Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

5 lutego 2022 r.
17:41

"Drzewa zagrażają też tym, że rosną zbyt blisko drogi". Rzecznik ZDW o wycinkach

75 4 A A
Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW
Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW (fot. Inicjatywa Między Drzewami)

- Drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, żeby nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały jej użytkowania - przekonuje Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Z dokumentu udostępnionego na Facebooku przez pilarzy z Horodyszcza wynika, że w Rejonie ZDW Włodawa na opał dla wojska wycięte zostaje 20 drzew. A ile zakwalifikowano do wycinek w tym roku na tej trasie (816) w rejonie ZDW Biała Podlaska?

– W sezonie zimowym, czyli wtedy gdy możliwa jest wycinka drzew, w całym RDW Biała Podlaska, przez który przebiegają drogi wojewódzkie Nr 698, 803, 806, 807, 808, 811, 812, 813 i 816 do wycięcia zostało wytypowanych 166 sztuk drzew o średnicy pnia od 75 cm do 235 cm.

Są to drzewa, o których usunięcie wnioskowali między innymi mieszkańcy czy dziennikarze, a które zagrażają bezpieczeństwu w ruchu samochodowym, pieszym czy rowerzystom oraz utrudniają widoczność kierowcom.

Proszę jednak pamiętać, że nie tylko wycinamy drzewa ale także dokonujemy nasadzeń. W 2021 roku było ich około setki i taka sama liczba nowych drzew pojawi się także w 2022 roku.

  • Kto je do wycinki wytypował?

– Przy tej drodze stan drzew oceniali pracownicy z dwóch Rejonów ZDW. Dwóch specjalistów - jeden z RDW w Białej Podlaskiej, drugi z RDW we Włodawie.

  • Kto konkretnie?

– Ze względu na ochronę danych osobowych nie mogę podać danych naszych pracowników, którzy zajmowali się oceną stanu zadrzewienia.

  • Jak ZDW typuje drzewa do wycinek?

– Najpierw w ciągu roku odbywa się ocena stanu zadrzewienia przez specjalistów od zieleni, którzy pracują w Rejonach Dróg Wojewódzkich. Następnie sporządzany jest tzw. plan wyrębu, który obejmuje tylko i wyłącznie te drzewa, które są chore, zniszczone, nadpalone, uschnięte lub zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym bądź pieszym albo mogą wyrządzić zniszczenia np. budynków, które znajdują się w ich sąsiedztwie.

Przepisy jasno wskazują, że to zarządca drogi odpowiedzialny jest za utrzymywanie zieleni i za to, że zieleń w pasie drogowym nie będzie zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi.

Drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, żeby w okresie swej wegetacji nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały jej użytkowania. Jak miało to miejsce w przypadku drzew wytypowanych do wycinki przy DW 816, DW 830, DW 826 czy DW 874.

  • Jak wygląda cała procedura?

– Kolejny krok to wysłanie pisma do danego wójta, burmistrza czy prezydenta danej gminy z wnioskiem o wyrażenie zgody na wycinkę wskazanych drzew. Każde drzewo jest dokładnie opisane oraz sfotografowane. Gmina następnie sama ocenia wytypowane przez nas drzewa. Kolejny krok do wniosek do RDOŚ. Instytucja ta może: zaakceptować nasz wniosek w całości, zaakceptować z wniesionymi uwagami (np. nakazem nasadzeń) lub odrzucić. Jeżeli jest on zaakceptowany to zgoda na wycinkę trafia do danej gminy, która następnie informuje nas o tym, że zgoda na wycinkę jest.

Następnie dany RDW ogłasza przetarg na wycinkę. Czasami zdarza się tak, że nie zgłasza się żadna firma, przetarg powtarzany jest wielokrotnie a wycinka przekładana jest z tego powodu o kolejny rok.

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie

Na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, przy aprobacie wójtów gmin Kurów i Końskowola oraz milczącej zgodzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycięto właśnie blisko 70 drzew rosnących przy trasie z Kurowa do Puław – pisaliśmy na naszych łamach 28 stycznia (fot. Radosław Szczęch)
  • Czy zdarza się, że wójt czy burmistrz na wycinkę się nie zgadza?

– W ciągu ostatniego roku nie miało to miejsca.

  • Co dzieje się z drzewami na drodze 816 po ich wycięciu. Wojsko od razu je zabiera?

– Na mocy porozumienia pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie a dowództwem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy pełnią służbę przy ochronie wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, usunięte drzewo zostaje przekazane jednostce wojskowej.

  • Czy w poprzednich latach wycinane przez ZDW drzewa również trafiały do wojska?

– Wcześniej na wschodniej granicy RP Wojsko Polskie nie prowadziło takich działań jak obecnie więc drzewo nie było wtedy przekazywane jednostkom.

  • Jakie jeszcze wycinki w tym kwartale zleciło ZDW na terenie województwa?

– Wszystko zależy od tego czy będą chętni na jej przeprowadzenie i zgłoszą swoją ofertę na ogłoszone przetargi. Wstępny plan mówi o usunięciu około 400 sztuk chorych, uschniętych, zdewastowanych lub zagrażających ruchu samochodowego a także pieszym, drzew w całym województwie.

Jednocześnie zaplanowane są także nasadzenia nowych drzew. W ramach budowy Obwodnicy Nałęczowa będzie to około 230 drzew. Natomiast w ramach prac prowadzonych przez Rejony zostanie nasadzonych około 100- 200 sztuk, których usytuowanie nie będzie w żaden sposób zagrażało kierowcom, pieszym czy rowerzystom oraz nie będzie utrudniało utrzymaniu dróg wojewódzkich.

  • Pod budowę pierwszych pięciu kilometrów obwodnicy Nałęczowa wycięte ma być prawie 1400 drzew. Co się stanie z drewnem?

– Drzewo zostanie dostarczone do Rejonu Dróg Wojewódzkich w Puławach. Następnie zostanie przygotowana jego wycena, którą zajmie się nadleśnictwo. Kolejny krok to ogłoszenie przez RDW Puławy przetargu na zakup drzewa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium