Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

17 listopada 2019 r.
8:43

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Wieczór IV i V

0 0 A A
„Autobiography” Company Wayne McGregor
„Autobiography” Company Wayne McGregor (fot. materiały prasowe/Andrej Uspenski)

Podobno tancerzy Company Wayne McGregor bawiło, gdy słyszeli oklaski w trakcie spektaklu. Może dziś nikt nie potraktuje „Autobiography” jak wiązanki tańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niedziela, to ostatni dzień 23. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które trwają w Lublinie od wtorku. Weekend był zdominowany przez wyczekiwaną gwiazdę MSTT, czyli tancerzy McGregora, którzy jeszcze dziś wystąpią na scenie operowej Centrum Spotkania Kultur.

Ale wcześniej był bardzo brytyjski piątek, który bardzo podzielił widzów. Skrajnie różne opinie słyszało się po spektaklu „Pilgrim”, który przywiozła do Lublina Lucy Suggate. To było taneczne solo, bardzo wymagające fizycznie, błądzące gdzieś na obrzeżach improwizacji, meandrujące wśród ścisłych wytycznych choreografii, napędzane energetyczną muzyką elektroniczną, którą skomponował James Holden. Tancerka/performerka, której fizyczność kazała myśleć o Tildzie Switon, poruszała się po scenie otoczonej krzesłami publiczności. Na wyciągnięcie ręki mieliśmy każdy gest, krok, oddech, grymas. Nawet chwilowe przerwy na łyk wody i ochłodzenie się wachlarzem – były publiczne. Recenzenci widzieli w tańcu Lucy Suggate „echa dziedzictwa brytyjskiego folku oraz pogańskiej wrażliwości, które przenikają się wzajemnie w stanach hipnotycznej euforii”. Wiele osób poddało się tej magii. Byli „Pilgrimem”, który powstał w 2015 roku i artystką zachwyceni.

Szalony w zupełnie inny sposób był kończący piątek spektakl Amy Bell „The Forecast”. Artystka zaprezentowała opcję „więcej teatru w teatrze tańca” łącząc ruch z tekstem i animacją. Dodała do tego poczucie humoru, ironię, elementy burleski, scenografię oraz kostium. Poruszając przy tym temat seksualności, opowieści o ciele, koncepcji kobiecości.

Brytyjski choreograf i reżyser tańca współczesnego Wayne McGregor (1970) jest ceniony za nowatorskie projekty, które zdaniem fachowców radykalnie zmieniły kształt tańca współczesnego. Jego niesamowici tancerze: Rebecca Bassett-Graham, Jordan James Bridge, Travis Clausen-Knight, Louis McMiller, Daniela Neugebauer, Jacob O’Connell, James Pett, Fukiko Takase, Po-Lin Tung, Jessica Wright są w Lublinie. Oglądamy ich w bardzo forsującej i wymagającej technicznie choreografii „Autobiography” 80 minut, bez przerwy, w spektaklu, który powstał jako efekt badania życia z perspektywy ciała. Choreografia oparta jest na strukturze genomu Wayne’a McGregora.

- Mam bzika na punkcie tańca. Lubię go tworzyć, oglądać, zachęcać do niego innych. Mam też bzika na punkcie kreatywności. Urodziłem się, kiedy królował John Travolta w "Grease", "Gorączce sobotniej nocy". Był dla mnie modelem, wzorem naśladowania w tańcu. Miałem dostęp do studia tańca i nauczyciela z pasją, który pozwalał mi wymyślać własne układy, uczyć kolegów opracowanych przeze mnie tańców. Był to pierwszy raz, kiedy mogłem wyrazić siebie, co zainspirowało mnie do zostania choreografem - opowiadał McGregor, który był gościem jednej z bardzo znanych konferencji TED.

Atrakcyjny wizualnie spektakl, dający przestrzeń dla perfekcyjnych tancerzy bardzo się w Lublinie podobał. Może nawet niektórym widzom za bardzo. Uznali, że każda z 23 sekwencji, z których jest zbudowany, to okazja do braw. Byli nawet tacy, którzy potrafili klaskać na widok wysoko uniesionej nogi tancerza, biorąc to za wyczyn i cel wart pochwały.

Cudowne skupienie było za to podczas kończącego sobotę greckiego spektaklu „Opus” Christos Papadopoulos i jego Leon and Wolf Dance Company przywieźli na MSTT pytanie o muzyką. Jak Lucy Suggate pytała o sens tańczenia, tak oni (a właściwie one bo na scenie były cztery tancerki: Maria Bregianni, Dimitra Mertzani, Themis Andreoulaki, Danai Pazirgiannidi) pytali o dźwięki. Nabita sala widowiskowa CK dała się oczarować czterem ubranym na czarno postaciom, które „żyły” muzyką Jana Sebastiana Bacha. Po oczarowaniu była oczywiście owacja.

Dziś w programie:

17:00 _ Centrum Kultury w Lublinie _ Sala Widowiskowa

Młoda Polska _ 50'

19:00 _ Centrum Spotkania Kultur _ Sala Operowa

Company Wayne McGregor _ Autobiography _ Wielka Brytania _ 1h 20'

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna