Szacuje się, że 25% osób w wieku produkcyjnym może mieć braki dotyczące kompetencji społecznych. Umiejętności miękkie uważa się za podstawę efektywnego działania w szerokim zakresie stanowisk i ról zawodowych. Jak mówi powiedzenie doradców personalnych: "Pracę otrzymuje się w 70% dzięki wiedzy fachowej i w 30% dzięki zdolnościom społecznym. Traci się ją zaś w 70% z braku zdolności społecznych i w 30% z braku kwalifikacji merytorycznych. Kompetencje społeczne są jednym z ważniejszych czynników w utrzymaniu zatrudnienia.
Fundacja "Fundusz Inicjatyw” chcąc wspierać rozwój przedsiębiorstw realizuje projekt "Kompetentni” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki projektowi przedsiębiorcy oraz ich etatowi wydelegowani pracownicy mogą wziąć udział w 24-godzinnych szkoleniach. Celem projektu jest podwyższenie kompetencji społecznych 200 osób (przedsiębiorców i ich pracowników) z sektora MMSP o wykształceniu technicznym, pracujących na terenie jednego z 5-ciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Szczegółowy opis projektu jest dostępny na stronie internetowej www.ffi.org.pl/kompetentni211/. W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby powyżej 45 roku życia.
Dostępne są jeszcze następujące szkolenia:
•Komunikacja i negocjacje. (Radom, 14-16 lub 16-18 listopada)
•Motywowanie pracowników. (Lublin. 28-30 listopada lub 30 listopada - 2 grudnia)
•Organizacja pracy własnej, projektowanie działań i przyjmowanie odpowiedzialności za wyniki. (Lublin, 30 listopada - 2 grudnia lub 5-7 grudnia)
Uczestnicy szkoleń mają zapewnione bezpłatnie zakwaterowanie w dobrej jakości hotelach, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, doświadczoną kadrę trenerską oraz książki.
Czasy się zmieniają, powstają nowe technologie i formy organizacji pracy - w tym kontekście miękkie kompetencje należą do najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy, są użyteczne we wszystkich branżach i na wszystkich stanowiskach. Ich rozwijanie zwiększa elastyczność kompetencyjną i ułatwia szybkie zaadaptowanie się do różnych warunków pracy i zespołów zadaniowych. Prawie 2/3 osób aktywnych zawodowo w Polsce (62,2%) przyznaje, że ich obecna praca wymaga doskonalenia umiejętności i poznawania nowych zagadnień. Według badań Ipsos niemal połowa Polaków (47%) odczuwa potrzebę poszerzania swoich kwalifikacji i umiejętności.
Na dynamicznie zmieniającym się rynku kwalifikacje kadry szybko się dezaktualizują, a dzięki systematycznym i profesjonalnie przygotowanym szkoleniom przedsiębiorstwa stają się bardziej innowacyjne i łatwiej im dostosować się do zmian. Na stronie internetowej projektu http://www.ffi.org.pl/kompetentni211/ przedsiębiorcy mogą wypełnić Wstępny Formularz Zgłoszeniowy oraz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami nt. projektu.
Biuro projektu "Kompetentni”
ul. Narutowicza 57/4, 20-016 Lublin
Czynne: Pn - Pt: 8:00-18:00
Tel/fax: 81 532 10 32, tel. kom.: 502 267 743
e-mail: ffi@ffi.org.pl
ww.ffi.org.pl/kompetentni211/