Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 lutego 2006 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Kolegium zostaje na swoim

0 0 A A

Nie można zabierać pomieszczeń dobrze pracującemu Zespołowi Kolegiów Nauczycielskich po to, żeby przekazać je innej szkole – stwierdzili na ostatniej sesji sejmiku radni wojewódzcy. I zdecydowali, że kolegium pozostanie w dawnych murach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodziło o być czy nie być zamojskiej szkoły, kształcącej nauczycieli języków obcych. Gdyby sejmik uznał, że budynki należące do Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Zamościu powinny być przekazane Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, nabór na kolejne lata studiów zostałby wstrzymany, a kolegium przestałoby istnieć. Na decydującą sesję sejmiku przyjechali uczniowie i pracownicy kolegium. Bronili swojej szkoły.
ZKN powstał w Zamościu 16 lat temu. Od tego czasu kształci nauczycieli języka angielskiego, francuskiego i polskiego. PWSZ ruszyła rok temu, m.in. dzięki zaangażowaniu poprzedniego, lewicowego Zarządu Województwa. Zdaniem radnych sejmiku tylko po to, żeby dać pracę partyjnym kolegom z SLD. Potem w sejmiku przeforsowali uchwałę, na mocy której zamojskie kolegium miało przekazać swoje budynki nowej szkole. Tyle, że nikt nie pomyślał o słuchaczach kolegium. – Nasza szkoła ma bardzo dobre opinie. Ludzie chcą się u nas uczyć – mówi Izabela Świtalska, dyrektor ZKN. – A przekazanie budynków PWSZ oznaczałoby dla nas jedno: wygaszenie działalności.
Ale kolegium wzięli w obronę radni wojewódzcy. – To chore! Nie można likwidować szkoły tylko dlatego, żeby udogodnić pracę swoim partyjnym kolegom – grzmiał Konrad Rękas, radny Porozumienia Lubelskiego. – Nie ma żadnego powodu, żeby pozbawiać szkołę siedziby. Żadnego, poza partyjnym interesem. – Zamojskie kolegium kształci bardzo dobrych nauczycieli. Nawet na zachodzie chwalą ich wykształcenie – dodał Stanisław Misztal, radny Samoobrony. Tylko Mirosław Złomaniec, były wicemarszałek, teraz radny SLD upierał się przy swoim. – PWSZ to jedyna wyższa szkoła, której jesteśmy organem założycielskim – argumentował. – To nasz sukces. Powinniśmy pomóc.
Przed decydującym głosowaniem głos zabrał Tomasz Miszczuk, członek Zarządu Województwa. – Niech pan spojrzy tej młodzieży, która tu siedzi, w oczy i powie, że chce ich pan wyrzucić na bruk. Że nie będą mieli gdzie się uczyć. Bardzo proszę – zwrócił się do Złomańca. To ostatecznie przekonało radnych. Za przekazaniem budynków kolegium PWSZ był tylko Mirosław Złomaniec. Ale do dyskusji na temat kolegium i szkoły wyższej radni jeszcze powrócą.

Prof. dr hab. Waldemar Martyn, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu

- Znając już wcześniejsze podejście władz województwa do naszej szkoły, należało się właściwie takiej decyzji spodziewać. Trzeba powiedzieć: trudno i robić swoje. Na szczęście, dzięki przychylności prezydenta Zamościa, mamy przy ul. Hrubieszowskiej pomieszczenia, w których nie brakuje miejsca dla ponad 200 studentów naszych studiów dziennych i zaocznych na kierunkach filologia polska, angielska i francuska. Zamierzamy się rozwijać. Do ministerstwa skierowano już wnioski o otwarcie kolejnych kierunków i pieniądze do tego niezbędne. Będziemy się martwić o lokale, kiedy otrzymamy zgodę na realizację tych zamierzeń. Na razie sobie radzimy. • Not. (ak)

Pozostałe informacje

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium