Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 listopada 2021 r.
21:53

W Zamościu znów przeciwni lex deweloper. Sprawa skończy się w sądzie?

Autor: Zdjęcie autora agdy
22 0 A A
Teren przy ul. Wyszyńskiego
Teren przy ul. Wyszyńskiego (fot. Kazimierz Chmiel/archiwum)

Po burzliwej dyskusji radni nie zgodzili się by PR-BUD Development przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu wybudował mieszkania i lokale usługowe. Inwestor chciał to zrobić w trybie uchwały lex deweloper. To było drugie podejście, bo radni zajmowali się sprawą już w lutym. Inwestor zapowiada: znów pójdę do sądu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działka przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu, na której PR-BUD Development chce postawić blok z maksymalnie 40 mieszkaniami i 7 lokalami usługowymi na parterze, to jeden z bardziej spornych gruntów w mieście. Sprawa toczy się od roku, bo to już wówczas inwestor zaczął się starać o zgodę rady miasta w trybie ustawy lex deweloper. Chce w ten sposób ominąć obowiązujący plan zagospodarowania i postawić blok wyższy niż pozwalają przepisy. Radni mówią o kondygnacji, inwestor precyzuje: chodzi o 2 metry.

Listopad jak luty

W lutym radni po raz pierwszy nie zgodzili się na pomysł inwestora, a ten poszedł do sądu.

Latem WSA w Lublinie uwzględnił skargę dewelopera i stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Zamość. Podkreślił przy tym wadliwości uzasadnienia podjętej przez radnych uchwały oraz podstaw odmowy. Formalnie wszystko trafiło do punktu wyjścia. Dlatego uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu ponownie znalazła się w porządku poniedziałkowej sesji.

Dyskusja znów toczyła się wokół omawianej już w lutym sprawy zamiany działek, jakiej PR-BUD Development dokonał z sąsiadem, którym jest TBS. Do tego doszła sprawa przegranej w sądzie i błędów jakie popełnili radni, źle uzasadniając poprzednio podjętą uchwałę. Jednak większość nie dała się przekonać, że inwestor spełnia wszelkie wymogi określane przez lex deweloper. Efekt głosowania był taki sam, bo 6 radnych głosowało „za” ustaleniem lokalizacji inwestycji, 15 było „przeciw”.

Za duży, za mało

Po przerwie powstał tekst i uzasadnienie uchwały w sprawie domowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu. 15 radnych ją poparło, 5 było „przeciw”.

W uzasadnieniu radni wskazali między innymi na przeskalowanie budynku, to, że jest zbyt duży w stosunku do działki na której ma powstać. Uważają, że planowana inwestycja powinna być dopasowana do pobliskiego osiedla PR5, które powstało w latach 70. ubiegłego wieku i jest uznawane za cenne pod względem architektonicznym. Chodzi im między innymi o to, że inwestor zakłada małą przestrzeń między budynkami, planuje usytuowanie miejsc parkingowych na terenie sąsiada, czyli TBS.

Podobnie ma się z dojazdem do wiaty śmietnikowej, który będzie się musiał odbywać z wykorzystaniem terenu sąsiada. Wyliczają też, że przeznaczenie całego parteru planowanego budynku na lokale usługowe to maksymalna powierzchnia na jaką pozwalają przepisy. I uważają, że to dowód na to, że inwestorowi wcale nie chodzi o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ale potrzeby biznesowe.

Okazuje się, że to nie koniec sprawy.

- Myślę, że w ciągu tygodnia pójdziemy do sądu. Nasi prawnicy muszą się zapoznać z treścią uchwały i uzasadnieniem – zapowiada przedstawiciel inwestora, który podobnie jak radni nie zmienia zdania. Chce podjąć kroki identyczne jak po rozstrzygnięciu na lutowej sesji.

Co z tymi działkami

Gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego grunt, na którym deweloper chce stawiać swój blok budzi takie emocje, przypominamy streszczając historię, która sięga co najmniej 2018 roku.

Miasto miało dwie wąskie działki przedzielone jeszcze węższą działką prywatną. O ile na miejskich można było coś stawiać, to inwestycja na środkowej była wręcz niemożliwa. Dwa lata temu, na wniosek prezydenta, radni zgodzili się, by miejskie grunty wnieść aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zrobili to przy drugim podejściu, ale sie zgodzili. A TBS porozumiał się z właścicielem środkowej: PR-BUD Development. I teraz, na mocy zamiany, zamiast trzech wąskich działek, są dwie funkcjonalne. Mniejsza PR-BUD Development i większa TBS.

Radni uważają, że w efekcie TBS ma mniej atrakcyjną nieruchomość, a na całej operacji zyskał prywatny inwestor.

Kto na kogo i gdzie

Atmosfera wokół inwestycji przy ul. Wyszyńskiego jest gorąca. Jak wyliczali radni podczas poniedziałkowej sesji jest kilka procesów gdzie stronami są radni, TBS i deweloper. Prokuratura też została zainteresowana sprawą. Stało się to po tym jak inwestor zagroził radnym karami finansowymi. Wzywał ich w ten sposób by zajęli się uchwałą dotyczącą jego inwestycji. Deweloper uważał, że wyrok WSA uprawomocnił się już we wrześniu a na październikowej sesji rada się sprawą nie zajmowała. Stało się to teraz, 29 listopada.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium