Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 stycznia 2019 r.
16:09

Pielęgniarki z Lublina przetarły szlak innym. Co czeka pacjentów w 2019 roku?

0 2 A A
(fot. Archiwum)

Rozmowa z Jakubem Kosikowskim, lubelskim lekarzem i byłym przewodniczącym Porozumienia Rezydentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co ważnego wydarzyło się w służbie zdrowia w 2018 roku?

– Ten rok był na pewno rokiem protestów w służbie zdrowia, m.in. lekarzy i pielęgniarek. Protesty lekarzy na początku roku doprowadziły w lutym do podpisania porozumienia z ministrem zdrowia. Udało się wywalczyć nie tylko nowe warunki finansowe (m.in. wynagrodzenie 6750 zł brutto dla specjalistów, którzy zadeklarują pracę w jednej placówce oraz bon, czyli 600-700 zł dodatku do rezydentury dla młodych lekarzy, którzy zdecydują się na pracę w kraju – red.), ale też m.in. zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Zmieniła się także mentalność lekarzy, którzy nie chcą już pracować ponad siły i brać dyżurów ponad określony prawem limit. Zaczęli bardziej szanować swoje zdrowie. Konsekwencją jest jednak problem z obsadą dyżurów, ma go coraz więcej oddziałów i szpitali w Polsce.

• A protesty pielęgniarek?

– Protest pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie przetarł niejako szlak pielęgniarkom w całym kraju. Udało się im w pewnym sensie „przechytrzyć” system i wywalczyć podwyżki (chodzi o masowe zwolnienia lekarskie, na które przechodziły pielęgniarki – red.). W kontekście tej grupy zawodowej trzeba też wspomnieć o tzw. normach pielęgniarskich, które zaczną obowiązywać od stycznia. Według nich na pięć łóżek mają przypadać trzy pielęgniarki. To już ma swoje konsekwencje, bo dyrektorzy szpitali zaczynają redukować liczbę łóżek, gdyż nie stać ich na zatrudnianie dodatkowych pielęgniarek i zaproponowanie im zarobków, które byłyby konkurencyjne dla tych, które oferują zagraniczne placówki.

• Czy zmniejszanie liczby łóżek będzie miało negatywne skutki dla pacjentów?

– I tak, i nie. Mogą to odczuć pacjenci oddziałów, w których jest duże obłożenie, bliskie 100 proc., np. reumatologii czy rehabilitacji. W tych przypadkach wydłużą się kolejki. Warto jednak pamiętać, że większość oddziałów w kraju ma obłożenie na poziomie 68 proc., więc taka redukcja jest potrzebna. Skróci się czas hospitalizacji, a pielęgniarki będą miały znacznie lepsze warunki pracy. Na tą samą pielęgniarkę na dyżurze będzie przypadać mniej pacjentów.

• Jakie są inne dobre wiadomości dla pacjentów?

– Na pewno kolejne etapy informatyzacji, na które czekają także lekarze. E-zwolnienie już działa obowiązkowo dla wszystkich i choć na początku grudnia były kłopoty, teraz sytuacja ustabilizowała się i jest mniej problemów z systemem. E-recepta przeszła już chrzest bojowy w kilku miastach i, miejmy nadzieję, niebawem będzie szerzej dostępna. W 2019 roku liczymy również na e-skierowania. W systemie będzie widać, czy jeden pacjent jest zapisany na wizytę w kilku miejscach. Jeśli tak będzie, system powinien go automatycznie wyrzucić z tych dodatkowych już po wizycie w pierwszym miejscu. Mamy nadzieję, że to wpłynie na skrócenie kolejek. Kolejki są też sztucznie wydłużane przez to, że skierowanie np. na tomografię komputerową może wypisać tylko lekarz w poradni specjalistycznej lub szpitalny, a nie np. lekarz rodzinny.

• A co z brakami kadrowymi?

– Niestety nadal są, we wszystkich specjalnościach. Praca już nawet nie za granicą, ale w prywatnych gabinetach jest dla lekarzy znacznie bardziej opłacalna niż w publicznej służbie zdrowia. Jest też duży „odpływ” lekarzy pediatrów czy internistów do podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie są zupełnie inne warunki pracy niż w szpitalach. To jest wyzwanie na kolejne lata, podobnie jak zadłużenie i kiepska kondycja finansowa szpitali, przede wszystkim powiatowych.

Jakub Kosikowski

Pozostałe informacje

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium