Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 września 2019 r.
14:45

Najbardziej znany wilk z Roztocza został zastrzelony. "Myśliwy doskonale wiedział co robi"

600 69 A A
(fot. Roztoczański Park Narodowy)

Nie żyje Kosy, rdzenny wilk z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Osobnik stanowił trzon pracy badawczej przyrodników i naukowców. Mimo, że wilk miał obrożę GPS/GSM został zastrzelony na obszarze dzierżawionym przez jedno z kół łowieckich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zabicie wilka, który jest pod ścisłą ochroną jest przestępstwem – podkreśla dr Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego, który odnalazł martwego Kosego. – W tej sytuacji wszystkie możliwe zasady zostały pogwałcone, zarówno prawne jak i etyczne w kontekście łowiectwa. Kosy był trzonem naszego projektu badawczego finansowanego m.in. z pieniędzy Roztoczańskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych.

Projekt ma na celu m.in. opracowanie skutecznych działań ochronnych tego gatunku zwierzęcia.

O zabiciu Kosego, ale też i innego wilka o imieniu Miko (którego udało się uratować po kolizji drogowej pod Toruniem) poinformowało poprzez Facebooka Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które uczestniczy we wspomnianym projekcie.

„Kosy był sześcioletnim, ponad 40 kg samcem, największym jakiego nagrywaliśmy na wideopułapkach na Roztoczu, był w wyśmienitej kondycji.” – czytamy we wpisie. „Ten wilk był ponadto troskliwym ojcem, regularnie wracał z polowań do swoich szczeniąt z pokarmem. Debra, matka szczeniąt została teraz bez partnera i najważniejszego dostarczyciela pokarmu dla swoich czteromiesięcznych młodych.”

W tej sprawie bulwersujące jest również to, że Kosy, samiec rozmnażający się w grupie rodzinnej żyjącej w Roztoczańskim PN miał na sobie obrożę GPS/GSM. Wilk nosił ją od stycznia.

– Obroża GPS/GSM, którą miał Kosy jest szeroka i ma zainstalowane dwa pojemniki na urządzenia elektroniczne. Jeden jest na dole, drugi na górze – opisuje dr hab. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. – W okresie letnim kiedy sierść wilków jest krótka ta obroża jest bardzo dobrze widoczna. Jestem pewna, że myśliwy doskonale wiedział co robi. Strzelał z ambony, z której miał dobry widok. Wilk był w tym czasie na polnej drodze. Obok było otwarte pole. Zwierzęcia nic nie zasłaniało. Kosy znajdował się od ambony w odległości ok. stu kilkudziesięciu metrów, więc nie ma szans, żeby myśliwy nie rozpoznał, że to jest wilk.

– Wiemy o zabitym wilku i jesteśmy zbulwersowani faktem, że stało się to na dzierżawionym przez nasze Koło terenie – podkreśla Andrzej Wojtyło, prezes KŁ nr 59 „Słonka” w Zwierzyńcu. – Wilk został zastrzelony prawdopodobnie w czwartek o godz. 3.15 w nocy. Strzał padł w pobliżu ambony nr 14 na terenie łowiska Brody. Problem w tym, że w tym czasie żaden z myśliwych nie był wpisany w książce ewidencji wyjść na polowania indywidualne w tym rejonie.

Zarząd Koła nie wie więc, kto mógł strzelać. – Biorąc pod uwagę brak wpisu w księdze, w tym czasie żaden myśliwy, zgodnie z prawem, nie strzelał. Jeśli to jednak był myśliwy to rozpatrywać go należy w kategorii kłusownika. Czekamy na szybkie wykrycie sprawcy przez policję. – podkreśla Wojtyło.

Prezes KŁ nr 59 "Słonka" w Zwierzyńcu zaznacza, że wiosną podczas walnego zgromadzenia myśliwi zostali poinformowani o prowadzonym przez RPN projekcie badawczym i „byli proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności”.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. – Szukamy sprawcy. Zbieramy materiały i dowody – potwierdza asp. Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskie Policji w Zamościu.

– Roztocze to jest obszar bezkonfliktowy jeśli chodzi o wpływ wilka na cokolwiek, co jest związane z działalnością człowieka, w tym na prowadzenie gospodarstw. U nas nie było żadnych ataków na zwierzęta hodowlane, które są notowane w Bieszczadach – zaznacza dr Stachyra. – Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że na Roztoczu żyją wilki, a one były i są.

Jakie będą konsekwencje zabicia Kosego? – Na pewno dokończenie projektu będzie mocno utrudnione w kontekście osiągnięcia założonych efektów. Główny obiekt badawczy został zabity, a większość prac telemetrycznych, które prowadzimy była związana z telemetrią Kosego. On był rdzennym wilkiem parkowym. Pokazał nam szereg ważnych rzeczy w tym np. jaki obszar okupuje.

Na razie nie wiadomo też co dzieje się z matką szczeniąt. – Jeśli samica także została zabita, bo tego na razie nie wiadomo to jest pewne, że młode zginą – mówi naukowiec z RPN.

Dwa szczenięta przyszły na świat w drugiej połowie maja br. Para ma też starsze o rok potomstwo.

e-Wydanie

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 14:51
+37
Z tego wynika, że myśliwym też trzeba zakładać obroże.
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 15:36
+34
Te qrwy strzelają jak leci do wszystkiego. Strach na grzyby pójść... Jeszcze pier*** że to dla dobra środowiska.
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 20:27
+31
Komuś przeszkadzał a wydaje mi się, ze myśliwym bo zwierzynę płoszyl a te pijane mordy nie miały w co strzelać
Avatar
Lubelak / 14 września 2019 o 16:31
+31
Nic trudnego wyjąć pocisk z wilka i wezwać wszystkich okolicznych z bronią na kontrolę. Balistyk pobierze próbne pociski i porówna z tym z wilka.
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 22:21
+29
A kto normalny zostaje myśliwy. Trzeba być sqsynem żeby mordować zwierzęta na i tak wymierajacej planecie
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 15:08
+25
Żeby ten śmieć został odnaleziony i należycie ukarany
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 15:30
+24
dobrze, że nie wiecie kim są i skąd pochodzą członkowie kół łowieckich - ... wielu z nich też kiedyś polowało, tylko nieco inaczej...
Avatar
dfdf / 14 września 2019 o 15:24
+21
Banda psychopatów
Avatar
zadziwiony / 14 września 2019 o 15:03
+20
myśliwym jak myśliwym, ale nie byłoby problemu żeby broń myśliwego taki nadajnik miała. Albo rejestrator miejsc i liczby strzałów. pewnei okazałoby się że to najbardziej awaryjne urzadzenia w Pl
Avatar
KL / 14 września 2019 o 15:30
+19
Zawsze smucę ze śmierci zwierzęcia, cieszę się ze śmierci myśliwego.
Avatar
max / 30 września 2019 o 22:45
+3
Mam nadzieję że dopadną tego fagasa!
Avatar
Henio / 19 września 2019 o 00:38
0
Nie, nie... Nie tak szybko. Dobrze mu zrobi, jak przez jakiś czas będzie się bał.
Avatar
Kris / 18 września 2019 o 19:55
+6
Morderco wilków, nie zaznasz spokoju, teraz ty jesteś zwierzyną łowną i życzę ci bydlaku żebyś został jak najszybciej upolowany. 
Avatar
Ewa / 18 września 2019 o 18:52
+3
Szkoda pieknego stworzenia. Wielki smutek. A zwyrodnialec, ktory sie dopuscil tego czynu, niech zdycha. Oraz ci, ktorzy go kryja. Chociaz takie kanalie niestety zawsze dlugo zyja i zatruwaja nasza piekna Matke Ziemie. Pogarda!!!
Avatar
Ingrid / 18 września 2019 o 13:40
+6
Szanowny Panie Myśliwy! Pański komentarz jest typowy dla waszego środowiska! Najpierw wypłakać się ile to musicie wydawać (na biednych jie trafiło), aby uprawiać swoją chorą pasję, a zaraz potem zarzucić głupotę wszystkim, którzy jej nie podzielają. Czyytając pański komentarz można odnieść wrażenie, że nic tylko całymi nocami po kraju grasują prawdziwe bandy kłusowników. Tak ma Pan rację, bo są nimi członkowie kół łowieckich. Osobiście od bardzo długiego już czasu z innymi łusownikami się nie spotkałam. Od dwóch lat czekam za to na odpowiedź miejscowego koła łowieckiego, chociaż zgodnie z przepisami powinna nadejść już kilkanaście miesięcy temu. Ale i tu rodzi się zagadka i może Pan, jako znający tok rozumowania niektórych kolegów "po pasji i fachu" pomoże mi ją rozwiazać? Poprosiłam (nie bez przyczyny) prezesa koła łowieckiego o informację czy w danym dniu na określonym terenie odbywało się polowanie. Oczywiście zaraz zasłonił się anonimizacją danych, co personaliów myśliwego, ale mniejsza o to. Mianowicie zasugerowano mi, że udostępnienie takiej informacji mogłoby spowodować, że przeszkadzałabym w TYM POLOWANIU. Podkreślam nie bez kozery, bowiem w listopadzie poprosiłam o informację na temat polowania, które odbyło się miesiąc wcześniej! Może więc Pan, jako przedstawiciel środowiska łowieckiego, łaskawie wyjaśni mi, jak można było w listopadzie     2017 przeszkadzać w polowaniu, które odbyło się w październiku 2017?
Szanowny Panie Myśliwy! Pański komentarz jest typowy dla waszego środowiska! Najpierw wypłakać się ile to musicie wydawać (na biednych jie trafiło), aby uprawiać swoją chorą pasję, a zaraz potem zarzucić głupotę wszystkim, którzy jej nie podzielają. Czyytając pański komentarz można odnieść wrażenie, że nic tylko całymi nocami po kraju grasują prawdziwe bandy kłusowników. Tak ma Pan rację, bo są nimi członkowie kół łowieckich. Osobiście od bardzo długiego już czasu z innymi łusownikami się nie spotkałam. Od dwóch lat czekam za to na odpowiedź... rozwiń
Avatar
Ingrid / 18 września 2019 o 13:17
+1
To już tzw. "myśliwska norma".  Teoria, prawo łowieckie i regulaminy polowań sobie, a to, co w praktyce wyrabia ta hołota sobie. Wilki, psy, koty, ludzie...Większość z nich nie przestrzega nawet podstawowej zasady, mówiącej, że można oddać strzał tylko do CAŁKOWICIE rozpoznanego celu. Prymitywna żądza odbiera resztki rozumu a życiem płacą za to np. rowerzyści..."pomyleni" z dzikiem (zresztą zobaczcie sobie jaki w tej głośnej sprawie zapadł wyrok i nie dziwcie się więc poczuciu bezkarności myśliwych. Należałoby rozpędzić to towarzystwo na cztery wiatry. Nie przyjmuję do wiadomości łowieckich płaczów, jacy to są potrzebni, że czasami są potrzebne odstrzały, np. dzików etc. Nawet jeśli, to od tego są tzw. myśliwi-selekcjonerzy, a nie cała banda pozbawionych skrupułów i szarych komórek, polujących wyłącznie dla swej prymitywnej rozrywki "myśliwych", uprawiających tzw. łowiectwo rekreacyjne. Jak można zabijać dla rozrywki, dla rekreacji? Jakim trzeba być degeneratem? Ale, co się dziwić, skoro tylko w moim regionie (mieszkam na Podkarpaciu) myśliwi wleźli już do szkół. W małej wiejskiej szkółce, w miejscowości w której mieszkam "lekcje przyrody" i konkursy, urządzane dla uczniaków przez miejscowe koło łowieckie zostały uznane za "najważniejsze" wydarzenie roku szkolnego. Młoda wolontariuszka z Włoch, która trafiła do tej szkoły na jakiś czas zajęła w tym rankingu dopiero drugie miejsce! Już widzę, co by się działo, gdyby lekcje i konkursy zaczęli urządzać w szkole np. ekolodzy czy aktywiści jakiejś organizacji antyłowieckiej. Byłby wrzask, że do szkoły sączy się "ideologia" itp. Nigdy nie słyszałem też potępienia zachowań myśliwych z innej ambony - tej kościelnej. Ale co się dziwić, skoro myśliwi, którzy za komuny byli forpocztą PZPR, dziś są forpocztą kościoła. I często są to ci sami ludzie oraz ich synusie, córuchny i wnuczęta. Wielu księży także bawi się strzelając do zwierząt, a wewnątrz kościołów wiesza się spreparowane czaszki jeleni - nie mylić ze zrzuconym przez nie porożem (sanktuarium maryjne w Zawadzie k. Dębicy), poluje się wśród kapliczek na terenie tzw. "dróżek sanktuaryjnych" (znów to samo sanktuarium) czy kładzie upolowane zwierzęta u stóp ołtarza (m.in. Zawiercie sanktuarium w Tuchowie koło Tarnowa).
Prawdopodobnie cel został CAŁKOWICIE rozpoznany jako "dziki pies".
 Raczej tak się "zasłonią", bo prawo zakazuje strzelania do zwierząt domowych. Od tej reguły są jedynie nieliczne wyjątki, ale aby je "podpiąć" pod ten przypadek musieliby się nieźle nagimnastykować, a to środowisko raczej zbytnią inteligencją nie grzeszy.
 Raczej tak się "zasłonią", bo prawo zakazuje strzelania do zwierząt domowych. Od tej reguły są jedynie nieliczne wyjątki, ale aby je "podpiąć" pod ten przypadek musieliby się nieźle nagimnastykować, a to środowisko raczej zbytnią inteligencją nie grzeszy. rozwiń
Avatar
Ingrid / 18 września 2019 o 13:12
+2
"czyńcie sobie Ziemię poddaną" - i dla takich bezrefleksyjnych "prawaków" wszystko jasne! Prosta niczym budowa cepa interpretacja nieco wyrwanego z kontekstu cytatu z Biblii i już. Ale skoro niektórzy powołując się na Biblię uparcie twierdzą, że świat liczy sobie dopiero parę tysięcy lat, a inni nawet, że Ziemia jest płaska, to czemu nie? Biblia jest pismem alegorycznym, powstała w określonych uwarunkowaniach kulturowych i cywilizacyjnych, typowych na pewnego obszaru w danym okresie dziejowym. Została w sposób zrozumiały dla ludu, w tamtym okresie rozwoju cywilizacyjnego. Wie to nawet średnio rozgarnięty wikary, ale prawcy (skoro są lewacy, to chyba i prawacy - nie prawdaż Jedynie Prawdziwi Polacy? Wycieranie sobie gęby Biblią dla usprawiedliwienia prymitywnych rozrywek, takich jak łowiectwo, to żenada. Przeczytaj sobie dokładnie i ze zrozumieniem Biblię, ponadto polecam lekturę Księgi Koheleta. P.S. Nie jestem ani "lewakiem" ani nie mieszkam w mieście. I Pan na to, Panie Prawak?
"czyńcie sobie Ziemię poddaną" - i dla takich bezrefleksyjnych "prawaków" wszystko jasne! Prosta niczym budowa cepa interpretacja nieco wyrwanego z kontekstu cytatu z Biblii i już. Ale skoro niektórzy powołując się na Biblię uparcie twierdzą, że świat liczy sobie dopiero parę tysięcy lat, a inni nawet, że Ziemia jest płaska, to czemu nie? Biblia jest pismem alegorycznym, powstała w określonych uwarunkowaniach kulturowych i cywilizacyjnych, typowych na pewnego obszaru w danym okresie dziejowym. Została w sposób zrozumiały ... rozwiń
Avatar
Myśliwy / 18 września 2019 o 10:31
-8
Myśliwy musi pracowac zeby miec na broń i na amunicje oraz paliwo i naprawy eksploatacyjne. W srodku tygodnia jest pelno kłusownikow w lasach ktorzy doskonale wiedza kiedy i gdzie poluja myśliwi. Wiec zanim ktos osadzi zastanowcie sie nad swoja glupota Kazdy mysliwy ma obowiazek wpisywac aie w ksiazke po pierwsze ze wzgledow bezpieczenstwa by inni chcacy zapolowac w danym obszarze nie wchodzili komus pod lufe. Na lubelszczyznie jest sporo egzemplarzy broni z pozostalosci WOJNY wiec nie wrzucajcie wszystkich do jednego wora bo oceniajac z gory sami w tym worze lądujecie.
Avatar
Henio / 17 września 2019 o 22:32
+1
"nie wiedzą kto zabił" - bandyci kryją swojaka. Kolejny sku,........n bedzie bezkarny! Co za bydło!
 To może być też niezrzeszony swojak, czyli zwykły kłusownik.
Avatar
Nevada / 17 września 2019 o 21:17
0
Nabucco! Ubliżasz porządnym i niewinnym zwierzętom! Bydło? Widział ktoś, żeby bydło zachowywało się jak te chore ćwoki?
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć 0 2

Pod płytą rynku w Kraśniku archeolodzy natrafili na budynek – prawdopodobnie dawny ratusz. W niedalekiej odległości zlokalizowali też studnię. Oznacza to, że plany przebudowy rynku trzeba gruntownie zweryfikować

Prezydent Andrzej Duda w Biłgoraju. "Należy założyć, że potknięcia będą się zdarzały"
galeria

Prezydent Andrzej Duda w Biłgoraju. "Należy założyć, że potknięcia będą się zdarzały" 0 21

Prezydent Andrzej Duda odwiedził we wtorek Biłgoraj. Mówił m.in. o historii tego regionu, chwalił programy realizowane przez PiS, wspomniał też o "potknięciach"

Półmetek podzielił uczniów Biskupiaka. "Według egzorcystów halloween jest czymś złym"

Półmetek podzielił uczniów Biskupiaka. "Według egzorcystów halloween jest czymś złym" 262 27

Uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego bawić mają się na półmetku. Impreza organizowana jest w klimacie halloween. Wydarzenie podzieliło młodzież z Biskupiaka

Nowe murale w Lublinie. Ptaki z ulicy Medalionów [zdjęcia]
galeria
film

Nowe murale w Lublinie. Ptaki z ulicy Medalionów [zdjęcia] 0 3

Pierwszy był zimorodek, kolejne to kolibry. Na dłuższej ścianie budynku rozdzielni ciepła przy ul. Medalionów można już podziwiać nowe malowidło. Autorem obu murali jest lubelski artysta AeroMat.

Tanie śniadania z kawą i zestawy obiadowe. Otwarcie stołówki UMCS [zdjęcia]
galeria

Tanie śniadania z kawą i zestawy obiadowe. Otwarcie stołówki UMCS [zdjęcia] 0 6

Śniadania z kawą za 12 zł i zestawy obiadowe z zupą i drugim daniem za 15 lub 17 zł. To cennik w reaktywowanej stołówce akademickiej UMCS. Ale w wyremontowanym obiekcie przy ul. Langiewicza będzie można nie tylko zjeść. Otwarcie w czwartek

Tragiczny wypadek na DK17. Nie żyje kobieta

Tragiczny wypadek na DK17. Nie żyje kobieta 12 2

Piesza zginęła w wypadku w okolicach miejscowości Chomęciska Małe na drodze krajowej nr 17 między Krasnymstawem a Zamościem

Nawet pięć lat bez Zalewu Zemborzyckiego?

Nawet pięć lat bez Zalewu Zemborzyckiego? 71 45

Państwowa spółka Wody Polskie bierze pod uwagę trzy warianty remontu Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, włącznie ze spuszczeniem wody ze zbiornika. W piątek odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie jego rewitalizacji

Farming Simulator 19: Edycja platynowa i nowe kombajny (wideo)
film

Farming Simulator 19: Edycja platynowa i nowe kombajny (wideo) 0 0

380 - tyle maszyn i pojazdów rolniczych znajdziemy w grze Farming Simulator 19 po dzisiejszej premierze Edycji Platynowej.

Międzyrzec Podlaski: Latarnie nie świecą, urzędnicy proszą o cierpliwość

Międzyrzec Podlaski: Latarnie nie świecą, urzędnicy proszą o cierpliwość 0 0

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego skarżą się na oświetlenie uliczne. – Na niektórych ulicach od kilku dni latarnie nie świecą – alarmuje nasz czytelnik. Władze miasta odpowiadają, że to tymczasowe utrudnienie.

Piłkarki Górnika Łęczna wciąż są niepokonane

Piłkarki Górnika Łęczna wciąż są niepokonane 0 0

Górnik Łęczna wywalczył kolejny komplet punktów. Podopieczne Piotra Mazurkiewicza pokonały 4:0 AZS Wrocław

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew"

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew" 0 5

Właściwości lecznicze klimatu i borowiny potwierdzone. Uzdrowisko Krasnobród spełniło wymogi i trafiło na kolejne dziesięć lat na ministerialną listę. W kuracjuszach i turystach widzi swoją przyszłość

Dzieci promowały zdrowie. Festiwal w SP nr 51 w Lublinie [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dzieci promowały zdrowie. Festiwal w SP nr 51 w Lublinie [zdjęcia, wideo] 0 0

Zabawy w Bezpiecznym Miasteczku Ruchu Drogowego, zajęcia dotyczące emocji, turniej edukacyjnych gier prozdrowotnych, pokazy taneczne, akrobatyczne i cyrkowe to tylko część atrakcji, jakie towarzyszyły we wtorek IV Festiwalowi Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie.

Czujniki smogu w tysiącach szkół

Czujniki smogu w tysiącach szkół 0 1

10 tys. czujników umieszczonych w szkołach będzie badać jakość powietrza. Edukacja dzieci, ich rodziców i nauczycieli ma pomóc w walce ze smogiem

Figura Bogusława Kaczyńskiego czeka na porozumienie komitetu i władz miasta

Figura Bogusława Kaczyńskiego czeka na porozumienie komitetu i władz miasta 1 2

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego już jest, tylko nie wiadomo jeszcze gdzie stanie. Komitet chciał go usadowić w amfiteatrze, ale władze miasta skłaniają się do miejsca bardziej ogólnodostępnego.

Tytani Lublin zapraszają wszystkich chętnych na treningi

Tytani Lublin zapraszają wszystkich chętnych na treningi 0 0

Grający na poziomie drugiej ligi futbolu amerykańskiego Tytani Lublin w czwartek przeprowadzą trening dla wszystkich chętnych zawodników

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.