Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 lutego 2009 r.
14:16
Edytuj ten wpis

Laserem w oko

0 3 A A

Już krótkowzroczny Neron spoglądał przez cienko oszlifowany szmaragd. Można powiedzieć, że był to prototyp okularów - najwcześniej stosowanego narzędzia do korekcji wad wzroku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Okulary, obok tej olbrzymiej zalety, jaką jest przywrócenie ostrości widzenia, mają także wady, przeszkadzające w wykonywaniu wielu czynności i zawodów.

Ważnym krokiem w okulistyce i w optyce było wynalezienie soczewki. To już była rewolucja, która wielu osobom odmieniła życie - mogły wreszcie z powodzeniem uprawiać sport, różne zawody. Dla wielu soczewki miały także walor kosmetyczny.
Ale okulary - niestety - często są źródłem kompleksów.

Laserem w oko

- Zarówno okulary, jak i soczewki są trudno akceptowane przez niektóre osoby - zauważa Beata Sawicka-Wojtiuk, specjalista chorób oczu z "Gabinetów Okulistycznych” w Lublinie. - Schyłek XX wieku przyniósł tym osobom następną szansę - operacje laserowe.

Chirurgiczną korekcję wad wzroku przeprowadzano już wiele lat temu. Nawet w lubelskiej klinice, pod kierunkiem prof. Tadeusza Krwawicza. Jednak było wiele powikłań i metoda ta nie była w pełni akceptowana - zarówno przez wielu lekarzy, jak i pacjentów.

Lata osiemdziesiąte przyniosły przełom w postaci laserowej metody korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu i nadwzroczności.

Skuteczna metoda

- Technika laserowa zrobiła ogromne postępy i została wykorzystana w medycynie - mówi Beata Sawicka-Wojtiuk. - Oczywiście, wciąż podlega ewolucji i doskonaleniu, ale dziś można już powiedzieć, że została sprawdzona i zaakceptowana przez lekarzy, że mamy doświadczenie w tej dziedzinie, znamy zarówno pozytywne strony zabiegu, jak przeciwwskazania, a także skutki uboczne. Te ostatnie występują rzadko. Jednak w żadnej z form leczenia nie można ich wykluczyć. Nawet noszenie soczewek kontaktowych może mieć efekt uboczny.

Szalony postęp

- Pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęto używać laserów excimerowych - wyjaśnia lekarz. - Oczywiście, już jest w użyciu nowa generacja, ale technika jest podobna.

Po usunięciu nabłonka rogówki wiązka lasera zmienia jej krzywiznę odpowiednio do korygowanej wielkości wady wzroku. Po zakończeniu pracy lasera, płatek nabłonka umieszcza się na pierwotnym miejsce.
Widzenie stabilizuje się w ciągu kilku, kilkunastu dni.

Jest kilka metod laserowej korekcji. Jedną z nich jest tzw. korekcja wad wzroku "lasek”. Zaliczana jest do tzw. metod powierzchniowych. Wielu specjalistów uważa, że jest ona najbardziej bezpieczna, najmniej inwazyjna i powodująca najmniej komplikacji. Jak mówi doktor Wojtiuk, praktycznie są to zabiegi wykonywane w trybie jednodniowym.

Euforia i rozczarowanie

Opinie na temat korekcji wad wzroku metodą laserową są różne. Od entuzjastycznych do rozczarowań. Gojenie się rogówki, a więc poprawa widzenia, zależy także w dużym stopniu od indywidualnych predyspozycji. Niekiedy wieczorne refleksy świateł, wrażenie suchości oczu lub niestabilne widzenie mogą się utrzymywać przez kilka dni, tygodni, a nawet miesiące.

Generalnie jednak w tej metodzie upatruje się przyszłość korekcji wad wzroku.

Przeciwwskazania

Na leczenie przy pomocy lasera nie powinni liczyć m.in. ci, których dotyka tzw. starczowzroczność - oni raczej pozostaną przy okularach.
Ale jest wielce prawdopodobne, że za parę lat ta metoda będzie powszechnie stosowana także wśród starszych pacjentów.

Pozostałe informacje

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium