Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

10 maja 2022 r.
12:50

Tak się zapowiada Noc Kultury 2022 w Lublinie. Uciekający wąż wśród jazzu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Noc Kultury 2022 zaplanowano na 4/5 czerwca
Noc Kultury 2022 zaplanowano na 4/5 czerwca (fot. Maciej Kaczanowski)

Znamy już atrakcje tegorocznej Nocy Kultury zaplanowanej na 4/5 czerwca. W rejonie Starego Miasta mają się pojawić instalacje artystyczne i wystawy, ich dźwiękowym tłem będzie jazz oraz muzyka klasyczna. Na część wydarzeń trzeba się będzie zapisać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tradycyjnie najwięcej ma być rzeczy do oglądania. Oczywiście nie zabraknie prac Jarosława Koziary, którego instalacje były gwiazdami wielu edycji Nocy Kultury. Tym razem artysta szykuje dwie prace.

Jedną z nich zobaczymy na pl. Po Farze, ma stanąć olbrzymie drzewo inspirowane rajem utraconym. Będzie też 100-metrowy wąż, który ma „uciekać” z placu przez ul. Grodzką w kierunku Rynku.

Drugą instalacją, przygotowywaną przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Koziary, ma być stado rajskich ptaków napędzanych siłą wiatru.

Na pl. Po Farze zobaczymy również sporo prac ze szkła, chociażby szklaną Bramę Krakowską i wiele równie znanych budynków. Na Starym Mieście mają się też pojawić „botaniczne witraże”.

– Szklane, witrażowe rozety nie będą miały w sobie przypadkowych roślin – zastrzega Joanna Wawiórka-Kamieniecka, która zawiaduje Nocą Kultury. Mają to być rośliny, które były wybierane i sadzone w czasie zakładania Ogrodu Saskiego.

Kolejne atrakcje pojawią się na Złotej.

– Za pomocą niezwykłej animacji będziemy mogli odnieść wrażenie, że wchodzimy do zdjęć – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Jednym tych zdjęć ma być wykonana przez Edwarda Hartwiga fotografia dwóch kobiet palących w bramie. Więcej fotografii Hartwiga będzie można obejrzeć na Jezuickiej.

Zaglądając na plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena przy Dominikańskiej będzie można trafić na taniec w powietrzu w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze i Strefy Wysokich Lotów. Na placu ma się też pojawić kolejna instalacja artystyczna: deszcz kilkuset szklanych, podświetlanych kropli.

Spacerując po Starym Mieście mamy również natrafić na wielkoformatowe cytaty, ale również takie ukryte w zaułkach, czy koło rynien. Stałą pamiątką po tegorocznej Nocy Kultury ma być mural, który wykona Marcin Wrzal w pobliżu pl. Rybnego. Ma to być biało-szaro-czarna praca o „wewnętrznych przeżyciach artysty” i o tym, jak mu się żyje w Lublinie.

W programie pojawia się też akcent ukraiński. To prezentacja artystyczna „Wiosenna dziewczyna i Olha 1891”. W jej centrum ma być „kobieta i jej sytuacja w obliczu katastrofy wojny”.

Na tarasie widokowym galerii handlowej VIVO! powstawać ma lodowa rzeźba inspirowana architekturą Lublina, będą tam również występować łyżwiarki figurowe, ale na wrotkach.

Na terenie browaru przy Bernardyńskiej ma się pojawić instalacja artystyczna ze wstążek.

– Każdy będzie mógł wejść, zanurkować w niezliczoną ilość zawieszonych zielonych wstążek – wyjaśnia Wawiórka-Kamieniecka. – Przypuszczam, że będzie to jedno z miejsc, gdzie powstanie najwięcej zdjęć.

Również w browarze, obok strefy wypoczynkowej, trzykrotnie wyświetlony ma być film o niezwykłym odkryciu w ścianie jednej z kamienic znaleziono podczas prac budowlanych wiele szklanych negatywów.

Tegoroczna Noc Kultury ma być podobna do tych, które znamy sprzed pandemii. Podobną, a jednak inną. Przez wiele lat wybierano jedną ulicę, która stawała się środkiem ciężkości imprezy. Teraz takiej ulicy nie będzie.

– W tym roku szczególną przestrzenią, którą zamierzamy się zajmować, będzie przestrzeń dźwiękowa – mówi Wawiórka-Kamieniecka. – Zamierzamy doprowadzić do sytuacji, w której muzykę jazzową i klasyczną będzie słychać na dużej scenie, ale i w różnych, zaskakujących miejscach.

– Teraz nie powiemy państwu, gdzie. To będzie niespodzianka – mówi prof. Mariusz Bogdanowicz z Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej UMCS. – Będzie kilka przestrzeni, gdzie będziemy występować. Główna scena będzie na pl. Litewskim.

– To jeszcze nie jest cały program – zastrzega zawiadowczyni Nocy Kultury. W piątek zakończył się nabór pomysłów na wydarzenia, do którego zgłoszono ponad 40 propozycji. Zwycięskie pomysły mają być ogłoszone wkrótce, podobnie jak wykaz miejsc (chociażby tych do zwiedzania) i wydarzeń, na które trzeba będzie wcześniej zdobyć bezpłatną wejściówkę.

Konferencja prasowa w sprawie Nocy Kultury 2022 (fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia