Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 grudnia 2022 r.
14:43

Żeby rolnikowi było po drodze do lekarza. Wciąż nie każdy wie, że może z tego skorzystać

0 0 A A

Mieszkańcy terenów wiejskich, którzy nie muszą regularnie wykonywać badań okresowych w pracy, bardzo często do lekarza trafiają już za późno. To właśnie dla nich była sobotnia akcja profilaktyczna, zorganizowana w siedzibie ARiMR, tuż obok giełdy rolnej w Elizówce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Krystyn układa się na leżance, lekarka przypina do jego ciała elektrody. Chwilę później z wynikiem badania EKG konsultuje się z lekarzem tuż obok.

Mam 64 lata i czuję się bardzo dobrze, ale to dlatego, że od 12 lat prowadzę zdrowy tryb życia. Nie jem żadnych fast foodów, typu kebaby, pizze czy hamburgery. Sam gotuję, sam piekę. Staram się kupować produkty albo na targu, albo tu na giełdzie, albo od rodziny w miarę ekologiczne. Choć jest to bardzo trudne, bo teraz to niemal wszystko jest zatrute – mówi Krystyn Gozdalski, który skorzystał z sobotniej akcji badań profilaktycznych w lubelskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Elizówce.

Akcja były częścią promocji badań Profilaktyka 40 Plus, z których może skorzystać bezpłatnie każdy Polak w tym wieku.

– Chcemy stworzyć możliwości i rozpowszechnić informację, upowszechnić tą akcję, żeby osoby trafiały do lekarza wcześniej, zanim coś się zacznie dziać i poddawały się badaniom profilaktycznym – wyjaśnia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W lubelskiej siedzibie agencji w Elizówce pojawili się w sobotę specjaliści, którzy wykonywali podstawowe badania, a także udzielali konsultacji.

– Jestem po operacji tarczycy. Rozmawiałam z doktorem na temat badań – mówi Mirosława Winnicka, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Dominowie, która pojawiła się tu jako pacjentka, ale równocześnie uczestniczka, bo jej koło zapewniło smaczny posiłek dla wszystkich korzystających z badań. Pani Mirosława dodaje, że wcześniej nie badała się w ramach programu 40 plus. Dlaczego? – Tak chyba ciągle odkładamy, mamy tak już chyba od urodzenia – uśmiecha się. – Ale po rozmowie z panem doktorem, uświadomił mi, że jednak trzeba bardziej otworzyć się na leczenie i co najmniej raz w roku zrobić USG tarczycy w moim przypadku – dodaje.

– W ostatnim czasie Polacy rzadziej chodzili do lekarza, nie mieli możliwości zadbania w pełni o siebie, dlatego Ministerstwo Zdrowia programem profilaktyka 40 plus chce zachęcić wszystkich do tego żebyśmy się badali – mówi Paweł Piróg, p.o. dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Wcześnie wykryta choroba najczęściej jest w pełni uleczalna – dodaje.

Niestety Covid troszeczkę utrudnił dostęp do poradnictwa kardiologicznego. Dużo Polaków w związku z pandemią zaniedbało swoje zdrowie. Na akcjach takich jak ta, staramy się to nadrobić – mówi Paweł Błaszkiewicz, lekarz rezydent z SPSK nr 4 w Lublinie, który udzielał porad kardiologicznych. – Takie choroby jak nadciśnienie, czy cukrzyca to cisi zabójcy. Przewlekle wysokie ciśnienia są niestety bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, a sieją spustoszenie w całym organizmie. To samo dotyczy cukrzycy i hipercholesterolemii. Te wszystkie choroby mogą prowadzić do zawałów, udarów, niewydolności nerek no i powodować schorzenia chroniczne, które niestety będą przez pacjenta długo i ciężko leczone – dodaje Błaszkiewicz.

Jakie problemy zdrowotne szczególnie doskwierają mieszkańcom wsi? Przede wszystkim wpływ na to ma charakter wykonywanej pracy. – Jeżeli chodzi o środki ochrony roślin, to w takim przypadku na pierwsze wysuwają się choroby płuc. W tym zakresie należy zwrócić szczególną uwagę – radzi Paweł Piróg. – Ale tak naprawdę rozkład statystyczny dotyczący chorób dotykających ludzi nie będzie związany tylko i wyłącznie z miejscem zamieszkania. Tutaj uwarunkowania genetyczne będą miały podstawowe znaczenie, a także sposób życia, nasza higiena dnia codziennego: to czy się wysypiamy, czy regularnie spożywamy posiłki, czy chodzimy do lekarza i wykonujemy badania profilaktyczne – dodaje.

Weź swoje skierowanie

Skierowanie na badania w ramach akcji Profilaktyka 40 Plus można dostać po wypełnieniu ankiety na stronie Pacjent.gov.pl Po udzieleniu odpowiedzi na konkretne tematy związane z naszym zdrowiem, pacjent dostaje skierowanie do dowolnego gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, który uczestniczy w akcji. W województwie lubelskim takich miejsc jest 190. W trakcie badań zostanie wykonana m.in. morfologia krwi, próby wątrobowe, kreatynina, określenie poziomu cholesterolu czy w przypadku mężczyzn oznaczenie PSA – czyli badanie przerostu prostaty. Skierowanie można dostać też po wypełnieniu ankiety telefonicznie: 22 735 39 53.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium