Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

18 października 2021 r.
19:52

Wydrukują 800 tysięcy gazet, żeby promować szczepienia w województwie lubelskim

137 1 A A
To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie
To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie (fot. Katarzyna Link / Lubelski Urząd Wojewódzki)

Województwo lubelskie pozostaje jednym z regionów z najmniejszym poziomem wyszczepienia przeciwko COVID-19. Najnowszym pomysłem wojewody, żeby to zmienić jest bezpłatny dodatek do jednej z lokalnych gazet, który ma trafić do wszystkich mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tej pory w Lubelskiem w pełni zaszczepionych zostało niespełna 812 tys. z ok. 2,1 mln mieszkańców. To wciąż mało, zwłaszcza w kontekście rosnącej w ostatnich tygodniach liczby zachorowań i przypadków wymagających leczenia w szpitalach. Zdaniem wojewody Lecha Sprawki głównym problemem jest dotarcia do wszystkich osób mieszkających na terenie województwa.

– Niestety, w przestrzeni publicznej jest coraz więcej informacji przedstawianych w sposób agresywny, takich, które budują niepotrzebne negatywne emocje i lęki, czego efektem jest taki, a nie inny wskaźnik szczepień na terenie naszego województwa. Dlatego szukaliśmy metody dotarcia do wszystkich mieszkańców – tłumaczy wojewoda.

Tym sposobem ma być wydanie w nakładzie ponad 800 tys. egzemplarzy bezpłatnego dodatku do Kuriera Lubelskiego, który do końca miesiąca za pośrednictwem Poczty Polskiej ma trafić do każdego gospodarstwa domowego w regionie.

– Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy wahają się i jeszcze nie są przekonani, po lekturze rozmów z profesorami może jednak zmienią decyzję – zaznacza Lech Sprawka.

Tłumaczy też, że inicjatywa wyszła od redakcji Kuriera, którego wydawcą jest należąca do państwowego koncernu Orlen grupa Polska Press. Dodatek został sfinansowany przez inne spółki Skarbu Państwa. W poniedziałek zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody o koszty wydawnictwa i o to, dlaczego w tej sprawie nie ogłoszono przetargu lub nie rozesłano zapytań ofertowych do innych potencjalnych wykonawców zamówienia. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Eksperci przekonują

W bezpłatnym wydaniu gazetki promującej szczepienia obok rozmowy z wojewodą znalazły się wywiady z ekspertami z zakresu zakaźnictwa, wirusologii i intensywnej terapii. Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK-1 w Lublinie prof. Mirosław Czuczwar przekonuje, że najważniejsze jest, by ograniczyć liczbę pacjentów w najcięższym stanie.

– Jeżeli stan chorego na COVID-19 będzie tak ciężki, że będzie on wymagał naszej pomocy, to jego szansa na przeżycie jest ekstremalnie niska. Nieważne, co zrobimy. Możemy sztucznie utrzymywać funkcje układu oddechowego i krążenia, możemy podawać leki za ciężkie pieniądze i zaoferować jednego lekarza i jedną pielęgniarkę do opieki nad tylko jednym pacjentem. Tylko niestety wyniki leczenia takich pacjentów, niezależnie od wieku i stanu, w jakim do nas trafili, są po prostu złe. To nie jest choroba podobna do innych chorób wirusowych układu oddechowego, z którymi do tej pory się mierzyliśmy – mówi prof. Czuczwar.

– Widzimy wzbierającą falę i zwiększającą się liczbę pacjentów, o których przyjęcie proszą kolejne szpitale. Dynamika przebiegu choroby jest bardzo duża i część pacjentów musi być podłączona do tzw. wysokoprzepływowej tlenoterapii, albo wręcz wymaga leczenia respiratorowego – mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. I podkreśla: – W tej chwili ważne jest szczepienie, ale też przestrzeganie zasad. Powrót to tego, co było wiosną ubiegłego roku, kiedy wszyscy karnie nosili maseczki i przestrzegali dystansu. Tylko to nas może uratować przed dalszym wzrostem liczby zakażeń.

Eksperci zaznaczają, że jednym z głównych problemów jest napływ niesprawdzonych informacji. – Tych osób, które sieją dezinformację, nie jest wiele i z przykrością musze stwierdzić, że czerpią one korzyści finansowe ze swojej działalności, przekonując do siebie rzesze Polaków. Niestety, jesteśmy narodem, który ma w sobie zakodowaną pewną nieufność, doszukiwanie się drugiego dna i węszenie teorii spiskowych. Często te poglądy trafiają na podatny grunt. Jeśli zostanie zachwiane zaufanie do szczepionek, to jest to doskonały materiał do manipulacji – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

>>> Czytaj także: Wojewoda lubelski znalazł metodę dotarcia do mieszkańców regionu [komentarz]

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium