Pogrzeb Z. Gilowskiej. Rodzina, przyjaciele i współpracownicy byw poniedziałek prof. Zytę Gilowską. Na uroczystości pogrzebowe byłej wicepremier i minister finansów przyjechały także najważniejsze osoby w państwie: prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński
Terenu kościoła p.w. NMP Matki Kościoła pilnowali funkcjonariusze BOR, przed świątynią ustawiono telebim. Wchodzący do środka prezydent, premier i szef partii rządzącej byli witani przez mieszkańców Świdnika oklaskami.
Oprócz najważniejszych osób w państwie w ostatnim pożegnaniu byłej wicepremier wzięli udział także: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister finansów Paweł Szałamacha, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister środowiska Jan Szyszko, wiceminister kultury Jarosław Sellin i prezes Najwyższej izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Byli też lubelscy parlamentarzyści i samorządowcy (zarówno z PiS, jak i z PO), a także przedstawiciele środowisk akademickich na czele z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim. Asystę honorową pełnili funkcjonariusze Służby Celnej i policji.
Zanim nabożeństwo się zaczęło Zyta Gilowska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał jej syn, Paweł Gilowski, obecnie dyrektor generalny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Wprawdzie wiedzieliśmy o chorobie, z którą pani profesor zmagała się od lat. Ale zaskoczyła nas szybkość, z jaką śmierć wyrwała ją z naszego grona – mówił podczas kazania arcybiskup lubelski Stanisław Budzik. – Jej odejście wywołało głębokie poruszenie w wielu środowiskach. Wszyscy, z którymi o niej rozmawiałem, wspominają ją z sympatią i żegnają z żalem. Została zapamiętana jako osoba, która łączyła solidną wiedzę akademicką z głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne. Umiała przekuwać tę wiedzę w konkretne pomysły.
– W dniu jej śmierci w gazetach i w internecie można było znaleźć tytuły: „Odeszła Żelazna Dama polskiej polityki”. Czy można być jednocześnie żelaznym i ciepłym? Czy można być jednocześnie zdyscyplinowanym, wymagającym i roztaczać wokół siebie atmosferę sympatii i życzliwości? Czy można obniżać koszty pracy i daniny publiczne, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze w budżecie? Okazuje się, że można. Pani prof. Gilowska taką osobą była i takich niezwykłych rzeczy umiała dokonać – mówił prezydent Andrzej Duda.
Zytę Gilowską wspominał także Jarosław Kaczyński. – W bezpośrednim kontakcie była osobą sympatyczną, pełną pomysłów, błyskotliwą, potrafiącą mówić na różne tematy. Czasem ją cytowałem. Zdarzało się, że miałem do niej pretensje, bo jej sformułowania bywały ostre. Ale było w niej coś takiego, że była zdecydowana i wymagająca, a jednocześnie wyjątkowo wręcz urocza.
Po mszy kondukt pogrzebowy przeszedł na oddalony o ok. 1,5 km cmentarz. Tam laudację wygłosiła premier Beata Szydło. – To ogromy zaszczyt i wzruszenie, że mogę w imieniu rządu RP podziękować i pożegnać panią premier. Była niezwykłą osobą, którą odegrała ogromne znaczenie w polskiej polityce. W tle decyzji które podejmowała zawsze był człowiek. Kiedy zaczynałam swoją drogę samorządowca, a potem polityka, była dla mnie wzorem. Byłam pełna podziwu, że kobieta-polityk może tak wiele osiągnąć – mówiła szefowa rządu.
Relacja minutowa
Beata Szydło: To ogromy zaszczyt i wzruszenie, że mogę w imieniu rządu RP podziękować i pożegnać panią premier. Była niezwykłą osobą, którą odegrała ogromne znaczenie w polskiej polityce. W tle decyzji które podejmowała zawsze był człowiek. Kiedy zaczynałam swoją droge samorządowca, a potem polityka, była dla mnie wzorem. Byłam pełna podziwu, że kobieta-polityk może tak wiele osiągnąć.
>>>
Msza żałobna w kościele się kończy. Za chwilę kondukt przejdzie na oddalony o ok. 1,5 km cmentarz. Przed kościołem tłum mieszkańców.
>>>
– Była osobą niezwykłą także w bezpośrednim kontakcie. Czasem miałem do niej lekkie pretensje, bo jej sformułowania bywały zbyt ostre. Ale była z jednej strony wymagająca, a jednocześnie czasem wręcz urocza – wspomina Jarosław Kaczyński. – Przede wszystkim miała swoją wizję Polski, a zwłaszcza polskiej gospodarki. Była przekonana, że jest ona w stanie rozwijać się szybko.
Prezydent Andrzej Duda: - Dziś do Świdnika przyjechały najważniejsze osoby w państwie, władze uniwersytetów, żeby pożegnać osobę absolutnie nietuzinkową. Jesteśmy tu po to, żeby oddać hołd pani profesor i pani premier, ale jesteśmy tu z wielkiej osobistej sympatii. Jesteśmy tu także dlatego, że przez naszą obecność hołd i podziękowanie oddaje panstwo polskie.
>>>
– Odejście pani profesor wywołało głębokie poruszenie w wielu środowiskach. Wszyscy, z którymi o niej rozmawiałem, wspominają ją z sympatią i żegnają z żalem. Została zapamiętana jako osoba, która łączyła solidną wiedzę akademicką z głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne. Umiała przekuwać tę wiedzę w konkretne pomysły – powiedział abp Stanisław Budzik.
Nabożeństwu w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku przewodniczy abp Stanisław Budzik.
– Wprawdzie wiedzieliśmy o chorobie, z którą pani profesor zmagała się od lat. Ale zaskoczyła nas szybkość, z jaką śmierć wyrwała ją z naszego grona – powiedział abp Budzik podczas kazania.
>>>
Przed rozpoczęciem nabożeństwa Zyta Gilowska została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał jej syn Paweł Gilowski.
Do Świdnika dotarł prezes PiS Jarosław Kaczyński, a chwilę po nim prezydent Polski Andrzej Duda. Gdy wchodzili do środka, sprzed kościoła dało się słyszeć oklaski. Tak samo było przy wejściu premier Beaty Szydło.
>>>
W Świdniku jest już premier Beata Szydło. W ostatnim pożegnaniu Zyty Gilowskiej biorą udział także m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister ochrony środowiska Jan Szyszko, wiceminister kultury Jarosław Sellin i prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski
>>>
W Świdniku jest już minister finansów Paweł Szałamacha, parlamentarzysci, samorządowcy, rektor KUL i przedstawiciele środowiska akademickiego. Asystę honorową podczas pogrzebu pełni Służba Celna i Policja.
Na zakończenie nabożeństwa laudację ma wygłosić prezydent RP Andrzej Duda. W trakcie uroczystości na cmentarzu głos zabierze premier Beata Szydło.
>>>
Po nabożeństwie uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku.
Przed oraz w trakcie uroczystości, zamknięta będzie dla ruchu samochodów ulica kard. Wyszyńskiego (przy kościele).
Zyta Gilowska zmarła we wtorek 5 kwietnia. Gilowska była wicepremierem i ministem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od kilku lat chorowała na serce.
W uroczystości pogrzebowej udział weźmie premier Beata Szydło.
Czytaj także: Wspomnienia o premier ze Świdnika
Wideo: TVN24