Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 czerwca 2007 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Spotkał katar Katarzynę, a psik!

Pojawiają się u coraz młodszych dzieci i mają coraz cięższy przebieg. Nie wiadomo do końca dlaczego powstają. Wiadomo na pewno, że alergię trzeba leczyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaniedbana może doprowadzić do poważnych schorzeń.

Choroby alergiczne nazywane są jedną z epidemii współczesnego świata. Za ich częste występowanie obwinia się zbyt sterylny sposób życia (w krajach mało rozwiniętych są bardzo rzadkie), duże zanieczyszczenie środowiska i coraz większą liczbę sztucznie wytworzonych substancji i tworzyw, które nas otaczają.

Co to jest alergia

Substancje, które wywołują reakcje alergiczne nazywamy alergenami. To mogą być pyłki roślin, pokarmy, sierść i wydzieliny zwierząt, kurz. Układ immunologiczny, który chroni organizm przed niebezpiecznymi drobnoustrojami, reaguje na alergeny tak, jakby były zagrożeniem dla człowieka. Wtedy pojawiają się reakcje alergiczne: katar i zatkany nos, wysypki skórne, bóle brzucha i biegunka.

Katar albo wstrząs

Na alergeny reagujemy w bardzo różny sposób, a dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut od kontaktu z substancją alergizującą. To może być wysypka, rumień, zaczerwienienie i bąble na skórze, nasilony katar i zatkany nos, łzawienie spojówek, ból brzucha oraz biegunka. Reakcja alergiczna może przybrać postać ataku astmy z dusznością i kaszlem. W najcięższych postaciach alergii dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to nagła reakcja organizmu, której pierwszymi objawami są zawroty głowy, nudności, wymioty, duszności oraz utrata przytomności. Niebezpieczne dla życia są pojawiające się w czasie wstrząsu niewydolność oddechowa i zapaść układu krążenia. Dlatego gdy pojawią się takie objawy, należy się jak najszybciej udać do lekarza - bowiem reakcja wstrząsowa może doprowadzić do śmierci.

Ważna diagnostyka

O rodzaju alergenu wiele mówią objawy alergii. Kichanie, wodnista wydzielina z nosa, pieczenie i łzawienie oczu sygnalizują katar sienny. Napady kaszlu, duszność, świszczący oddech świadczą o astmie. Zaczerwienienie i swędzenie skóry po zjedzeniu niektórych pokarmów, to alergia pokarmowa. Podobne objawy skórne pojawiają się przy alergii kontaktowej.
W diagnostyce alergii stosuje się wiele rodzajów badań. Najpopularniejsze są testy skórne, punktowe lub płatkowe, podczas których wprowadza się pod skórę (punktowe) lub nakłada na skórę (płatkowe) substancje alergizujące.
Przy alergiach pokarmowych i kontaktowych stosuje się metodę eliminacji. Po kolei wyklucza się pokarmy lub substancje (np. kosmetyki, środki czystości, biżuterię z różnych metali) podejrzane o wywoływanie alergii.
Astmę diagnozuje się za pomocą badań spirometrycznych, które polegają na wykonywaniu pomiarów wdychanego i wydychanego powietrza.

Jak się wyleczyć

Alergii trudno się pozbyć, choć zdarza się, że zanika samoistnie. Ale w większości przypadków towarzyszy alergikowi do końca życia. Dlatego wymaga długofalowego leczenia, które skupia się na łagodzeniu przykrych reakcji alergicznych. Nie mniej istotne od łykania pigułek, jest unikanie substancji alergizujących. Osoby uczulone na kurz, białka roztoczy i zarodniki grzybów powinny urządzić mieszkania tak, by ułatwić sobie codzienne sprzątanie. Z kolei uczuleni na pyłki roślin, powinni w okresie pylenia unikać dłuższych spacerów. Najprościej wyeliminować alergizujące pokarmy (oczywiście te zdiagnozowane) - po prostu się ich nie je.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Pożar domu wybuchł w nocy. Mężczyzna nie przeżył

Tragiczny pożar domu w Końskowoli. Nie żyje mężczyzna.

Most na Bystrzycy w ciągu ulicy Pliszczyńskiej

Najpierw wahadło, później zamknięcie. Lepiej omijać dzisiaj ten most

Najpierw ruch wahadłowy, a później całkowite zamknięcie. Dzisiaj utrudnienia dla kierowców na ulicy Pliszczyńskiej w Lublinie.

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium