Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2021 r.
15:00

Więcej dronów, pod większą kontrolą. Lublin i Jastków łączą siły

Liczba profesjonalnych pilotów dronów z uprawnieniami już dawno przekroczyła 25 tysięcy osób
Liczba profesjonalnych pilotów dronów z uprawnieniami już dawno przekroczyła 25 tysięcy osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Nad Jastkowem i częścią Lublina pojawi się więcej dronów? Oba samorządy startują w konkursie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jego celem jest umożliwienie bezpiecznych lotów dronami na masową skalę na znaczne odległości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tylko przez rok liczba operacji lotniczych z wykorzystaniem dronów niemal podwoiła się, a liczba licencjonowanych operatorów BSP wzrosła o ponad 250 procent – podliczyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo ruchu lotniczego w Polsce. Drony są wykorzystywane przez służby mundurowe (policja patroluje nimi drogi), ale też firmy do działalności komercyjnej. Następnym krokiem w rozwoju takich usług jest projekt, którego celem jest „umożliwienie bezpiecznych lotów dronów na masową skalę i znaczne odległości poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS) bez konieczności planowania misji z wyprzedzeniem czasowym”.

W konkursie organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Urzędem Lotnictwa Cywilnego zamierza wystartować Lublin razem z gminą Jastków.

– Dotyczy on badania możliwości dostarczania przy pomocy drona małych paczek np. z lekarstwami, czy z pilną korespondencją i wytyczenia w tym celu szlaków komunikacyjnych – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – W przeciwieństwie do Świdnika, gdzie funkcjonuje lotnisko, na terenie naszej gminy jest możliwość przeprowadzenia takich testów. Mamy pod kątem lotniczym „czystą” przestrzeń.

– Z analizy wymagań dotyczących zgłaszanych terenów wynika, że Lublin nie jest w stanie samodzielnie przystąpić do konkursu ze względu na zbyt dużą gęstość zaludnienia i wysoki poziom zurbanizowania – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza. Z tego powodu Lublin dogadał się z gminą Jastków. – Wytypowano obszar o powierzchni ok. 120 km kw., który w blisko 90 proc. położony jest na terenie gminy Jastków, zaś pozostałe 10 proc. znajduje się w granicach Lublina.

Teresa Kot zwraca uwagę, że wzięcie udziału w konkursie nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie gminy. – Biorąc udział w tym projekcie, sami możemy skorzystać, nie tylko pod kątem promocji naszej gminy. Sami także będziemy mogli się czegoś nauczyć, jeśli chodzi o wykorzystywanie w praktyce nowoczesnych technologii. Może to być bardzo interesujące.

Urząd ma pracowników przeszkolonych do obsługi bezzałogowych statków powietrznych. – Do tej pory korzystaliśmy z drona aby wykonać fotografie z lotu ptaka budynków czy organizowanych imprez – dodaje pani wójt. – Drona można by było wykorzystywać także do innych celów np. badania czystości powietrza, czy monitorowania ciężarówek przejeżdżających gminnymi drogami. Zdarza się bowiem, że łamane są tonaże, przez co dochodzi do niszczenia nawierzchni dróg.

Agata Król, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyjaśnia, że nie chodzi o testy. – Testy działania systemu, PAŻP realizuje na swoich poligonach testowych. Natomiast w 3 lokalizacjach wybranych w konkursie, dojdzie do wdrożenia systemu, gdzie użytkownicy, posiadając odpowiednie kompetencje i zezwolenia, będą mogli m.in. w sposób dynamiczny realizować usługi z wykorzystaniem zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych – wyjaśnia Agata Król.

Władze Lublina przekonują, że współpraca z PAŻP (o ile uda się wygrać konkurs) przyniesie gminom korzyści. Chociażby dlatego, że agencja rozmieści urządzenia zbierające informacje o położeniu dronów.

– Gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie się ruchu dronów na ich terenie – wyjaśnia Czerwonka i dodaje, że będzie można nie tylko śledzić loty, ale też reagować na ewentualne nieprawidłowości. Możliwe ma być też wprowadzanie do systemu informacji o wydarzeniach wiążących się z powstawaniem większych skupisk ludzi na ziemi, takich jak targi lub przemarsze.

Skorzystać mieliby również użytkownicy dronów, którzy mogliby planować operacje poza zasięgiem swojego wzroku, choćby dostawy powietrzne do klientów. Nowe narzędzia miałyby też pozwolić na ocenę kolizyjności takiego kursu.

Rozstrzygnięcie konkursu i wybór uczestników ma nastąpić jeszcze przed końcem stycznia 2022 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty