Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 lutego 2009 r.
14:10
Edytuj ten wpis

Światowy kult miłości

0 0 A A

14 luty to data powszechnie znana nie tylko w Polsce. Walentynki są obchodzone zarówno w krajach europejskich, jak i w innych zakątkach świata. Co państwo to inna tradycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Witryny sklepowe pełne czerwonych serduszek, audycje radiowe przeplatane romantycznymi kawałkami, oblegane kwiaciarnie oznaczają jedno. 14 lutego króluje Święty Walenty. W każdym kraju to święto wygląda inaczej. Obdarowują się osoby nie tylko zakochane, prezentem niekoniecznie są kwiaty czy słodycze, a świętują nie tylko dorośli.

Europejskie tradycje

Zwyczaj obchodzenia Dnia Zakochanych narodził się na wyspach Brytyjskich i tam dotąd jest kultywowany. Tam też w tym okresie wypada okres godowy ptaków (a więc naszych pieszczotliwych "gołąbków”, czy "sikorek”).

W angielskich zwyczajach walentynkowych brały udział także dzieci. Przebrane za dorosłych maluchy, śpiewając miłosne piosenki odwiedzały kolejne domostwa. Odpowiednik polskich kolędników to sympatyczny pomysł na urozmaicenie święta miłości.

W Walii popularnymi prezentami były drewniane łyżeczki ozdabiane motywami walentynkowymi.

Swoją tradycję mają także Rzymskie Walentynki. Według przekazów 14 luty był świętem ku czci Fauna, bożka płodności. Podczas tego święta, zwanego wigilią Lupercaliów, kobiety wrzucały do dzbana kartki ze swoimi imionami oraz krótkimi wiadomościami miłosnymi. Kawalerowie losowali kartki i odszukiwali kobiety, które im partnerowały, niekoniecznie tylko na czas uroczystości.

Obecnie zakochani z całego świata, w niedzielę poprzedzającą Walentynki (zwaną Świętem Zaręczyn), zjeżdżają do Umbrii we Włoszech, gdzie gromadzą się przy grobie Św. Walentego. Tam "nieoficjalnie” ślubują sobie miłość i wierność.

W mieście Terni, gdzie patron zakochanych był biskupem, ten dzień jest wolny od pracy. Ma status święta.

Oficjalne ślubowanie natomiast, jest bardzo popularne w austriackim miasteczku St. Valentin. W tym dniu, przy akompaniamencie orkiestry, przejeżdża tamtędy orszak nowożeńców w dorożkach.

Obdaruj najbliższą osobę

Ze Świętem Zakochanych nieodłączni wiąże się zwyczaj składania życzeń i dawania prezentów. Jest to zakorzenione nie tylko w Polskiej kulturze.

Czekoladki oraz czerwone róże to najpopularniejsze z nich. Takie prezenty sprawiają sobie zarówno Polacy, jak i Niemcy (czekoladki muszą być jednak z marcepanu, w mlecznej polewie, a pierniki w lukrowej polewie, obowiązkowo w
kształcie serca), Amerykanie, Japończycy, Meksykanie, czy mieszkańcy krajów skandynawskich.

W USA, 14 luty jest szczególnie popularny. W tym dniu w szkołach prowadzone są specjalne walentynkowe lekcje, tworzone są tematyczne gry i zabawy, a wpływy z zakupów miłosnych gadżetów sięgają znacznych sum. Święto Zakochanych nie jest tak naprawdę świętem najbliższych sobie osób. Amerykanie obdarowują prezentami zarówno członków rodziny, kolegów, jak i swoich szefów czy współpracowników.

Okazuje się, że prezenty walentynkowe mogą być bardzo praktyczne. Tak jest we Włoszech, gdzie ukochane osoby dostają odzież w kolorze czerwonym. Podobnie jest w Hiszpanii. Kobiety otrzymują np. sprzęt AGD, a mężczyźni nowinki komputerowe.

W wiktoriańskiej Anglii prezentem walentynkowym były suszone kwiaty. Teraz prócz tradycyjnych czekoladek i kwiatów, są to np. kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

Podarkiem walentynkowym może być także uroczysta kolacja. Zwyczaj ten szczególnie gorliwie podtrzymują Niemcy, czy mieszkańcy Francji - kraju gdzie 14 luty to uroczystość urastająca do rangi święta narodowego. Tam zaproszenie właśnie na kolacją, wysyłane jest razem z bukietem kwiatów i zastępuje tradycyjną walentynkę.

Świętuje prawie cały świat

14 luty to wyjątkowa data także w krajach azjatyckich. Szczególnie upodobali go sobie Japończycy. Tam już od końca stycznia można zakupić walentynkowe ozdoby, prezenty, czy słodycze. Ale co niespotykane w innych krajach, zwyczaj obdarowywania należy w tym dniu do kobiet. Podobnie jak w USA, prezenty otrzymują nie tylko ukochani, ale także osoby z otoczenia Japonek. Dla ukochanych przeznaczone są specjalne, samodzielnie przygotowane czekoladki "honmei - choko”, a pozostali otrzymują zwykłe, wręczone dla konwenansu "griki - choko”. Panowie odwdzięczają się paniom za czekoladki dopiero 13 marca w tzw. "Biały Dzień”.

Z kolei w Chinach, osoby spragnione miłości kładą się spać z pomarańczą pod pachą, uprzednio nakłutą szpilką. Kogo poczęstują tym właśnie owocem, ten zapała uczuciem do osoby, która go obdarowała.

Popularne są także konkursy walentynkowe. W Malezji wystawiane jest na próbę wzajemne "przywiązanie”. Zabawa "Więźniowie Miłości” polega na tygodniowej niewoli, podczas której pary skute są kajdankami i dodatkowo obserwowane. Wygraną pieniężną otrzymują najwytrwalsi. Przyjemniejszym konkursem jest "Maraton Pocałunku” na Filipinach, czyli konkurs na najdłuższy pocałunek.

Miłosne \"veto”

Nie wszystkie kraje chętnie włączają się do obchodów Święta Miłości.
W Iranie dopiero z czasem staja się one coraz bardziej tolerowane. Podobnie w Indiach, gdzie są popularne wśród młodzieży, ale przez starszą cześć społeczeństwa jednak potępiane. Od niedawna także, 14 luty obchodzony jest w Wietnamie. Ale tylko przez osoby nie będące jeszcze w związku małżeńskim.

Także kraje islamskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce niechętnie podchodzą do tego zwyczaju. Mimo tego, Walentynki powoli zyskują na popularności wśród młodzieży.

14 luty to jednak tylko umowna data. Tak naprawdę dla bliskich sobie osób, święto zakochanych jest każdego dnia. Nieważne czy jesteśmy z Polski, Norwegii czy z Chin.

Źródło informacji: internet

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium