Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 maja 2025 r.
16:33

Bąkiewicz na sesji RM Zamość. Radni Koalicji Obywatelskiej zawiadamiają prokuraturę

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej przed Prokuraturą Rejonową w Zamościu
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej przed Prokuraturą Rejonową w Zamościu

Prezydent zrobił to rano w komendzie, a radni klubu Koalicji Obywatelskiej około południa w prokuraturze złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z poniedziałkową wizytą Roberta Bąkiewicza i ekipy TV Republika na sesji Rady Miasta Zamość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"NIE DLA ŁAMANIA PRAWA" - tak zatytułowany jest post zamiesczony kilka chwil temu na profilu radnej Agnieszki Jaczyńskiej. Na zamieszczonym tam filmie widać, stojących przed siedzibą Prokuratury Rejonowej w Zamościu czworo radnych klubu KO, także Agnieszkę Klimczuk, Annę Przytułę i Janusza Kupczyka.

Jaczyńska informuje w tym materiale o złożeniu zawiadomienia do prokuratury, gdyż według jej opinii Robert Bąkiewicz dopuścił się w Sali Consulatus agitacji przedwyborczej. – Ten wiec wyborczy był nie tylko złamaniem prawa, ale również policzkiem wymierzonym wprost w mieszkańców, jak również instytucje samorządowe – komentuje Klimczuk. 

– To wydarzenie, w 35-lecie samorządu w wolnej Polsce, było wydarzeniem karygodnym, niegodnym. Takie dotąd nie miało miejsca – dodaje Kupczyk. – Byliśmy świadkiem jawnego łamania prawa - kwituje Przytuła.

Przypomnijmy, że to już drugie takie zawiadomienie dotyczące zdarzeń z ostatniego poniedziałku.

Pierwsze zawiadomienie z samego rana 

Nie ma zgody na prowadzenie agitacji wyborczej w ratuszu – uznały władze miasta i dlatego prezydent Zamościa w środę rano zawiadomił policję, że w poniedziałek na sesji mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Rafał Zwolak poinformował o tym w mediach społecznościowych, zaraz po tym, jak wyszedł z komendy policji, gdzie złożył zawiadomienie.

– Nie mam pojęcia, skąd pan Bąkiewicz znalazł się w ratuszu, nie wiem, kto po niego zadzwonił. Chcę, żeby ta sprawa była wyjaśniona. Nie ma mojej zgody na tego typu działania – zakomunikował w krótkim materiale wideo.

Rafał Zwolak również w środę rano tak pisał o Robercie Bąkiewiczu: „W mojej ocenie to, niestety, zły człowiek, który sieje zamęt i nienawiść”.

Ratusz: To było łamanie prawa

Dzień wcześniej magistrat wydał oficjalne oświadczenie w sprawie sytuacji, która wydarzyła się w poniedziałek. Przypomnijmy, że w Sali Consulatus, podczas sesji, na której pojawiła się kwestia obywatelskiego projektu uchwały przeciwko lokowaniu w mieście nielegalnych imigrantów, poza grupą mieszkańców stawił się również Robert Bąkiewicz i ekipa Telewizji Republika.

„Uchwała, decyzją większością radnych, nie została wprowadzona pod obrady, a przekazana do prac w komisjach stałych Rady Miasta Zamość. Ta decyzja nie spodobała się zebranym w Sali Consulatus zebranym środowiskom prawicowym. Pod kamerami TV Republika, nadającej na żywo, i przy wsparciu prowodyrów zajścia zakłócali obrady czyniąc je niemożliwymi do prowadzenia. Po opuszczeniu Sali Consulatus przez radnych niezgadzających się na warcholstwo i pieniactwo rozpoczęła się jawna agitacja polityczny. Nie mogliśmy na to pozwolić. Ratusz nie jest i nie będzie miejscem na łamanie prawa!” – napisano w oświadczeniu.

A dalej znalazło się stwierdzenia: „Musieliśmy przerwać te nielegalne działania. Powołaliśmy się na art. 108 Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którym zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego, sądów, zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie. (…) Jako władze Zamościa pragniemy zapewnić, że będziemy stać na straży prawa i nie będzie zgody na przedwyborcze zagrywki polityczne!” .

Z powodu tych zajść radni Koalicji Obywatelskiej oraz klubu prezydenta na znak protestu nie wrócili z przerwy w poniedziałkowej sesji. Obrady zostały zawieszone na dwie godziny. Dopiero, gdy nieproszonych gości nie było, zostały wznowione.

Radni: Haniebny polityczny spektakl

Swój sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji, już w trakcie tej przerwy kategorycznie wyraziła radna KO Agnieszka Klimczuk.

„Szanowni Mieszkańcy mamy do czynienia z wiecem politycznym i spektaklem i próbą przejęcia Rady Miasta przez środowiska, które nie reprezentują mieszkańców Zamościa, tylko własne, partyjne interesy - Bąkiewicz i telewizja Republika z transmisją na żywo" - napisała radna.

I dalej argumentowała: „Nie godzę się na to, by nasza sala sesyjna była wykorzystywana jako tło dla wieców politycznych i propagandy. Nie godzę się na to, by wchodzono tu z kamerą, z przekazem pełnym agresji, nienawiści i insynuacji – i udawano, że to głos mieszkańców, ale jest to hucpa”. To nie była sesja Rady Miasta. To był spektakl. I wszyscy widzieliśmy, kto grał główne role”.

W podobnym tonie był też post jej klubowej koleżanki Agnieszki Jaczyńskiej. Ostro o zdarzeniach z poniedziałku wypowiedział się również we wtorek Grzegorz Podgórski w wymieniu klubu radnych prezydenta Zwolaka, zapewniając, że on i koledzy odcinają się od „haniebnych wydarzeń z sesji”.

„Stanowczo nie akceptujemy takich zachowań i będziemy się nim przeciwstawiać – zachowując przy tym rozsądek i kulturę. Koniec z politycznymi „wiecami” w Sali Consulatus - to jest miejsce na debatę dotyczącą mieszkańców i naszego miasta. Zawsze podczas obrad mile widziani są mieszkańcy i media, ale nie takie, które podczas sesji natarczywie atakują radnych, prowokują w sposób agresywny wykrzykując różne naszym zdaniem „obraźliwe” hasła, wypowiedzi radnych są zakłócane tzw. „buczeniem” – nie ma na to naszej akceptacji.” – skomentował Podgórski w mediach społecznościowych.

Własne, krótkie oświadczenie, również we wtorek zamieścił na swoim profilu Piotr Błażewicz z klubu PiS, przewodniczący Rady Maista Zamość. Zapewnił, że Roberta Bąkiewicza nie zapraszał i nie miał o jego wizycie pojęcia, nie był o niej również uprzedzany.

Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski w Sali Consulatus UM Zamość jesienią 2019 roku (fot. Jacek Szydłowski/Archiwum)

Agitacja w Ratuszu. Tak było kiedyś

Przypomnijmy, że sprawę agitacji wyborczej prowadzonej w Sali Consulatus UM Zamość organa ścigania badały już kilka lat temu. Chodziło wówczas o zdarzenia z jesieni 2019 roku, gdy prezydentem Zamościa był popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Wnuk.

Trwała wówczas kampania wyborcza do parlamentu. W okręgu nr 7 o mandat ubiegał się ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. PiS zorganizowało w zamojskim ratuszu konferencję prasową z kandydatem, a także jego szefem Zbigniewem Ziobro. Za politykami ustawiła się w szeregu grupa młodych ludzi w koszulkach i z tabliczkami z nazwiskiem Romanowskiego. Na ubraniach mieli też logo PiS. Ziobro o swoim podwładnym wypowiadał się wtedy w samych superlatywach. – W okręgu zamojskim, chełmskim, jest człowiek, do którego mam ogromne zaufanie i szacunek – mówił wtedy minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

Po tym zdarzeniu Sławomir Ćwik, wtedy radny klubu Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej, a obecnie poseł Polski 2050 zawiadomił prokuraturę. Rozstrzygnięcie przyszło już po wyborach 2019. Prokuratura Okręgowa w Zamościu odstąpiła od skierowania wniosku o karanie ministrów. Uzasadniano, że „spotkanie miało charakter tylko informacyjny”, a wzmianka o kandydowaniu Romanowskiego była tylko „wtrętem” do ogólnego przekazu, jakim było udzielenie informacji o planowanych inwestycjach.

Prokurator tłumaczył, że osoby w koszulkach z napisem „PiS Marcin Romanowski” stanowiły tylko „tło dla wystąpienia”. Na wniosek radnego Ćwika Prokuratura Regionalna nakazała jednak sprawie przyjrzeć ponownie. W grę wchodziło wówczas popełnienie wykroczenia i skierowanie przez policję wniosku o ukaranie do sądu. Ale takiego wniosku nie było, bo ówczesny komendant miejski stwierdził, że czyny te nie zawierały znamion wykroczenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium