po kilku godzinach byli tak pijani, że ludzie płacili im papierkami po cukierkach. A oni brali to za dużą gotówkę.

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium