Kombucha, inaczej grzyb herbaciany. Na jego bazie przygotowuje się napój z kombuchy. Jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Napój z kombuchy jest polecany na prawie wszystkie schorzenia, jako eliksir życia i uniwersalny środek leczniczy.
Czym jest kombucha
Nie można z całą pewnością określić pochodzenia kombuchy. Prawdopodobnie grzyb został odkryty na Kaukazie przez japońską lekarkę, która badała przyczyny długowieczności mieszkańców jednej z wioski gdzie ludzie żyli nawet ponad 100 lat. Kombucha stosowana od ponad 2000 lat przez Chińczyków, Japończyków, Koreańczyków i Rosjan. Sama nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka japońskiego od słowa „kombu” - brązowa alga oraz „cha” - oznaczającego herbatę.
W Europie znana była już od dawna, ale w zniknęła zupełnie podczas II wojny światowej. Z powrotem trafiła w latach sześćdziesiątych do Niemiec i Austrii przywieziona z Europy Wschodniej.
Inne nazwy kombuchy to: grzyb herbaciany, grzybek japoński lub cudowny grzyb. Składa się z bakterii i specjalnej kultury drożdży współistniejących ze sobą w symbiozie. Razem tworzą galaretowatą formę o kolorze kremowym, która dopasowuje się do kształtu naczynia. Drożdże i bakterie probiotyczne wchodzące w skład kombuchy: Acetobacter, Saccharomyces, Pediococcus , Lactobacillus i inne.
Aby uzyskać ten cudowny napój należy do posłodzonej herbaty dodać kombuchy. Powstaje orzeźwiający napój, lekko musujący o jabłkowym smaku.
Właściwości zdrowotne
Kombucha zawiera liczne kwasy organiczne, m.in. kwas octowy, mlekowy i glukonowy, witaminy z grupy B, kwas askorbinowy i składniki mineralne: cynk, magnez, wapń, żelazo i miedź. W składzie możemy także znaleźć alkohol, kofeinę, cukier i inne substancje.
Napój z grzybka herbacianego skutecznie oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich, przy czym także korzystnie wpływa na usuwanie zaskórników i zmian bakteryjnych na skórze. Wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega rozwojowi patogenów. Korzystnie wpływa na układ krwionośny regulując ciśnienie krwi.
Kolejnym walorem kombuchy jest wsparcie układu trawiennego oraz przyspieszenie metabolizmu – w szczególności korzystne dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Reguluje wytwarzanie żółci i wpływa na proces oczyszczania wątroby z toksyn.
Grzybek herbaciany koi układ nerwowy, dodaje energii i sił witalnych do działania. Przyspiesza odbudowę tkanki łącznej, zwłaszcza stawy i chrząstki oraz można stosować kombuchę jako okład na stłuczenia lub zwichnięcia.
Jak stosować napar z kombuchy oraz przeciwwskazania
Lepiej wstrzymać się z piciem grzybka herbacianego, jeśli cierpimy z powodu:
-
grzybicy – drożdże zawarte w napoju mogą sprzyjać infekcji
-
cukrzycy – podczas fermentacji powstaje alkohol, który zakłóca działanie leków przeciwcukrzycowych
-
drażliwych jelit – zawarta kofeina może nasilać żołądkowe dolegliwości oraz działa rozwalniająco
-
choroby nerek – w składzie znajduje się kwas szczawiowy, który sprzyja tworzeniu się kamieni
Na początku należy pić 1-2 łyżki napoju trzy razy dziennie. A następnie zwiększać dawkę do 120 ml, popijając kombuchę szklanką przegotowanej wody. Więcej na temat kombuchy oraz innych napojów przeczytasz na stronie: herbata.info