Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 września 2009 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Sahryń wygląda prezydentów Polski i Ukrainy

0 5 A A

Prezydenci Ukrainy i Polski zostali zaproszeni na odsłonięcie pomnika pamięci Ukraińców zabitych we wsi Sahryń w powiecie hrubieszowskim. Na razie nie potwierdzono oficjalnie ich udziału, ale władze gminy przygotowują się do uroczystości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzisiaj sprzątano cmentarz. – Wywozimy skoszoną trawę i chwasty, porządkujemy teren – mówi Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

O zaplanowanych uroczystościach poinformował sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych przy Radzie Ministrów Ukrainy, która jest odpowiednikiem polskiej Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

– Chcielibyśmy, by pomnik został odsłonięty 8 września, podczas wizyty Juszczenki w Polsce – powiedział Światosław Szeremeta.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP potwierdza, że prezydent Ukrainy w poniedziałek przyleci do naszego kraju z dwudniową wizytą. – Program obecnie jest przygotowywany przez odpowiednie instytucje po stronie polskiej i ukraińskiej – poinformowało nas biuro.

Czy Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński pojawią się we wtorek razem w Sahryniu?

– Na razie czekamy na ostateczny kształt programu wizyty prezydenta Juszczenki w naszym kraju – powiedział nam wczoraj Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. – Żadna nota dyplomatyczna do nas nie dotarła. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i kiedy przyjedzie do Sahrynia.

Podobnie sytuacja wygląda z prezydentem Kaczyńskim. Mieszkańcy wioski spokojnie podchodzą do planowanych uroczystości. – Bo już w marcu mieli odsłonić pomnik, ale nic z tego nie wyszło – mówi Krystyna Siudak, sołtys Sahrynia.

Ale wyglądają prezydentów. – Bo jeśli by się tutaj pojawili, to byłoby naprawdę wielkie wydarzenie – mówi Ryszard Pobłocki, pedagog Zespołu Szkół w Sahryniu.

Zdania są podzielone. – Szkoda Ukraińców, ale nie można zapominać o mordowanych Polakach – mówi jeden z mieszkańców wioski. – Przecież kilka kilometrów stad ukraińska banda zabiła siostrę Longinę Trudzińską z małymi sierotami z turkowickiego zakładu.

74-letni Ryszard Ogonowski miał wtedy 9 lat. – Pamiętam łuny nad wioską – wspomina. – My skryliśmy się do schronu. Mama pokazała polski dowód, dlatego dostaliśmy przepustkę i uciekliśmy w stronę Tyszowiec.

10 marca 1944 roku oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA w Sahryniu, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi.

Wioska stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. Według różnych szacunków zginęło od 150 do 300 osób, choć strona ukraińska podaje, że mogło ich być nawet dwa razy więcej.

Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
0
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
0
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
0
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
0
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
0
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
0
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
0
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
0
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
0
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
0
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie

Usługi hotelarskie, fryzjer, centrum medytacji. Nowi najemcy miejskich lokali w Lublinie 1 0

W dawnym sklepie mięsnym będzie fryzjer, a nowe miejsca noclegowe powstaną na Starym Mieście w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez biura jednej z miejskich instytucji. Takie zmiany to efekt wczorajszego przetargu na miejskie lokale. A czeka nas jeszcze kilka takich rewolucji.

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK
galeria

„Smak Świata” według Kazimierza Kasprzaka. Wystawa w CSK 0 0

Co Gdzie Kiedy. W Centrum Spotkania Kultur można oglądać wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka, byłego dziennikarza Dziennika Wschodniego, podróżnika.

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie

Papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki w niedzielę w Lublinie 0 1

Prawosławny duchowny Teodor II, papież i patriarcha aleksandryjski i całej Afryki, w niedzielę przyjedzie do Lublina.

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii

Siedem zawodniczek MKS Perła zostało powołanych na turniej Golden League w Danii 0 0

Leszek Krowicki zdecydował się wysłać nominacje do Weroniki Gawlik, Anety Łabudy, Kingi Achruk, Aleksandry Rosiak, Ewy Urtnowskiej, Joanny Szarawagi i Sylwii Matuszczyk

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin
28 września 2018, 19:00

Koncert zespołu Rezerwat w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja Rezerwat. Koncert będzie transmitowany na stronie internetowej rozgłośni.

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS
Tylko u nas
galeria

Rozmawiała z politykami jako dziennikarka TVP Lublin. Teraz znów startuje w wyborach z listy PiS 12 14

Dziennikarka TVP Lublin Bogna Bender-Motyka ubiega się o mandat radnej sejmiku województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z wytycznymi Zasad Etyki Dziennikarskiej w Telewizji Polskiej, na czas kampanii wzięła bezpłatny urlop. Ale według naszych informacji, pracuje przy jednym z programów.

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu

Powiat puławski: 11 kilometrów nowego asfaltu 6 0

Dzięki środkom z UE podróże z Żyrzyna przez Baranów i dalej do Woli Czołnowskiej stały się przyjemniejsze. Na całym, ponad 11-kilometrowym odcinku położono nową nawierzchnię. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Prace kosztowały prawie 6,7 mln złotych.

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł
film

Obietnice dla Kraśnika: Bezpłatna komunikacja, 500 miejsc pracy i obiady za 1 zł 1 10

Minimum 500 nowych miejsc pracy i obiad za złotówkę w miejskich szkołach. Takie deklaracje składa mieszkańcom Kraśnika komitet wyborczy Porozumienie i Rozwój, którego kandydatem na burmistrza jest poseł Wojciech Wilk (PO). Komitet wystawia 29 kandydatów do Rady Miasta.

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina

Znowu problem z odbieraniem odpadów w 10 dzielnicach Lublina 8 11

Wczoraj powtórzył się problem z wyborem firm mających wywozić śmieci od mieszkańców dziesięciu dzielnic Lublina. Chętne firmy chcą, ale są za drogie. Oferta każdej z nich przekracza kwotę, którą zarezerwowali miejscy urzędnicy. Różnice idą w miliony złotych.

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska 0 0

„Królewscy” udanie zainaugurowali walkę o obronę tytuły najlepszej drużyny w Europie i pokonali na swoim stadionie AS Romę 3:0. Łupem bramkowym podzielili się: Isco, Gareth Bale i Mariano Diaz. Natomiast o swoim debiucie w barwach Juventusu w europejskich rozgrywkach będzie chciał zapomnieć Cristiano Ronaldo

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego 3 16