Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 września 2010 r.
9:38
Edytuj ten wpis

Wkrótce w Zamościu Międzynarodowy Festiwal Filmu Religijnego Sacrofilm (program)

Po raz piętnasty w Zamościu odbędą się Międzynarodowy Festiwal Filmu Religijnego Sacrofilm. Główną ideą przeglądu jest dialog między judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Myślą wiodącą tegorocznych tematów wykładów oraz projekcji jest dziecko w trzech religiach monoteistycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Inne jest podejście do dziecka w kulturze islamskiej, a inne w chrześcijańskiej czy judaistycznej – zwraca uwagę ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu. – W islamie antykoncepcja nie wchodzi w grę, stąd przyrost naturalny jest tam wysoki, a rodziny wielopokoleniowe to coś normalnego. U nas więcej mówi się o prawach dziecka, niż o obowiązkach.

Impreza zaczyna się w najbliższy poniedziałek, 4 października. Filmy wyświetlane będą w nowym Centrum Kultury Filmowej "Stylowy” przy ul. Odrodzenia, a na ciekawe wykłady będzie się można wybrać do Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza.

W tym roku gośćmi przeglądu będą m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, a także jego koledzy po fachu, m.in. Alessandro D'Alatri z Włoch, autor wyświetlanego na Sacrofilmie obrazu "Nad morzem”, Horatiu Manele z Rumunii, który opowie o swoim filmie "Silent Weding”, a także Ołeh Yanchuk z Ukrainy, który wyreżyserował "Władykę Andrija”.

Film tego ostatniego to historia arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego, greckokatolickiego metropolity Halicza i Lwowa. Jego postać do dzisiaj budzi u wielu ludzi emocje. Zarzuca mu się kolaborację z Niemcami, skrajny ukraiński nacjonalizm.

Kim był Szeptycki? Polakiem, który miał według niektórych Ukraińców ich polonizować, czy zdrajcą, jak uważają niektórzy Polacy? To trzeba zobaczyć.

Główną ideą organizowanego po raz 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmu Religijnego jest dialog między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem.

– Dialog prawdy musi być konfrontacją przekonań religijnych, etycznych, wychowawczych, politycznych i kulturowych – zauważa ks. Mokrzycki. – Wymaga to znajomości własnej wiary, oraz pełnej informacji o innych religiach, ponieważ dialogu prawdy nie można improwizować, bez narażanie się na banalizację, a może nawet na utratę własnych i cudzych przekonań.

Organizatorzy ciągle szukają dla niego lepszej formuły. Jednak to, co jest najważniejsze w tym wydarzeniu, to odkrywanie sacrum w produkcjach filmowych. Wielu reżyserów światowego kina wykazało różnorodne i głębokie powiązanie twórczości filmowej z problematyką religijną.

Organizatorzy: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy” w Zamościu, parafia św. Antoniego w Dyniskach, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Program Sacrofilm, 4–10.10.2010

4.10, godz. 14, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, ul. Sienkiewicza 5, wykład Krzysztofa Zanussiego "Powrót barbarzyńców”, godz. 19 – Centrum Kultury Filmowej " Stylowy” – projekcja spektaklu telewizyjnego "Głosy wewnętrzne” w reż. K. Zanussiego (przed projekcją spotkanie z autorem).
5.10, godz. 12:15 – CKF – "Świadectwo urodzenia” (Polska), godz. 13:00 – CKF – "Jestem” (Polska); przed filmami prelekcje wygłosi dr S. Kuśmierczyk, godz. 14 – WSZiA – wykład Miriam Gonczarskiej, edukatorki Warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej "Dziecko w religii, tradycji i kulturze żydowskiej”, godz. 19 – CKF – "8 historii, które nie zmieniły świata” (Polska) oraz "Opuszczając gniazdo” (Kanada).
6.10, godz.14 – WSZiA – wykład muftiego Nidal Abu Tabaq "Dziecko w religii, tradycji i kulturze islamu”, godz. 19 – CKF – "Handlarz cudów” (Polska).
7.10, godz. 14 – WSZiA – wykład ks. prof. Tadeusza Guza "Dziecko, źródłem radości i nadziei w myśli chrześcijańskiej”, godz. 19 – CKF – "Nad morzem” (Włochy); po seansie spotkanie z autorem.
8.10, godz. 18 – CKF – "Lech Majewski. Świat według Bruegela” (Polska); po seansie spotkanie z autorką, godz. 19.30 – CKF "Silent Weding” (Rumunia); po seansie spotkanie z autorem.
9.10, godz. 19 – CKF – "Władyka Andrij” (Ukraina); po seansie spotkanie z autorem.
10.10, godz. 18 – Katedra zamojska – msza święta na zakończenie Sacrofilmu pod przewodnictwem bpa Wacława Depo, godz. 19.30 – CKF –"Lourdes” (Austria, Francja, Niemcy).
Bilety wstępu: projekcje filmów "Świadectwo urodzenia”, "Jestem”, "Lourdes”, "Handlarz cudów” – 11 złotych. Pozostałe projekcje filmowe i wykłady – wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium