Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 września 2009 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Sahryń wygląda prezydentów Polski i Ukrainy

0 5 A A

Prezydenci Ukrainy i Polski zostali zaproszeni na odsłonięcie pomnika pamięci Ukraińców zabitych we wsi Sahryń w powiecie hrubieszowskim. Na razie nie potwierdzono oficjalnie ich udziału, ale władze gminy przygotowują się do uroczystości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzisiaj sprzątano cmentarz. – Wywozimy skoszoną trawę i chwasty, porządkujemy teren – mówi Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

O zaplanowanych uroczystościach poinformował sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych przy Radzie Ministrów Ukrainy, która jest odpowiednikiem polskiej Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

– Chcielibyśmy, by pomnik został odsłonięty 8 września, podczas wizyty Juszczenki w Polsce – powiedział Światosław Szeremeta.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP potwierdza, że prezydent Ukrainy w poniedziałek przyleci do naszego kraju z dwudniową wizytą. – Program obecnie jest przygotowywany przez odpowiednie instytucje po stronie polskiej i ukraińskiej – poinformowało nas biuro.

Czy Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński pojawią się we wtorek razem w Sahryniu?

– Na razie czekamy na ostateczny kształt programu wizyty prezydenta Juszczenki w naszym kraju – powiedział nam wczoraj Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. – Żadna nota dyplomatyczna do nas nie dotarła. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i kiedy przyjedzie do Sahrynia.

Podobnie sytuacja wygląda z prezydentem Kaczyńskim. Mieszkańcy wioski spokojnie podchodzą do planowanych uroczystości. – Bo już w marcu mieli odsłonić pomnik, ale nic z tego nie wyszło – mówi Krystyna Siudak, sołtys Sahrynia.

Ale wyglądają prezydentów. – Bo jeśli by się tutaj pojawili, to byłoby naprawdę wielkie wydarzenie – mówi Ryszard Pobłocki, pedagog Zespołu Szkół w Sahryniu.

Zdania są podzielone. – Szkoda Ukraińców, ale nie można zapominać o mordowanych Polakach – mówi jeden z mieszkańców wioski. – Przecież kilka kilometrów stad ukraińska banda zabiła siostrę Longinę Trudzińską z małymi sierotami z turkowickiego zakładu.

74-letni Ryszard Ogonowski miał wtedy 9 lat. – Pamiętam łuny nad wioską – wspomina. – My skryliśmy się do schronu. Mama pokazała polski dowód, dlatego dostaliśmy przepustkę i uciekliśmy w stronę Tyszowiec.

10 marca 1944 roku oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA w Sahryniu, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi.

Wioska stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. Według różnych szacunków zginęło od 150 do 300 osób, choć strona ukraińska podaje, że mogło ich być nawet dwa razy więcej.

Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
0
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
0
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
0
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
0
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
0
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
0
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
0
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
0
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
0
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
0
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 4 24

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 3

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 41 6

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 25 25

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 56 13

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 0

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 1 3

50 mln zł – to pula do dyspozycji małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży turystycznej w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej – w ramach drugiej transzy projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Koncert Frozen Catz w Padbarze
17 listopada 2018, 20:00

Koncert Frozen Catz w Padbarze 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 20 w Padbarze (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert lubelskiej formacji Frozen Catz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!