Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 maja 2018 r.
20:34

Powiat prosi miasto o kasę. Chodzi o 3 mln zł. Na co?

0 53 A A
Budowa hali sportowej przy I LO w Świdniku dobiega końca
Budowa hali sportowej przy I LO w Świdniku dobiega końca

O 3 miliony złotych proszą burmistrza Świdnika władze powiatu. Miasto miałoby dołożyć do sztandarowych inwestycji starostwa – przebudowy ul. Racławickiej, która właśnie się rozpoczęła i budowy niemal gotowej już hali sportowej przy I LO w Świdniku. – To kuriozalna sytuacja – komentuje Ewa Jankowska, sekretarz miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 26 września 2017 r. pytałem Zarząd Powiatu o zagrożenie terminowego ukończenia hali sportowej przy I LO w Świdniku – opisuje Łukasz Reszka, przewodniczący klubu radnych PiS-Porozumienie Prawicy Rady Powiatu w Świdniku. – Miałem wówczas niepotwierdzone informacje, że wykonawca zszedł z placu budowy, a w kasie powiatu zabrakło pieniędzy na dokończenie hali. Wicestarosta powiatu świdnickiego Waldemar Białowąs zapewniał, że moje „obawy są na wyrost” i że „nie ma żadnych problemów!”

Temat finansowania budowy hali sportowej przy I LO w Świdniku właśnie powrócił. – 7 miesięcy później, 26 kwietnia, otrzymałem kolejną informację, że Zarząd Powiatu jednak nie dysponuje pieniędzmi niezbędnymi do zakończenia inwestycji i szuka źródeł jej sfinansowania, np. poprzez zwrócenie się o 1,5 mln zł do miasta – dodaje radny Reszka. – Moje obawy oraz informacje z ubiegłego roku potwierdziły się dzień później.

Okazuje się jednak, że do Urzędu Miasta w Świdniku władze powiatu zwróciły się nie tylko z prośbą o dofinansowanie budowy hali sportowej, ale też rozpoczętego właśnie pierwszego etapu przebudowy ul. Racławickiej.

„Zważywszy na to, że ogólna wartość projektu to 7 088 9600,00 zł zwracamy się z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego w wysokości 1 500 000,00 zł – czytamy w piśmie do burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, podpisanym przez starostę świdnickiego Dariusza Kołodziejczyka.

Jest też informacja o dofinansowaniu z rządowego programu, choć nie wiadomo, o jaką kwotę chodzi. Nie ma też słowa o wkładzie własnym powiatu.

– To jakaś kuriozalna sytuacja. Czy my mamy finansować powiatowe inwestycje? – komentuje oba pisma ze starostwa Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Jeśli tak, to może je przejmiemy i sami będziemy budować?

Sekretarz miasta przyznaje, że są inwestycje, które samorządy finansują wspólnie (np. budowa ul. Kusocińskiego), ale stosowne umowy i porozumienia są podpisywane wcześniej, a nie na finiszu. – Jak można te pisma rozumieć? Że powiat nie ma z czego zapłacić wykonawcom i właśnie teraz potrzebuje pieniędzy? – pyta Jankowska. – Zastanawiam się, jak te inwestycje są zapisane w budżecie i czy jest to zgodne z ustawą o finansach publicznych.

– Przecież nie uchwalilibyśmy budżetu, gdybyśmy nie mieli pieniędzy – podkreśla Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. I dodaje: Nie sądzę, aby ktoś w magistracie był zaskoczony naszymi pismami, ponieważ wcześniej rozmawiałem przez telefon na ten temat z burmistrzem. Wszystko wyjaśniłem i powiedziałem, o co dokładnie chodzi.

Starosta zaznacza też, że zasada pomocniczości stosowana jest w całej Polsce. – Samorządy gmin i miast pomagają finansowo powiatom, ponieważ wiadomo, jakim budżetem powiaty dysponują – mówi starosta. – Wszystkie samorządy z terenu powiatu świdnickiego pomagają nam przy inwestycjach. Poza tym pisma skierowane do urzędu nie są żądaniami, tylko prośbą. 

Starosta wyjaśnia, że nie ma też ustalonej zasady, że o wsparcie finansowe należy prosić wyłącznie na początku inwestycji. Zaznacza też, że prośba powiatu ma związek z tym, że oferty firm budowlanych startujących w przetargach są wyższe od kwot, które samorządowcy zakładali. – Te bieżące przetargi wychodzą drożej – akcentuje Kołodziejczyk. – I za chwilę może okazać się, że z którejś inwestycji – czy to ul. Maczka, czy al. Armii Krajowej – trzeba będzie zrezygnować, jeśli miasto nie wesprze nas finansowo.

Na przebudowę ul. Racławickiej powiat zdobył ok. 2,4 mln zł dofinansowania, zaś na budowę hali ok. 2,5 mln zł. – Cały czas staramy się o kolejne pieniądze – dodaje Kołodziejczyk.

Czytaj więcej o:

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 17 maja 2018 o 18:27
+1
W miescie terror jak za komuny wypowiadac i myslec po swojemu mie wolno. Jedna parta jeden prezes. Czekamy az to sie zmieni bo wielu ludzi chce tylko uczciwie pracowac. Mam tylko nadzieję ze zmieni sie po wyborach bo wielu juz tego nie wytrzymuje, nie znasz dnia ani godziny kiedy cie przeniosą. Przecież u urzedzie jest wielu ludzi ktorzy maja uprawnienia na sekretarza czy za rzadow obecnego burmistrza musi byc politycznie z przydzialu.
Avatar
Zico / 17 maja 2018 o 18:20
+1
Kto takie bzdury wymyśla ze w budzecie zabrakło kasy, no chyba cos takiego moze wymyslec archiwista 
Avatar
Famki / 17 maja 2018 o 18:16
+1
czy pis poza ujadaniem potrafi cos dla tego miasta zrobić odpowiedz brzmi niestety nie. Ciekawe ile pisowski główny hejter swidnika pobiera za to pieniędzy. Czyzby miastu zabraklo pieniedzy eby wydac dla mieszkańców. Widac ze pisoujadaczom brakuje klasy a jak grunt sie pali pod nogami to pojawia sie strach i kompleksy. W Swidniku muszą nastąpić zmiany korzystne dla mieszkańcom a pseudoradnemu już dziekukemy.
Avatar
JAcek / 11 maja 2018 o 09:23
+1
Ludzie ,kto tu moderuje tą stronę , to jest jakś masakra i żenada. Czy Dziennik Wschodni  jest marionetką PiSowskiej Elity?
Avatar
Obywatel Zmian / 11 maja 2018 o 09:21
+1
Nie rozumiem tego tekstu? Czy ta gazeta jest  PiSiorowa? Tyle co zrobił Zarząd Powiatu przez niecałe 4 lata,to poprzednie władze w osobie Pana Króla Starosty z RiP(PiS) i jego Elit z PiS nie zrobiły przez 12 lat i jeszcze pewnie potrzebowali by ze 20 lat conajmniej aby tyle zrobić co Panowie Kołodziejczyk, Osina i Białowąs! Normalną rzeczą jest gdy Gmina w której tworzą się inwestycje dostają zapytania od  Powiatu w sprawach partycypowania w kosztach budowy,czy to dróg czy innych inwestycji.Nie rozumiem tej nagonki? Ale czemu się dziwić?,przez 12 lat nic nie robili, a teraz nadrabiają  fałszywymi i bezpodstwnymi  wypowiedziami nie mającymi nic wspólnego z prawdziwą prawdą
Nie rozumiem tego tekstu? Czy ta gazeta jest  PiSiorowa? Tyle co zrobił Zarząd Powiatu przez niecałe 4 lata,to poprzednie władze w osobie Pana Króla Starosty z RiP(PiS) i jego Elit z PiS nie zrobiły przez 12 lat i jeszcze pewnie potrzebowali by ze 20 lat conajmniej aby tyle zrobić co Panowie Kołodziejczyk, Osina i Białowąs! Normalną rzeczą jest gdy Gmina w której tworzą się inwestycje dostają zapytania od  Powiatu w sprawach partycypowania w kosztach budowy,czy to dróg czy innych inwestycji.Nie rozumiem tej nagonki? Ale czemu się dziwić?,prz... rozwiń
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 09:16
+1
Reszka niech się lepiej zajmie MKS AVIA...Miasto ciągle tylko dokłada i dokłada. To jest jak skarbonka bez dna!!! Może trzeba prezesowi zmniejszyć pensje i dodatki?????jakby lepiej zarządzał to i miastu by pieniędzy nie brakowało by dołożyć do hali i Raclawickiej...
Avatar
Gość / 11 maja 2018 o 08:33
+1
"To jakaś kuriozalna sytuacja. Czy my mamy finansować powiatowe inwestycje? – komentuje oba pisma ze starostwa Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Jeśli tak, to może je przejmiemy i sami będziemy budować?" a propos budowania to może basem wybudujcie, taka mała prośba, ach te wybory, wybory, teraz będzie coraz głośniej, będzie się działo...
Avatar
Brezniew / 10 maja 2018 o 22:50
+1
Tego sie nie da czytać co to ku...wa jest . Autoreklama buraków ze swidnika kto tam jest jekson czy jakson, normalnie obłęd s redaktor to skąd tez ze swidnika
Avatar
Zdecydowany / 10 maja 2018 o 22:10
+1
JuŻ sie uaktywniły gady z miasta juz wylewają swe pomyje na powiat. Tak lepiej nic nie robić, to jest dewiza jaksonistow, brak słów na to co wyczyniają. Panie Waldku Pan się nie boi, jak nie Pan to kto odsunie te łachudry od koryta miejskiego ,,, popieramy i powodzenia
Avatar
Agnieszka / 10 maja 2018 o 21:50
+1
W odróżnieniu od miasta, powiat robi inwestycje Racławicka, Kusocinskiego, most w Mełgwi, hale sportowe, boiska a miasto tylko przeniosło swoją siedzibibę, piękne nowe gabinety z łazienką w gabinecie Jaksona i rozbabrany plac z jakimiś pomnikami Żenada i kompromitacja
Avatar
Ja / 17 maja 2018 o 18:27
+1
W miescie terror jak za komuny wypowiadac i myslec po swojemu mie wolno. Jedna parta jeden prezes. Czekamy az to sie zmieni bo wielu ludzi chce tylko uczciwie pracowac. Mam tylko nadzieję ze zmieni sie po wyborach bo wielu juz tego nie wytrzymuje, nie znasz dnia ani godziny kiedy cie przeniosą. Przecież u urzedzie jest wielu ludzi ktorzy maja uprawnienia na sekretarza czy za rzadow obecnego burmistrza musi byc politycznie z przydzialu.
Avatar
Zico / 17 maja 2018 o 18:20
+1
Kto takie bzdury wymyśla ze w budzecie zabrakło kasy, no chyba cos takiego moze wymyslec archiwista 
Avatar
Famki / 17 maja 2018 o 18:16
+1
czy pis poza ujadaniem potrafi cos dla tego miasta zrobić odpowiedz brzmi niestety nie. Ciekawe ile pisowski główny hejter swidnika pobiera za to pieniędzy. Czyzby miastu zabraklo pieniedzy eby wydac dla mieszkańców. Widac ze pisoujadaczom brakuje klasy a jak grunt sie pali pod nogami to pojawia sie strach i kompleksy. W Swidniku muszą nastąpić zmiany korzystne dla mieszkańcom a pseudoradnemu już dziekukemy.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 10:02
-1
"Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50%...." - bardzo dobra inicjatywa - jestem ZA !!!
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 12:53
0
A teraz radny ma wolne w pracy ale niepłatne!
Avatar
pamiętający / 16 maja 2018 o 12:17
-1
Za PRLu , radny rady narodowej w  Świdniku nie miał diety, nie dostawał kasy - jedyne co było to dzień wolny od pracy i talon na obiad w Świdniczance...Radny był za darmo, nie to co teraz....Kasa i tylko kasa..a efekty żadne.
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 11:01
-1
Proponuję obniżyć pensję zarządu powiatu o 50% i niech radni powiatowi oddadzą swoje diety, które mają otrzymać do konca kadencji i dziura budżetowa będzie mniejsza
Avatar
lubię swoją wieś / 16 maja 2018 o 08:10
-1
Zlikwidować powiat w Świdniku, zlikwidować Urząd miasta przyłączyć do Lublina jako dzielnicę
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 16:42
0
Kto chce być starostą , komu tak sie spieszy?
Avatar
Gość / 15 maja 2018 o 08:54
0
Grupa pseudo politykow osmiesza sie na tym forum! No coz jakie spoleczenstwo taka wladza!
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 95 21

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 82 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 113 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!