Wszystkie tegoroczne Laury Konserwatorskie trafiły do gospodarzy obiektów sakralnych. Nagrody mają wyróżnić najlepiej odrestaurowane zabytki i uhonorować inwestorów oraz wykonawców.
Nagrody Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków miały być wręczone w kwietniu, ale przez pandemię uroczystość została przełożona na dziś.
Doroczny konkurs ma wyłonić najlepsze realizacje konserwatorskie i promować dobre wzorce przy realizacji prac przy zabytkach. Liczy się jakość, ale i dbałość o właściwe utrzymanie i zagospodarowanie obiektów. W tegorocznej edycji wszystkie nagrody trafią do gospodarzy obiektów sakralnych.
Kapituła wyróżniła parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie oraz Gminę Hanna. To nagroda za prace budowlane i prace konserwatorskie przy tamtejszym kościele i dzwonnicy. Dawna cerkiew unicka w Hannie powstała w 1739 r., jest unikatowym zabytkiem architektury drewnianej. Po 1875 r. stała się cerkwią prawosławną, a następnie kościołem rzymskokatolickim. Świątynia przeszła kompleksowy remont, od fundamentów po dach. Konserwację przeszły również drewniane okna i drzwi oraz wystrój kościoła. Remontem objęto także drewnianą dzwonnicę.
Drugi laur trafił do parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeczycy Księżej. Kapituła nagrodziła prace konserwatorskie i restauratorskie we wnętrzu tamtejszego kościoła. Był on wielokrotnie remontowany. W ramach ostatniego etapu prac odnowiono m.in. pochodzące z XVII i XVIII wieku malowidła we wnętrzach. Prace przy polichromiach trwały od dwóch lat. Ich stan był bardzo zły. Od drewnianego podłoża odklejały się zarówno pasy płótna jak i dekoracja malarska. Udało się jednak przeprowadzić kompleksową renowację. Dzięki temu udało się przywrócić renesansowo-barokowy charakter wnętrza.
Laurem nagrodzono również parafię pw. św. Michała Archanioła w Łosińcu, za remont i konserwację miejscowego kościoła. To dawna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1797 roku. Od 1919 r. jest kościołem rzymskokatolickim. Badania przed remontem wykazały, że zarówno fundamenty, drewniane ściany, jak i konstrukcja dachu świątyni są w bardzo złym stanie. W związku z niewielką powierzchnią wnętrza, postanowiono rozbudować kruchtę i zaadaptować boczne ganki na kaplicę i baptysterium. Cała konstrukcja świątyni przeszła kompleksowy remont. We wnętrzu usunięto boazerię ze ścian. Odnowiono też historyczne elementy ścian chóru oraz schodki na chór. Konserwacji poddano również ołtarze.
Laur Konserwatorki otrzymała również parafia katedralna pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. To nagroda za kompleksowy remont budynku zamojskiego wikariatu oraz jego adaptację na Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej.
Dawny dom wikariuszy kolegiackich, zwany wikariatem oraz wikarówką, usytuowany jest w sąsiedztwie zamojskiej katedry. Między ulicami Akademicką i Kolegiacką. W 1658 r. został odbudowany po pożarze miasta. W ramach ostatniego remontu budynek został kompleksowy odnowiony i przystosowany do potrzeb muzeum. Prace objęły przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcyjne piwnic, odtworzenie na piętrze historycznego układu pomieszczeń oraz przebudowę dachu. Przywrócono w ten sposób jego historyczną formę. We wnętrzach powstała ekspozycja dzieł sztuki dotychczas przechowywanych w skarbcu katedralnym. Na wystawie zobaczymy m.in. zabytkowe obrazy, ornaty, księgi i pamiątki związane z rodem Zamoyskich.