Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 stycznia 2014 r.
7:52
Edytuj ten wpis

Ksiądz pił i prowadził. Sąd umorzył sprawę

1141 55 A A

Proboszcz jednej z parafii w okolicach Zamościa wpadł na jeździe po pijanemu. Odwołał się od skazującego wyroku. Dzięki korzystnemu orzeczeniu sądu nadal uczy dzieci religii, a za kilka miesięcy wróci za kierownicę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ksiądz Andrzej T. jest proboszczem parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Lipsku pod Zamościem. 9 maja ubiegłego roku miał prowadzić zajęcia w tamtejszej podstawówce. Z akt sprawy wynika, że na miejsce nie dotarł. Nieoficjalne informacje wskazują jednak na to, że 46-letni duchowny pojawił się w szkole, a policjanci z Zamościa dostali anonimowe zgłoszenie o pijanym kierowcy. Kiedy patrol dotarł do Lipska, księdza w szkole już nie było. Mundurowi zatrzymali go na lokalnej drodze, siedział za kierownicą toyoty corolli. Od duchownego czuć było alkohol. Po badaniu okazało się, że ma w organizmie 0,84 promila. Prowadzenie samochodu w takim stanie jest przestępstwem, ksiądz stracił prawo jazdy. Policjantom przyznał, że poprzedniego wieczora wypił pół litra wódki. I odmówił składania dalszych wyjaśnień. Zamojska prokuratura skierowała przeciwko księdzu akt oskarżenia. Sąd wydał wobec duchownego wyrok nakazowy, karząc go rocznym zakazem prowadzenia pojazdów i grzywną w wysokości 1200 zł. Andrzej T. sprzeciwił się i złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Z akt sprawy wynika, że przyznał, iż jego czyn był umyślny, ale "należy do kręgu przestępstw drobnych”. Ksiądz powołał się nie tylko na niską szkodliwość społeczną. Wskazywał też, że nie był karany, a w dniu zatrzymania dobrze się czuł i nic nie wskazywało, że jest nietrzeźwy. Zagrożenie, jakie spowodował - jego zdaniem - było znikome, bo na drodze w Lipsku jest niewielki ruch. - Już samo zdarzenie powoduje tragedię moralną - przekonywał proboszcz. Prosił, by nie odbierać mu prawa jazdy, bo nie będzie mógł odpowiednio pełnić swojej posługi. Dodawał, że skazanie go za umyślne przestępstwo oznacza, iż nie będzie mógł uczyć i straci ponad 1000 zł miesięcznego wynagrodzenia. Sąd przychylił się do większości z tych argumentów. Utrzymał roczny zakaz prowadzenia samochodu i zmniejszył grzywnę do 800 zł. Jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie i wyznaczył dwuletni okres próby. Oznacza to, że ksiądz nie znajdzie się w rejestrze skazanych i może nadal pracować w szkole. - Nie zamierzam rozmawiać na ten temat - ucina Monika Gajak, dyrektor podstawówki w Lipsku, po czym rzuca słuchawką. Prokurator postanowił nie odpuszczać i zaskarżył wyrok. Wskazał, iż ksiądz narażał nie tylko swoje życie. Poza tym, jako osoba pełniąca funkcje społeczne, powinien bezwzględnie przestrzegać prawa. - Sąd nie uznał jednak naszych argumentów - przyznaje Romuald Sitarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. I dodaje: - Warunkowe umorzenia w takich sprawach zdarzają się niezwykle rzadko. Od łagodniejszego wyroku odwołali się nie tylko śledczy, ale i sam ksiądz. Domagał się cofnięcia zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd Okręgowy w Zamościu odrzucił obie apelacje i utrzymał w mocy poprzedni wyrok. W maju tego roku ksiądz Andrzej T. będzie mógł ponownie usiąść za kierownicą.

Dla Dziennika

Tadeusz Gawron z krakowskiego oddziału stowarzyszenia Alter Ego, pomagającego ofiarom wypadków • Przez lata swojej pracy nie spotkałem się z takim wyrokiem. To wyjątkowo zaskakujące rozstrzygnięcie. Zapewne były okoliczności łagodzące, ale duchownego traktowałbym jednak na równi z policjantem. Wobec osób, które pouczają i pełnią funkcje społeczne należy stosować wyższe kryteria. Mają oni obowiązek dawać przykład swoim zachowaniem.

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2014 o 18:58
0

Szok : http://plurl.pw/ronaldo_nie_zyje_mial_27_lat <--- więcej czyaj tu

Avatar
Gość / 12 stycznia 2014 o 22:06
0

http://daa.pl/messi_27_lat-zmarl <--- czytaj tu :((

Avatar
rydzio / 12 stycznia 2014 o 21:42
0

Nauczyciel religii nie musi z sądu pobierać zaświadczenia , że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Tylko świeckich chamów to dotyczy.

Avatar
Gość / 11 stycznia 2014 o 11:26
0

Masz wolną chwile? Ta propozycja jest skierowana właśnie do Ciebie!
http://sposob.latwy.pl Zapoznaj się z treścią poradnika a przekonasz się że warto.
 

Avatar
Natalka z 1c / 11 stycznia 2014 o 10:34
0

Racja, mnie kiedyś zatrzymała policja za przekroczenie i przede mną księdza i jego puścili a ja musiałem płacić, dodatkowo czułem od niego alkohol jak otworzył szybę a jak odjeżdżał wysypało się z rury wydechowej jego auta dwa kilogramy amfetaminy i dwie strzykawki. Ja się pytam przemierze jak żyć w tym kraju?!

Zostań CIOTO księdzem !!

Avatar
Skipper / 11 stycznia 2014 o 01:24
0

Racja, mnie kiedyś zatrzymała policja za przekroczenie i przede mną księdza i jego puścili a ja musiałem płacić, dodatkowo czułem od niego alkohol jak otworzył szybę a jak odjeżdżał wysypało się z rury wydechowej jego auta dwa kilogramy amfetaminy i dwie strzykawki. Ja się pytam przemierze jak żyć w tym kraju?!

Avatar
antykaczy / 10 stycznia 2014 o 11:48
0

chcesz bezkarnie pedofilić i jeżdzć najebanym to zostań klechą

Avatar
Wcurwiony Stanisław / 10 stycznia 2014 o 11:44
0

Za taką sądową decyzję ;postawić Tuska przed trybunał stanu. To on z sejmem odpowiada za sprawiedliwość w tym kraju. skorojej nie ma to pod sąd i na szafot

Avatar
Ad / 9 stycznia 2014 o 20:59
0

Ale jakby napity rozjechał 6 osób to może by poszedł do aresztu? Albo chcecie państwo prawa dla wszystkich albo dajcie sobie spokój z pijanymi kierowcami...czy klecha czy polityk wszyscy powinni dostać tak samo a nie Tusku pierdzieli że alkomaty będą obowiązkowe...napewno producenci tych sprzętów zacierają już ręce

Avatar
andrzej / 9 stycznia 2014 o 20:29
0

brawo!!! ksiądz poprosił i dostał czego chciał. Jak zwykle mafia ponad prawem. A teraz sędzia będzie miał na sumieniu ofiarę potrącenia przez tego klechę,gdy kolejny raz siądzie pijany na kołkiem albo molestowane dziecko przez pijaka...

Najpierw trzeba by zadać sędziemu pytanie, czy ma sumienie. Szczerze wątpię, człowiek z sumieniem nie wydawałby takiego wyroku.

Avatar
Gość / 13 stycznia 2014 o 18:58
0

Szok : http://plurl.pw/ronaldo_nie_zyje_mial_27_lat <--- więcej czyaj tu

Avatar
Gość / 12 stycznia 2014 o 22:06
0

http://daa.pl/messi_27_lat-zmarl <--- czytaj tu :((

Avatar
rydzio / 12 stycznia 2014 o 21:42
0

Nauczyciel religii nie musi z sądu pobierać zaświadczenia , że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne. Tylko świeckich chamów to dotyczy.

Avatar
Gość / 11 stycznia 2014 o 11:26
0

Masz wolną chwile? Ta propozycja jest skierowana właśnie do Ciebie!
http://sposob.latwy.pl Zapoznaj się z treścią poradnika a przekonasz się że warto.
 

Avatar
Natalka z 1c / 11 stycznia 2014 o 10:34
0

Racja, mnie kiedyś zatrzymała policja za przekroczenie i przede mną księdza i jego puścili a ja musiałem płacić, dodatkowo czułem od niego alkohol jak otworzył szybę a jak odjeżdżał wysypało się z rury wydechowej jego auta dwa kilogramy amfetaminy i dwie strzykawki. Ja się pytam przemierze jak żyć w tym kraju?!

Zostań CIOTO księdzem !!

Avatar
Skipper / 11 stycznia 2014 o 01:24
0

Racja, mnie kiedyś zatrzymała policja za przekroczenie i przede mną księdza i jego puścili a ja musiałem płacić, dodatkowo czułem od niego alkohol jak otworzył szybę a jak odjeżdżał wysypało się z rury wydechowej jego auta dwa kilogramy amfetaminy i dwie strzykawki. Ja się pytam przemierze jak żyć w tym kraju?!

Avatar
antykaczy / 10 stycznia 2014 o 11:48
0

chcesz bezkarnie pedofilić i jeżdzć najebanym to zostań klechą

Avatar
Wcurwiony Stanisław / 10 stycznia 2014 o 11:44
0

Za taką sądową decyzję ;postawić Tuska przed trybunał stanu. To on z sejmem odpowiada za sprawiedliwość w tym kraju. skorojej nie ma to pod sąd i na szafot

Avatar
Ad / 9 stycznia 2014 o 20:59
0

Ale jakby napity rozjechał 6 osób to może by poszedł do aresztu? Albo chcecie państwo prawa dla wszystkich albo dajcie sobie spokój z pijanymi kierowcami...czy klecha czy polityk wszyscy powinni dostać tak samo a nie Tusku pierdzieli że alkomaty będą obowiązkowe...napewno producenci tych sprzętów zacierają już ręce

Avatar
andrzej / 9 stycznia 2014 o 20:29
0

brawo!!! ksiądz poprosił i dostał czego chciał. Jak zwykle mafia ponad prawem. A teraz sędzia będzie miał na sumieniu ofiarę potrącenia przez tego klechę,gdy kolejny raz siądzie pijany na kołkiem albo molestowane dziecko przez pijaka...

Najpierw trzeba by zadać sędziemu pytanie, czy ma sumienie. Szczerze wątpię, człowiek z sumieniem nie wydawałby takiego wyroku.

Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 145 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 398 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 25 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 20 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!