Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2023 r.
18:00

Wybory do rad dzielnic w Lublinie. W niektórych okręgach chętnych brak

0 A A
Głosowania nie będzie trzeba przeprowadzać m.in. w obwodzie obejmującym ścisłe centrum Lublina. Zgłosiło się tu dokładnie tylu chętnych, ilu potrzeba radnych. Taka sytuacja ma miejsce w sumie w 20 obwodach
Głosowania nie będzie trzeba przeprowadzać m.in. w obwodzie obejmującym ścisłe centrum Lublina. Zgłosiło się tu dokładnie tylu chętnych, ilu potrzeba radnych. Taka sytuacja ma miejsce w sumie w 20 obwodach (fot. Archiwum)

Tylko w połowie obwodów do głosowania w wyborach do lubelskich rad dzielnic kandydatów jest więcej, niż mandatów do wzięcia. W części z nich wydłużono czas na rejestrację. Wiadomo już, w których okręgach nie będzie potrzeby przeprowadzania wyborów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybory do 27 lubelskich rad dzielnic odbędą się 5 marca. Zgodnie z harmonogramem wyborczym, do ostatniego piątku trwało zgłaszania kandydatur. Okazuje się, że w dwudziestu z osiemdziesięciu obwodów na terenie miasta chętnych było za mało, dlatego termin na zgłoszenia wydłużono do 10 lutego.

– Dodatkowa rejestracja dotyczy tych obwodów, w których liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż liczba wyznaczonych tam mandatów – podkreśla Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza.

Zgłoszenia będą przyjmowane podczas dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej w pokoju nr 3 w Urzędzie Miasta przy pl. Łokietka 1 w godz. 15-16 codziennie, do najbliższego piątku włącznie. W wyborach może wystartować każdy mieszkaniec danej dzielnicy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Wyjątek stanowią osoby skazane prawomocnym wyrokiem i pozbawione prawa wybieralności, ale też radni Rady Miasta Lublin oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska w magistracie i podległych mu jednostkach. Warunkiem koniecznym jest także uzyskanie poparcia co najmniej 25 wyborców z danego obwodu.

Jak informuje sekretarz Miejskiej Komisji Wyborczej Łukasz Mazur, w poszczególnych okręgach liczba wakatów jest różna.

– Są obwody, w których pozostają wolne jedno lub trzy miejsca. Ale są też takie, w których nie zgłosił się zupełnie nikt. Taka sytuacja ma miejsce w pojedynczych obwodach na terenie dzielnic Rury, Kośminek i Czechów Południowy – wylicza Mazur. I dodaje, że są dzielnice, w których kandydatów było aż nadto. – Tradycyjnie duże zainteresowanie było na Bronowicach, Ponikwodzie czy Wrotkowie. Łącznie wiemy, że wybory odbędą się w co najmniej 40 okręgach.

Wiadomo już, że potrzeby przeprowadzenia głosowania nie będzie w przynajmniej 20 obwodach, w których chętnych zgłosiło się tyle samo, ile jest mandatów. Ta lista może się wydłużyć, ale wszystko będzie wiadomo po zakończeniu dodatkowej rejestracji kandydatów.

Tu wydłużono termin zgłaszania kandydatów:
Czechów Południowy: obwód nr 4 * Czechów Północny: obwód nr 3 * Czuby Południowe: obwody nr 1 i 3 * Czuby Północne: obwód nr 1 * Dziesiąta: obwody nr 1 i 5 * Kalinowszczyzna: obwody nr 2, 3 i 4 * Konstantynów: obwód nr 1 * Kośminek: obwody nr 3 i 4 * Rury: obwody nr 4, 6 i 7 * Sławin: obwód nr 2 * Tatary: obwody nr 3 i 4 * Za Cukrownią: obwód nr 1.

Tu nie będzie głosowania:
Czechów Południowy: obwody nr 1 i 3 * Czechów Północny: obwody nr 1 i 4 * Czuby Południowe: obwód nr 2 * Czuby Północne: obwód nr 3 * Dziesiąta: obwody nr 2 i 3 * Głusk: obwód nr 1 * Kośminek: obwody nr 1 i 2 * Rury: obwody nr 1 i 2 * Sławin: obwód nr 1 * Stare Miasto: obwód nr 1 * Śródmieście: obwód nr 2 * Węglin Południowy: obwody nr 2 i 3 * Wieniawa: obwody nr 2 i 3.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Zmodernizowane linie, stacje, przystanki. Nowe odcinki torów, nowoczesne systemy sterowania – tego wszystkiego na polskiej kolei nie byłoby, gdyby nie miliardowe dotacje z Unii Europejskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podsumowują największe inwestycje. Część z nich zrealizowano również w woj. lubelskim.

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Kiedy ma się psa, ma się też obowiązki. I właściciele czworonogów nie powinni o nich zapominać. Władze Lublina im na to nie pozwolą. Będą "przypominacze".

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki.

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Pewnie niektórzy rzucali już na coś na ruszt wcześniej, ale to właśnie majówka tradycyjnie zaczyna sezon grillowy w Polsce. Co będzie lepsze: mięso czy warzywa? To dobre i to dobre, a w kolejce na grilla są jeszcze ryby, owoce i sery. O ulubione dania z grilla zapytaliśmy kiedyś Jeana Bosa, który przez wiele lat pracował jako szef kuchni na dworze króla Belgów.

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Nie tylko w radiowozach, nie tylko pieszo, ale również rowerami przemierzają teren policjanci z Zamościa i Zwierzyńca. Takie patrole po zimowej przerwie zostały wznowione we wtorek.

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Długi majowy weekend to czas wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Nad bezpieczeństwem tych, którzy dzisiaj albo w kolejnych dniach ruszą w trasę, czuwać będą policjanci. Już teraz apelują o rozwagę i rozsądek. Bo o wypadek nietrudno. Tylko we wtorek w regionie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków.

Majówka 2024. Wszystkie obiekty RPN otwarte dla turystów

Majówka 2024. Wszystkie obiekty RPN otwarte dla turystów

Niektórzy podczas majówki odpoczywają, a inni pracują. Na tych, którzy mają wolne i chcą ruszyć w plener na swoich stanowiskach czekać będą pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bo tutaj sezon turystyczny w długi majowy weekend nabiera rozpędu.

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka
1 maja 2024, 11:00

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka

Pięć dni i moc atrakcji dla najmłodszych. Ale starsi również powinni się świetnie bawić podczas majówki w Parku Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach (gm. Krynice).

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

Długi majowy weekend to czas, kiedy Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu notuje rekordowe zainteresowanie i przyjmuje wyjątkowo wielu gości. Najpewniej będzie tak i teraz. W ZOO są na to przygotowani.

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Długi majowy weekend to dla muzealników z reguły wzmożony ruch, bo turystów przybywa wszędzie. Dlatego większość placówek tego typu jest na czas majówki otwarta. Ale nie wszystkie. Gdzie nie ma sensu się wybiarać?

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Już nie Jarosław Rosołek i nie Magdalena Welenczyk-Kita są zastępcami prokuratorów rejonowych w Zamościu i Hrubieszowie. Od wczoraj funkcje te pełnią inne osoby.

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Od 1 maja lubelski system ciepłowniczy przechodzi na tzw. tryb letni. Oznacza to, że od dziś aż do jesieni, całe miasto będzie zasilała tylko jedna elektrociepłownia, zapewniając głównie ciepłą wodę w kranach.

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty