Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

5 lutego 2022 r.
17:41

"Drzewa zagrażają też tym, że rosną zbyt blisko drogi". Rzecznik ZDW o wycinkach

Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW
Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW (fot. Inicjatywa Między Drzewami)

- Drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, żeby nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały jej użytkowania - przekonuje Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Z dokumentu udostępnionego na Facebooku przez pilarzy z Horodyszcza wynika, że w Rejonie ZDW Włodawa na opał dla wojska wycięte zostaje 20 drzew. A ile zakwalifikowano do wycinek w tym roku na tej trasie (816) w rejonie ZDW Biała Podlaska?

– W sezonie zimowym, czyli wtedy gdy możliwa jest wycinka drzew, w całym RDW Biała Podlaska, przez który przebiegają drogi wojewódzkie Nr 698, 803, 806, 807, 808, 811, 812, 813 i 816 do wycięcia zostało wytypowanych 166 sztuk drzew o średnicy pnia od 75 cm do 235 cm.

Są to drzewa, o których usunięcie wnioskowali między innymi mieszkańcy czy dziennikarze, a które zagrażają bezpieczeństwu w ruchu samochodowym, pieszym czy rowerzystom oraz utrudniają widoczność kierowcom.

Proszę jednak pamiętać, że nie tylko wycinamy drzewa ale także dokonujemy nasadzeń. W 2021 roku było ich około setki i taka sama liczba nowych drzew pojawi się także w 2022 roku.

  • Kto je do wycinki wytypował?

– Przy tej drodze stan drzew oceniali pracownicy z dwóch Rejonów ZDW. Dwóch specjalistów - jeden z RDW w Białej Podlaskiej, drugi z RDW we Włodawie.

  • Kto konkretnie?

– Ze względu na ochronę danych osobowych nie mogę podać danych naszych pracowników, którzy zajmowali się oceną stanu zadrzewienia.

  • Jak ZDW typuje drzewa do wycinek?

– Najpierw w ciągu roku odbywa się ocena stanu zadrzewienia przez specjalistów od zieleni, którzy pracują w Rejonach Dróg Wojewódzkich. Następnie sporządzany jest tzw. plan wyrębu, który obejmuje tylko i wyłącznie te drzewa, które są chore, zniszczone, nadpalone, uschnięte lub zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym bądź pieszym albo mogą wyrządzić zniszczenia np. budynków, które znajdują się w ich sąsiedztwie.

Przepisy jasno wskazują, że to zarządca drogi odpowiedzialny jest za utrzymywanie zieleni i za to, że zieleń w pasie drogowym nie będzie zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi.

Drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, żeby w okresie swej wegetacji nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały jej użytkowania. Jak miało to miejsce w przypadku drzew wytypowanych do wycinki przy DW 816, DW 830, DW 826 czy DW 874.

  • Jak wygląda cała procedura?

– Kolejny krok to wysłanie pisma do danego wójta, burmistrza czy prezydenta danej gminy z wnioskiem o wyrażenie zgody na wycinkę wskazanych drzew. Każde drzewo jest dokładnie opisane oraz sfotografowane. Gmina następnie sama ocenia wytypowane przez nas drzewa. Kolejny krok do wniosek do RDOŚ. Instytucja ta może: zaakceptować nasz wniosek w całości, zaakceptować z wniesionymi uwagami (np. nakazem nasadzeń) lub odrzucić. Jeżeli jest on zaakceptowany to zgoda na wycinkę trafia do danej gminy, która następnie informuje nas o tym, że zgoda na wycinkę jest.

Następnie dany RDW ogłasza przetarg na wycinkę. Czasami zdarza się tak, że nie zgłasza się żadna firma, przetarg powtarzany jest wielokrotnie a wycinka przekładana jest z tego powodu o kolejny rok.

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie

Na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, przy aprobacie wójtów gmin Kurów i Końskowola oraz milczącej zgodzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycięto właśnie blisko 70 drzew rosnących przy trasie z Kurowa do Puław – pisaliśmy na naszych łamach 28 stycznia (fot. Radosław Szczęch)
  • Czy zdarza się, że wójt czy burmistrz na wycinkę się nie zgadza?

– W ciągu ostatniego roku nie miało to miejsca.

  • Co dzieje się z drzewami na drodze 816 po ich wycięciu. Wojsko od razu je zabiera?

– Na mocy porozumienia pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie a dowództwem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy pełnią służbę przy ochronie wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, usunięte drzewo zostaje przekazane jednostce wojskowej.

  • Czy w poprzednich latach wycinane przez ZDW drzewa również trafiały do wojska?

– Wcześniej na wschodniej granicy RP Wojsko Polskie nie prowadziło takich działań jak obecnie więc drzewo nie było wtedy przekazywane jednostkom.

  • Jakie jeszcze wycinki w tym kwartale zleciło ZDW na terenie województwa?

– Wszystko zależy od tego czy będą chętni na jej przeprowadzenie i zgłoszą swoją ofertę na ogłoszone przetargi. Wstępny plan mówi o usunięciu około 400 sztuk chorych, uschniętych, zdewastowanych lub zagrażających ruchu samochodowego a także pieszym, drzew w całym województwie.

Jednocześnie zaplanowane są także nasadzenia nowych drzew. W ramach budowy Obwodnicy Nałęczowa będzie to około 230 drzew. Natomiast w ramach prac prowadzonych przez Rejony zostanie nasadzonych około 100- 200 sztuk, których usytuowanie nie będzie w żaden sposób zagrażało kierowcom, pieszym czy rowerzystom oraz nie będzie utrudniało utrzymaniu dróg wojewódzkich.

  • Pod budowę pierwszych pięciu kilometrów obwodnicy Nałęczowa wycięte ma być prawie 1400 drzew. Co się stanie z drewnem?

– Drzewo zostanie dostarczone do Rejonu Dróg Wojewódzkich w Puławach. Następnie zostanie przygotowana jego wycena, którą zajmie się nadleśnictwo. Kolejny krok to ogłoszenie przez RDW Puławy przetargu na zakup drzewa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium