Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 listopada 2006 r.
8:31
Edytuj ten wpis

Zamość perłą architektury

0 0 A A

Rozmowa z Marią Gmyz, kandydatką na prezydenta Zamościa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


• Cztery lata temu startowała pani do Ratusza z listy Ligi Polskich Rodzin. Teraz LPR poparła kandydaturę Andrzeja Lubczyka. Nie zabiegała pani o ich względy?
- Miejska struktura LPR rozpadła się po wyborach parlamentarnych. Chciałabym zobaczyć protokół Zarządu Miejskiego LPR. Wiem, że w mieście nie rozmawiano na ten temat, zresztą nie zabiegałam o żadne partyjne poparcie. W Forum Zamojskim są ludzie z różnych ugrupowań i niezrzeszeni. Jest to ruch oddolny, który ma dosyć układów, partyjnego układania list wyborczych i dzielenia stołków. Nie interesuje nas władza dla władzy.
• Ma pani poparcie środowisk katolickich i narodowych. Programowo najbliżej pani do kandydata PiS Andrzeja Lubczyka. Po co rozpraszać prawicowy elektorat?
- Do końca rozważaliśmy wystawienie jednego kandydata. Żaden jednak prawicowy kandydat nie jest tak mocny, by zagwarantować zwycięstwo w pierwszej turze. Stąd, według nas, aby pokonać obecnego prezydenta, wspieranego przez PO i - mniej lub bardziej oficjalnie - lewicę, trzeba mieć więcej niż jednego kandydata i odebrać panu Zamoyskiemu jak najwięcej głosów. W drugiej turze prawica powinna się zmobilizować i niech wygra ten najlepszy.
• Zamoyski to zły prezydent?
- Nie jest dobry. Nie dba o zwykłych obywateli, z nikim nie konsultuje decyzji, poniża mieszkańców Zamościa. Jest najmądrzejszy, reszta to nieudacznicy. Niejednokrotnie dał tego dowody, walcząc np. o sprowadzanie śmieci do Zamościa. Arogancja i cynizm to nie są dobre cechy przyszłego prezydenta.
• Nie lubi go pani?
- Nie w takich kategoriach należy to rozpatrywać. Lubić to można lody malinowe. Mam bardzo przykre doświadczenia z pracy z prezydentem, kiedy przez trzy lata byłam przewodniczącą Rady Miejskiej.
• Ale prawo to prawo. Poszło o pracownię architektoniczną, która jest w zasobach miasta. Może pani sama nawarzyła sobie piwa?
- Nie sama. Tę sytuację spowodowali radcy prawni w Ratuszu razem z panem prezydentem i panią wiceprezydent, która też jest prawnikiem. Takich udzielali mi porad, by mnie potem zdeptać. Ustawa weszła w trakcie kadencji, a oni razem z radnymi lewicy i lewicowym wtedy wojewodą pokierowali sprawę tak,
że musiałam odejść.
• Prezydent nic dobrego nie zrobił przez cztery lata?
- Postawił pomnik Janowi Zamoyskiemu, chociaż za dużo było szumu i skompromitowanych patronów. Jan Zamoyski zapewne nie byłby z tego dumy, że w honorowym komitecie znaleźli się Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski. Na pomniku brakuje tablicy o dokonaniach wielkiego kanclerza dla Zamościa, ojczyzny i Kościoła. Tak samo z remontami na Starówce. Dobrze, że się rozpoczęły, choć to żadna zasługa, a zwykły obowiązek. Proszę pokazać mi miasto, które tego nie robi. U nas nie dba się o interesy przedsiębiorców, pozbawia się ich rekompensaty za utratę przychodów, traktuje się ich jak poddanych, a to nie ta epoka. Razi brak organizacji pracy i dbałości o zwykłego obywatela.
• A jakim prezydentem chce pani być?
- Otwartym na ludzi, życzliwym, przedsiębiorczym, dbającym o wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich pochodzenia i majętności. Chcę ich słuchać, poznać ich problemy. Zgodnie z moim hasłem wyborczym "Dajmy ludziom nadzieję,” chcę dać ludziom nadzieję na to, że można żyć inaczej, że można mieć motywację do pracy i wykonywać ją z pasją, że losy naszego miasta nie zależą tylko od prezydenta, który wszystko wie, ale od każdego z nas.
• Jak to zrobić?
- Mam swój program wyborczy, który opracowaliśmy wspólnie w oparciu o program PiS. Chcę zmniejszyć bezrobocie i emigrację zarobkową młodzieży. Chcę dla nich, na wzór angielski, stworzyć przy Urzędzie Miasta punkt pomocy przedsiębiorcy, skąd nikt nie wyjdzie bez pomocy. Chcę bardziej intensywnie zająć się rewitalizacją miasta, współpracować z okolicznymi gminami i miastami, by razem stworzyć ciekawszą długoterminową ofertę turystyczną. Chcę przeanalizować sytuację "Delii” i innych upadających przedsiębiorstw, by działające jeszcze w mieście firmy nie podzieliły tego samego losu. Chcę pozyskać dużych przedsiębiorców. Mamy linię LHS, bliskość granicy, będziemy również zabiegać o specjalne strefy ekonomiczne. Mamy obok czyste ekologicznie rolnictwo. W Zamościu nie brakuje mądrych i przedsiębiorczych ludzi. Chcę ich zachęcić, by nie zmarnowali żadnego swojego talentu.
• Mówi też pani o reaktywowaniu Akademii Zamojskiej…
- Prawdziwa uczelnia z tradycjami rozwinęłaby miasto. Akademia to nie mit. Działające obecnie w Zamościu szkoły wyższe mogłyby współpracować na zasadzie idei federacji, tak jak uniwersytety angielskie Oxford czy Cambrige. Gdybym słuchała przeciwników, że nie jest to możliwe, nie byłoby dziś w Zamościu pięknie rozwijającej się szkoły katolickiej.
• Jaki Zamość pani się marzy?
- Kocham Zamość, szkicuję jego zaułki, piszę o nim wiersze. Jestem nim zachwycona jako architekt. Jednocześnie widzę więcej zaniedbań i brak dostatecznej troski o miasto światowego dziedzictwa kultury. Marzy mi się,
by Zamość był prawdziwą perłą architektury. Chciałabym też, by wszyscy ludzie, którzy tu mieszkają, znaleźli pracę, czuli się bezpiecznie i by zaczęli uśmiechać się na ulicy.

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium