Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

28 września 2010 r.
10:52
Edytuj ten wpis

Polska Wschodnia stawia na gospodarkę

0 0 A A

I korzysta z unijnego wsparcia. Ruszyła już promocja gospodarcza, powstają parki naukowo - technologiczne, a przedsiębiorcy spotykają się z zagranicznymi inwestorami. Tak wschodnie województwa dbają o rozwój gospodarczy. Wspiera ich Program Rozwój Polski Wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki wsparciu z Programu Rozwój Polski Wschodniej PAIiIZ rozpoczęła promocję gospodarczą pięciu wschodnich województw. Jakie są jej cele?

Bożena Czaja: Przede wszystkim pobudzenie wzrostu gospodarczego tego makroregionu. Chcemy ją uzyskać poprzez zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i większe zainteresowanie polskich firm Polską Wschodnią. Efektem promocji ma być również zwiększenie eksportu produktów z tej części kraju i rozwój turystyki biznesowej. Na promocję gospodarczą, która potrwa do 2015 roku otrzymaliśmy z Programu Rozwój Polski Wschodniej ok. 86 mln zł.

Dlaczego wschodnie województwa potrzebują takiej promocji?

Niestety, ta część kraju nadal jest omijana przez inwestorów. Główny powód to infrastruktura. Ale ta, także dzięki programom unijnym jest ciągle rozwijana. Ważne jest również to, że w myśleniu zagranicznych inwestorów nie ma takiego pojęcia jak Polska B. Według naszych badań to pojęcie istnieje tylko w Polsce. To też jest plus, bo nie musimy zwalczać stereotypów zagranicą.

Jakie gospodarcze zalety ma Polska Wschodnia?

Już teraz mówimy, że tutaj zaczyna się i kończy Unia Europejska. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do wzrostu gospodarczego w tej części Polski. Atutów jest sporo. Wśród nich duży rynek konsumencki, konkurencyjne koszty pracy i wykształcona kadra. Mamy tu silne ośrodki akademickie, które już zaczynają kształcić pod konkretne specjalizacje sektorowe. Kolejna sprawa to funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych, będących jednym z najważniejszych elementów systemu zachęt inwestycyjnych pięciu województw. Należy pamiętać, iż w przypadku nowych inwestycji regiony te objęte są wyższym wsparciem dla inwestora.

Jednym z elementów promocji gospodarczej są misje zagraniczne i udział w międzynarodowych targach. Jakie korzyści wynikają z tego typu wyjazdów?

To przede wszystkim bezpośredni kontakt z odbiorcami na rynku trzecim. Na przykład w Chinach będą to spotkania z chińskimi wyselekcjonowanymi przedsiębiorcami. Rozmowy mogą toczyć się zarówno wokół dystrybucji produktów, jak i wymiany technologicznej. Jadąc na misję, nie ma gwarancji, ze od razu zdobędziemy kontrakt, czy ściągniemy do siebie inwestycję. Szczególnie na rynkach, gdzie wiedza o Polsce jest niewielka bądź żadna. Na misje zagraniczne jeżdżą przedsiębiorcy z konkretnej branży, a także samorządowcy. Wyjazdy te są w pełni finansowane przez PAIiIZ w ramach projektu. Nie jest to refundacja a dotacja, co w znaczący sposób skraca procedurę. Zapraszamy przedsiębiorców, by się do nas zgłaszali.

Za nimi już kilka wyjazdów. Gdzie jeszcze będą obecni przedsiębiorcy z Polski Wschodniej?

W lutym odbyła się pierwsza misja zagraniczna przedsiębiorców z sektora IT i BPO do Indii. Uczestniczyło w niej dziewięciu przedsiębiorców. Pojechaliśmy również na targi ILA Berlin Air show. Tu spotkali się przedstawiciele sektora lotniczego. Kolejna misja to spotkanie sektora budowlanego w Rosji. Ostatnio byliśmy w Chinach, gdzie przedstawiciele 4 branż mieli możliwość spotkać się z potencjalnymi partnerami chińskimi. W najbliższym czasie przedsiębiorcy pojadą z nami m.in. do Paryża na targi sektora spożywczego, do Hamburga na targi branży jachtowej, do Chorwacji, gdzie odbędą się międzynarodowe targi meblowe i wyposażenia wnętrz. Natomiast do Polski przyjadą też przedsiębiorcy z Izraela.

Tu nauka łączy się z biznesem

Gospodarka Polski Wschodniej ma szansę odnieść sukces także dzięki parkom technologicznym i terenom inwestycyjnym. Te działania wspiera Program RPW. Na dofinansowanie może liczyć 50 innowacyjnych projektów. Dostaną z programu w sumie 1 483,85 mln zł.


- Powstające parki technologiczne umożliwią przepływ wiedzy i technologii pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi, przed_się_bior_stwa_mi i rynkami – mówi Agnie_szka Kap_ciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w MRR.

Warto tu wymienić kilka projektów realizowanych dzięki wsparciu z PO RPW. To Park Naukowo - Technologiczny w Puławach, Inkubator Nowych Technologii IN-Tech w Mielcu. W tym ostatnim powiększony zostanie działający już inkubator przedsiębiorczości. Kolejne ważne projekty to m.in. Podlaski Park Przemysłowy, Kielecki Park Technologiczny czy Elbląski Park Technologiczny.

- Ich realizacja przyczyni się do stworzenia w Polsce Wschodniej dogodnych warunków do inwestowania – dodaje Agnieszka Kapciak.

KONKURS

Zapraszamy Czytelników Dziennika Wschodniego do kolejnego konkursu. Tym razem czekamy na hasła promujące gospodarkę w Polsce Wschodniej. Propozycje haseł należy wysyłać do 2 października na adres mailowy: promocja@dziennikwschodni.pl.

Najlepsze pomysły nagrodzimy. Do wygrania m.in. plecaki turystyczne, samochodowe mapy Polski, koszulki polo, polary. 6 października przyznamy też nagrodę specjalną.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.dziennikwschodni.pl/konkurs_wschod.

Fundusze Europejskie – dla rozwoju Polski Wschodniej


Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium