Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 kwietnia 2010 r.
13:23
Edytuj ten wpis

Żydzi chcą odzyskać działkę przy ZDK. Co będzie z wielomilionową inwestycją?

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 35 A A

Komisji rabinicznej udało się już zablokować budowę mieszkań dla niepełnosprawnych. Możliwe, że tak samo będzie z modernizacją domu kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dofinansowywana przez Unię Europejską inwestycja, której koszt szacowany jest na 20 milionów złotych musi poczekać.

Powód? Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od Zamościa zwrotu działki, na której stoi Zamojski Dom Kultury.

– Mamy kłopot, bo taki wniosek do nas właśnie wpłynął… – przyznaje Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.

A jeszcze kilka tygodni temu w Zamościu zapanowała wielka radość. Okazało się, że miasto otrzyma ok. 14 mln unijnej dotacji na modernizację ZDK. Prace budowlane w budynku zapowiadały się imponująco. Ich całkowity koszt miał sięgnąć prawie 20 mln zł.

Kłopot, który się pojawił nie jest nowy. Już 8 lat temu do komisji regulacyjnej wpłynął wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która domagała się zwrotu działki, na której znajduje się ZDK oraz m.in. pobliski ogródek jordanowski.

Teraz związek ponowił roszczenia. Jak to motywuje? Przed ostatnia wojną na spornej działce działał cmentarz żydowski. Został zdewastowany. Niemcy używali nagrobków tzw. macew do brukowania ulic. Części pochówków nie ekshumowano.

– Ziemia, w której spoczywają zmarli nie może być naruszana – powiedział nam wczoraj Marcin Bartosiewicz z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydwó w Warszawie. – Pochowani ludzie powinni spoczywać w niej spokojnie do końca dziejów.

W okolicy dzisiejszego ogródka jordanowskiego został pochowany m.in. słynny niegdyś kaznodzieja, rabin Yaakov Kranc zwany także Magidem z Dubna.

Jego mieszkający w Londynie potomkowie chcieli upamiętnić miejsce pochówku. Planowali wybudować poświęcony mu ohel (rodzaj kaplicy). Nic z tego jakoś nie wyszło…

Jedyną budowlą na dawnym kirkucie jest wybudowany w PRL dom kultury. Inne inwestycje zostały zblokowane.

Chodzi np. o budowę 30 mieszkań dla niepełnosprawnych. Chciał je postawić zamojski odział stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem (opiekuje się on m.in. ogródkiem jordanowskim). Inwestycja została skutecznie oprotestowana przez komisję rabiniczną.

Czy remonty ZDK też mogą być wstrzymane?

– Nie dopuszczamy takiej myśli – mówi Garbula. Przypomina, że w 2005 r. miasto wystąpiło do komisji regulacyjnej z wnioskiem o umorzenie wszczętego postępowania. Podobny wniosek wysłał LUW. – Nie dostaliśmy odpowiedzi… Teraz wniosek ponowiliśmy. Nam nie chodzi o rozbudowę ZDK, ale o modernizację budynku istniejącego – podkreśla rzecznik.

Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona w komisji regulacyjnej, magistrat nie uzyska pozwoleń budowlanych na remonty.

– To kłopotliwa sytuacja – niepokoi się Andrzej Pogudz, dyrektor ZDK, który o całej sprawie dowiedział się od nas. – Planujemy już przecież przeprowadzkę domu kultury, staramy się o dodatkowe pomieszczenia zastępcze... Trudno się do tego odnieść.

Pomnik zamiast dwóch cmentarzy

Stary cmentarz żydowski wyznaczony został poza murami Zamościa jeszcze w 1588 r. Miał ponad 2 hektary powierzchni. Znajdowały się tam groby m.in. Żydów przybyłych w XVII wieku z Hiszpanii i Portugalii.

Kirkut zamknięto ze względów sanitarnych w 1907 r. (bo był przepełniony). Jednak Żydzi pomimo zakazu nadal go powiększyli i użytkowali aż do ostatniej wojny. Wtedy cmentarz zniszczyli Niemcy.

Żydowskimi nagrobkami wyłożono nawierzchnię ulic Krysińskiego, Sienkiewicza i Łukasińskiego. Przy ul. Prostej działał także inny kirkut (tzw. "nowy”, na 1,7 ha).

Także został zdewastowany podczas okupacji. Dziś nie istnieje. Na dawnym jego skraju ustawiono pomnik Żydów Zamojskich. Powstał z zachowanych fragmentów tablic nagrobnych. Pochodzą prawdopodobnie z obu żydowskich cmentarzy.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Szarlik / 12 kwietnia 2010 o 12:03
0
Żydzi ucierpieli tak wiele w Polsce, że należy się im trochę odszkodowania.
[url="http://urzad-gminy.blogspot.com/"]http://urzad-gminy.blogspot.com/[/url]
Avatar
bambosh / 10 kwietnia 2010 o 15:44
0
Adam napisał:
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.

Rozumiem Cię Adam-masz rację:cmentarze to rzecz święta!-ale też nie zapominaj,że Żydzi to chytry naród -daj im dziś cmentarz,jutro 2 cmentarze ,pojutrze sto cmentarzy,a później:kamienice,ulice,miasta,itd.,itp.... Daj Żydowi palec to jutro weźmie całą rękę...

Rozumiem Cię Adam-masz rację:cmentarze to rzecz święta!-ale też nie zapominaj,że Żydzi to chytry naród -daj im dziś cmentarz,jutro 2 cmentarze ,pojutrze sto cmentarzy,a później:kamienice,ulice,miasta,itd.,itp.... Daj Żydowi palec to jutro weźmie całą rękę... rozwiń
Avatar
Adam / 9 kwietnia 2010 o 20:04
0
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.
Avatar
bambosh / 9 kwietnia 2010 o 16:13
0
Nie dajcie się Żydom!-dobrej pały na nich trzeba i bić obydwoma końcami kija! W Bełżcu dostali to,co chcieli-ale żeby chociaż trochę zgnębić Polaków,to firmom prywatnym które wygrały przetargi na budowę Muzeum "Kozielsk"nie zapłacili pełnej należności za wykonaną robotę-lecz zapłacili tylko część należności,a resztę zapłaty"odroczyli" na"za kilka lat"-to chytre żydowskie myślenie:"a nuż firma prywatna upadnie i nie trza będzie płacić reszty należności?" W Bełżcu "dostali swoje",a "parę chwil później już wąchali" Okopisko w Narolu-bo tam też ponoć jakiś dawny cmentarz o powierzchni około 2-3 ha. Słyszałem z opowieści dziadków,że w przed wojną w Narolu prawie sam żyd na Rynku mieszkał-aż strach pomyśleć co by było gdyby chcieli się o swoje place upomnieć! A czy w Twojej miejscowości-Drogi Czytelniku- nie było przed wojną jakichś Żydków?nie opowiadali Ci dziadkowie i rodzice? Lepiej uważaj,bo może i z Twojego domu Żydki wkrótce Cię wykurzą... "Szable w dłoń!strzelby w dłoń!-i Jewelsa goń!goń!goń! ".
Nie dajcie się Żydom!-dobrej pały na nich trzeba i bić obydwoma końcami kija! W Bełżcu dostali to,co chcieli-ale żeby chociaż trochę zgnębić Polaków,to firmom prywatnym które wygrały przetargi na budowę Muzeum "Kozielsk"nie zapłacili pełnej należności za wykonaną robotę-lecz zapłacili tylko część należności,a resztę zapłaty"odroczyli" na"za kilka lat"-to chytre żydowskie myślenie:"a nuż firma prywatna upadnie i nie trza będzie płacić reszty należności?" W Bełżcu "dostali swoje",a &quo... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 14:41
0
KK napisał:
PANIE GOŚC SKOŃCZYŁY SIE PRZYKŁADY CZY CO ? ,ROZMOWA NA FORUM TO KRZYK ? AJ WAJ TEN ANTYSEMITYZMPanie KK, rozumiem, ze nie jest pan stałym bywalcem for dyskusyjnych i regulamin tychże jest panu obcy ale śmiem zwrócić uwagę iż pisanie na włączonym capslocku jest niedopuszczalne i traktowane jak krzyk. Proszę zmienić ton rozmowy to może jeszcze podyskutujemy.

To jak jest z tą odpowiedzialnością za przyjęcie ustaw o odszkodowaniach i mieniu?
Avatar
KK / 9 kwietnia 2010 o 13:56
0
Gość napisał:
Panie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi.

PANIE GOŚC SKOŃCZYŁY SIE PRZYKŁADY CZY CO ? ,ROZMOWA NA FORUM TO KRZYK ? AJ WAJ TEN ANTYSEMITYZM
Avatar
tow / 9 kwietnia 2010 o 13:53
0
Ci w czarnych sukienkach odzykują mienie utracone jeszcze w okolicach powstania styczniowego, nie mają srupułów w wyciąganiu łapy po nasze (państwowe=nasze), ci w jarmułkach mają tylko dobrych nauczycieli. Jarmułka czy piuska- jest jakaś różnica?
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 13:20
0
KK napisał:
PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADYPanie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi.Panie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi. rozwiń
Avatar
KK / 9 kwietnia 2010 o 13:08
0
Gość napisał:
Panie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają.

PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADY

PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADY rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 12:47
0
KK napisał:
PANIE GOŚĆ PAN CHYBA NIC NIE ROZUMIE JA ROZUMIEM NARÓD WYBRANY NIE MOŻE BYĆ KRYTYKOWANY ZA PAZERNOŚĆ KŁAMSTWA I JUDZENIE A FORUM PANIE GOŚĆ JEST PO TO JAK PAN TO NAZWAŁ POJĘCZEĆPanie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają.Panie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają. rozwiń
Avatar
Szarlik / 12 kwietnia 2010 o 12:03
0
Żydzi ucierpieli tak wiele w Polsce, że należy się im trochę odszkodowania.
[url="http://urzad-gminy.blogspot.com/"]http://urzad-gminy.blogspot.com/[/url]
Avatar
bambosh / 10 kwietnia 2010 o 15:44
0
Adam napisał:
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.

Rozumiem Cię Adam-masz rację:cmentarze to rzecz święta!-ale też nie zapominaj,że Żydzi to chytry naród -daj im dziś cmentarz,jutro 2 cmentarze ,pojutrze sto cmentarzy,a później:kamienice,ulice,miasta,itd.,itp.... Daj Żydowi palec to jutro weźmie całą rękę...

Rozumiem Cię Adam-masz rację:cmentarze to rzecz święta!-ale też nie zapominaj,że Żydzi to chytry naród -daj im dziś cmentarz,jutro 2 cmentarze ,pojutrze sto cmentarzy,a później:kamienice,ulice,miasta,itd.,itp.... Daj Żydowi palec to jutro weźmie całą rękę... rozwiń
Avatar
Adam / 9 kwietnia 2010 o 20:04
0
Gdy czytam te wpisy jest mi bardzo smutno i przykro. Wygląda to tak, że Niemcy zabili masę niewinnych ludzi,, a my nie potrafimy się od tego odciąć. Czy nie jest to dziwne, czy mamy zatem na pewno czyste sumienia? Jestem Polakiem i wstyd mi za niektórych (zapewne) Polaków, którzy pojawili się na tym forum. Ten cmentarz jest żydowski i tak powinno pozostać. Ja mam wielki szacunek do tych grobów i zmówię chrześcijańską modlitwę za duszę ludzi tam pochowanych.
Avatar
bambosh / 9 kwietnia 2010 o 16:13
0
Nie dajcie się Żydom!-dobrej pały na nich trzeba i bić obydwoma końcami kija! W Bełżcu dostali to,co chcieli-ale żeby chociaż trochę zgnębić Polaków,to firmom prywatnym które wygrały przetargi na budowę Muzeum "Kozielsk"nie zapłacili pełnej należności za wykonaną robotę-lecz zapłacili tylko część należności,a resztę zapłaty"odroczyli" na"za kilka lat"-to chytre żydowskie myślenie:"a nuż firma prywatna upadnie i nie trza będzie płacić reszty należności?" W Bełżcu "dostali swoje",a "parę chwil później już wąchali" Okopisko w Narolu-bo tam też ponoć jakiś dawny cmentarz o powierzchni około 2-3 ha. Słyszałem z opowieści dziadków,że w przed wojną w Narolu prawie sam żyd na Rynku mieszkał-aż strach pomyśleć co by było gdyby chcieli się o swoje place upomnieć! A czy w Twojej miejscowości-Drogi Czytelniku- nie było przed wojną jakichś Żydków?nie opowiadali Ci dziadkowie i rodzice? Lepiej uważaj,bo może i z Twojego domu Żydki wkrótce Cię wykurzą... "Szable w dłoń!strzelby w dłoń!-i Jewelsa goń!goń!goń! ".
Nie dajcie się Żydom!-dobrej pały na nich trzeba i bić obydwoma końcami kija! W Bełżcu dostali to,co chcieli-ale żeby chociaż trochę zgnębić Polaków,to firmom prywatnym które wygrały przetargi na budowę Muzeum "Kozielsk"nie zapłacili pełnej należności za wykonaną robotę-lecz zapłacili tylko część należności,a resztę zapłaty"odroczyli" na"za kilka lat"-to chytre żydowskie myślenie:"a nuż firma prywatna upadnie i nie trza będzie płacić reszty należności?" W Bełżcu "dostali swoje",a &quo... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 14:41
0
KK napisał:
PANIE GOŚC SKOŃCZYŁY SIE PRZYKŁADY CZY CO ? ,ROZMOWA NA FORUM TO KRZYK ? AJ WAJ TEN ANTYSEMITYZMPanie KK, rozumiem, ze nie jest pan stałym bywalcem for dyskusyjnych i regulamin tychże jest panu obcy ale śmiem zwrócić uwagę iż pisanie na włączonym capslocku jest niedopuszczalne i traktowane jak krzyk. Proszę zmienić ton rozmowy to może jeszcze podyskutujemy.

To jak jest z tą odpowiedzialnością za przyjęcie ustaw o odszkodowaniach i mieniu?
Avatar
KK / 9 kwietnia 2010 o 13:56
0
Gość napisał:
Panie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi.

PANIE GOŚC SKOŃCZYŁY SIE PRZYKŁADY CZY CO ? ,ROZMOWA NA FORUM TO KRZYK ? AJ WAJ TEN ANTYSEMITYZM
Avatar
tow / 9 kwietnia 2010 o 13:53
0
Ci w czarnych sukienkach odzykują mienie utracone jeszcze w okolicach powstania styczniowego, nie mają srupułów w wyciąganiu łapy po nasze (państwowe=nasze), ci w jarmułkach mają tylko dobrych nauczycieli. Jarmułka czy piuska- jest jakaś różnica?
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 13:20
0
KK napisał:
PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADYPanie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi.Panie KK, to dlaczego rząd polski nie pomyślał zanim podpisano ustawę dotyczącą odszkodowań czy roszczeń z pozostawione mienie? Do kogo należy miec pretensje jak nie do polskich władz?

I proszę tutaj nie krzyczeć bo nikt się pana nie boi. rozwiń
Avatar
KK / 9 kwietnia 2010 o 13:08
0
Gość napisał:
Panie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają.

PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADY

PANIE GOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA POZOSTAWIONE MIENIE NA WSCHODZIE WYPŁACA RZĄD POLSKI A NIE FEDERACJA ROSYJSKA A TU MAMY MY PŁACIĆ Z NASZEJ BIEDNEJ KASY ,NIECH PŁACI ŻYDOM IZRAEL WSZAK TO CHYBA TAK LOGIKA NAKAZUJE JEŚLI JUZ PAN PANIE GOŚĆ PRZEDSTAWIA TAKIE PRZYKŁADY rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 12:47
0
KK napisał:
PANIE GOŚĆ PAN CHYBA NIC NIE ROZUMIE JA ROZUMIEM NARÓD WYBRANY NIE MOŻE BYĆ KRYTYKOWANY ZA PAZERNOŚĆ KŁAMSTWA I JUDZENIE A FORUM PANIE GOŚĆ JEST PO TO JAK PAN TO NAZWAŁ POJĘCZEĆPanie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają.Panie KK, forum służy do wymiany poglądów a nie krytykowania wszystkiego i wszystkich. Widocznie to taka Polska mentalność, ze wszystko musi być na nie.
Nie interesuje mnie jaki jest to naród, czy wybrany czy nie bo nie o to chodzi i jeżeli coś im się prawnie nalezy powinni to odzyskać, podobnie jak Polacy to, co zostawili na Wschodzie, przynajmniej odszkodowania o które też się ubiegają i jakoś ich nikt nie krytykuje że czegoś żądają. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 2 3

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 8 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 3

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 38 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.