Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 kwietnia 2019 r.
9:58

Leki na osteoporozę – jak chronić się przed tą chorobą?

0 3 A A

Leki na osteoporozę to jedne z najczęściej nabywanych medykamentów w naszym społeczeństwie. Nic dziwnego – ta choroba, wbrew pozorom, dokucza nie tylko osobom w podeszłym wieku. Choć sama w sobie jest niegroźna, zdecydowanie obniża komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie chorego. Szczególnie często atakuje również kobiety przed i w trakcie menopauzy. Jak chronić się przed osteoporozą i czy środki na nią są skuteczne?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Leki na osteoporozę – skąd taka ich popularność?

Popyt na preparaty walczące z tym schorzeniem raczej nikogo nie dziwi. Osteoporoza to nic nowego – już w danych sprzed kilku tysięcy lat można znaleźć pierwsze opisy tej choroby. Pierwsze wzmianki w polskiej literaturze medycznej pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas osteoporozę nazywano „gąbczeniem kości”. Oficjalną definicją tej jednostki chorobowej jest dziś „choroba układu kostnego, w której następuje typowe zmniejszenie masy kostnej z zaburzeniami jej mikrostruktury”. Dużym problemem związanym z osteoporozą jest to, że zazwyczaj rozwija się ona bezobjawowo, w związku z czym jej początki bardzo łatwo przegapić. Pierwszym objawem mogą być dopiero złamania kości – przy bardzo błahej przyczynie…

Osteoporoza - bagatelizowana choroba cywilizacyjna

Osteoporoza jest już nazywana chorobą cywilizacyjną, tak jak nowotwór czy cukrzyca. Dlatego WHO zdecydowało, że lata od 2001 do 2010 roku zostaną ogłoszone Dekadą Kości i Stawów oraz poświęcone na szerzenie wiedzy o rozpoznawaniu, leczeniu i profilaktyce osteoporozy. Społeczeństwo wymaga bowiem wciąż edukacji w tym temacie. Niestety, ludzie wciąż bagatelizują tę chorobę – prawdopodobnie dlatego, że nie prowadzi do śmierci, w przeciwieństwie do nowotworu czy choroby układu krążenia, w związku z tym, nie uważają jej za schorzenie „poważne”. Osteoporoza faktycznie nie prowadzi do śmierci – zmniejsza jednak znacząco komfort życia. Ponieważ atakuje osoby starsze, jej znaczenie w społeczeństwie będzie się zwiększać – to bowiem, starzeje się, a przez to osteoporoza jest diagnozowana coraz częściej. Amerykańska organizacja National Osteoporosis Fundation wylicza, że aż połowa kobiet i 20 proc. mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia dozna złamania w wyniku osteoporozy! Szczególnie często osteoporozę diagnozuje się w Europie – eksperci wyliczają, że to aż 40 proc. wszystkich stwierdzonych przypadków

Kobiety w wieku postmenopauzalnym – dlaczego są zagrożone?

Skąd właściwie bierze się osteoporoza? Przyczyn jest wiele. Jednym z nich są z pewnością czynniki genetyczne – jeśli nasi rodzice lub dziadkowie chorowali na osteoporozę, my również musimy się mieć na baczności. Częściej chorują osoby rasy białej oraz żółtej. Czynnikiem ryzyka jest również palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy i niedobory dietowe oraz ogólnie niska waga ciała. Do osteoporozy przyczynia się konkretnie niewystarczająca ilość białka, wapnia oraz witaminy D. Osteoporozie sprzyja też długie unieruchomienie (na przykład w wyniku choroby lub przebytego wypadku), a także niedobór estrogenów i płeć żeńska. Te dwa ostatnie czynniki sprawiają, że ryzyko osteoporozy w dużym stopniu dotyczy kobiet po menopauzie. Po okresie przekwitania u kobiet zanika dobroczynne działanie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Po ostatniej miesiączce jajniki wyłączają bowiem „produkcję” hormonalną, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia się masy kostnej i zwiększenia się ryzyka osteoporozy. Niestety, kobiety po menopauzie często dokładają do tego cegiełkę w postaci niewłaściwej diety – według naukowców badających Polki w tym wieku, jedynie połowa żywi się odpowiednio, natomiast druga połowa cierpi na nadwagę lub niedowagę. To niestety wpływa na zwiększenie się ryzyka wystąpienia schorzenia. Te, które cierpią na osteoporozę, więcej palą i spożywają więcej kawy i alkoholu oraz mają niższe stężenie magnezu oraz wapnia we krwi – pierwiastków, które w prosty sposób można uzupełnić stosując leki na osteoporozę, a są one niezwykle potrzebne do zachowania prawidłowej masy kości. Takiemu badaniu z pewnością powinny poddać się osoby, których dziadkowie, rodzice i starsze rodzeństwo cierpiało na osteoporozę – dzięki prawidłowej profilaktyce w postaci diety i suplementowania konkretnych pierwiastków, możemy znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia choroby i niedogodności związanej ze złamaniami kości.

Skąd wiemy, że potrzebujemy leków na osteoporozę?

Osteoporoza najczęściej rozwija się bezobjawowo, a pierwszym symptomem jest dopiero złamanie kości. Jednak uważny pacjent może zauważyć już wcześniej pewne przesłanki do wykonania badania pod kątem tego schorzenia. Najczęściej taką przesłanką jest… lekki ubytek wzrostu, czasem również zaokrąglenie się pleców czy szybki spadek wagi. Co ciekawe, u kobiet po menopauzie osteoporoza ma znacznie bardziej agresywny przebieg niż u osób w wieku podeszłym. Czasem tracą aż 4-5 proc. masy kostnej w ciągu roku i często dochodzi u nich do złamań – najczęściej uszkodzeniu ulega przedramię lub nadgarstek, co wyjątkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak zdiagnozować osteoporozę, skoro jej przebieg jest na początku bezobjawowy? Dokonuje tego lekarz specjalista po badaniu polegającym na analizie masy kostnej ciała – zazwyczaj źródłem jest kręgosłup lub biodro. Innym wykorzystywanym w diagnostyce osteoporozy badaniem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa. Istnieją również badania przeznaczone dla osób obarczonych ryzykiem genetycznym – ich wynik oblicza prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w ciągu najbliższej dekady.

Calperos – czy leki na osteoporozę pomagają? Jak radzić sobie na co dzień z osteoporozą lub jej ryzykiem?

Pierwsze w kolejce powinno być wyeliminowanie tych czynników, które prowadzą do choroby, a na które możemy mieć wpływ. To oczywiście ograniczenie palenia tytoniu, picia alkoholu i kawy oraz odpowiednia dieta. Bardzo pomocne mogą być również leki na osteoporozę dostępne bez recepty w aptece – tak zwane leki OTC. Takim lekiem jest na przykład Calperos, o czym dokładnie możesz przeczytać tutaj. Calperos 1000 pomaga uzupełnić braki wapnia w organizmie, dzięki czemu nie narażamy się na zwiększone ryzyko wystąpienia schorzenia. Oprócz preparatów takich jak Calperos, warto też suplementować witaminę D, która również zadba o prawidłową masę naszej tkanki kostnej. Dawka powinna być dobrana przez lekarza, w zależności od naszego indywidualnego zapotrzebowania. Dieta codzienna w przypadku kobiet po menopauzie powinna zawierać dużo białka i opierać się w dużej mierze na nabiale. Jeśli zadbamy o połączenie diety, witaminy D i preparatu dostarczającego do organizmu wapń (także w postaci leków bez recepty takich jak Calperos 1000), ryzyko osteoporozy z pewnością znacząco się zmniejszy, a aktywność fizyczna nie będzie wiązała się ze strachem o złamania kości. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem

Źródła:

• Tkaczuk-Włach, J., Sobstyl, M., & Jakiel, G. (2010). Osteoporoza–obraz kliniczny, czynniki ryzyka i diagnostyka. Menopause Review/Przegląd Menopauzalny, 9(2), 113-117.

• Pluskiewicz, W., & Rogala, E. (1995). Osteoporoza (pp. 9-11). Katowice: Śląska Akademia Medyczna.

• Janiszewska, M., Kulik, T., Dziedzic, M., Żołnierczuk-Kieliszek, D., & Barańska, A. (2015). Osteoporoza jako problem społeczny–patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej. Probl Hig Epidemiol, 96(1), 106-114.

• Głuszko, P. (2011). Osteoporoza–spojrzenie w przeszłość. Reumatologia, 49(5), 372-377.

• Buczkowski, K., Chlabicz, S., Horst-Sikorska, W., Jaroszyński, A., Siebert, J., Tałałaj, M., ... & Kardas, P. (2012). Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 6, No. 4, pp. 153-160).

• Goluch-Koniuszy, Z., Radziszewska, M., & Dega, S. (2009). Ocena sposobu żywienia kobiet w okresie menopauzalnym–zdrowych iz leczoną osteoporozą. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis. Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica, 9.

• Kozielec, T., Kotkowiak, L., & Stanosz, S. (1996). Poziom biopierwiastków u kobiet z osteoporozą typu i-pomenopauzalną. Biuletyn Magnezologiczny, 7, 17-20.

• WHO Study Group 1994 Assessment of Fracture Risk and Its Application to Screening for Postmenopausal Osteoporosis. WHO, Geneva, Switzerland.

e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Elzunia / 20 maja 2019 r. o 08:29
Przede wszystkim badajmy się ludzie, na osteoporozę najczęściej chorują kobiety w okresie menopauzy, warto się przebadać, zwłaszcza, że teraz tyle fajnych pakietów oferuje przykładowo laboratorium diagnostyka, pakiet kostny plus do tego konsultacja lekarza, naprawdę warto.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 r. o 22:01
Calperos bez sprawdzenia stanu gosp. wapniowej dla ludzi z kamicą wapniową to strzał w dziesiatkę, a właściwie w nerki. Takie rady czasem groźniejsze , niż choroba.
Avatar
patafilar / 22 października 2020 r. o 11:25
Ze swej strony na polecam naturalne witaminy w sokach z warzyw i owoców. Piję takie soki jako uzupełnienie diety wg. porad ***s://***terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin i nie odczuwam brak jakichkolwiek witamin. Przeciwnie jestem zdrowy i mam dużo energii. Natomiast nie polecam faszerować się suplementami witamin. Soki wyciskam samodzielnie w wyciskarce wolnoobrotowej.
Avatar
patafilar / 22 października 2020 r. o 11:25
Ze swej strony na polecam naturalne witaminy w sokach z warzyw i owoców. Piję takie soki jako uzupełnienie diety wg. porad ***s://***terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin i nie odczuwam brak jakichkolwiek witamin. Przeciwnie jestem zdrowy i mam dużo energii. Natomiast nie polecam faszerować się suplementami witamin. Soki wyciskam samodzielnie w wyciskarce wolnoobrotowej.
Avatar
Elzunia / 20 maja 2019 r. o 08:29
Przede wszystkim badajmy się ludzie, na osteoporozę najczęściej chorują kobiety w okresie menopauzy, warto się przebadać, zwłaszcza, że teraz tyle fajnych pakietów oferuje przykładowo laboratorium diagnostyka, pakiet kostny plus do tego konsultacja lekarza, naprawdę warto.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 r. o 22:01
Calperos bez sprawdzenia stanu gosp. wapniowej dla ludzi z kamicą wapniową to strzał w dziesiatkę, a właściwie w nerki. Takie rady czasem groźniejsze , niż choroba.
Zobacz wszystkie komentarze 3
Blokada komentarzy
Adres IP 18.207.160.97 jest zablokowany, nie mozesz dodawać nowych komentarzy.

Pozostałe informacje

Największą wartością była dla nich niepodległa od dwóch okupacji: niemieckiej i sowieckiej Polska
Zdjęcia

Największą wartością była dla nich niepodległa od dwóch okupacji: niemieckiej i sowieckiej Polska

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska kolejnych 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prowadzonych w kraju przez IPN działań. Wśród ofiar totalitaryzmów znaleźli się związani z naszym regionem Jan Kowalski ps. „Bystry” oraz Henryk Skałecki ps. „Suchy”.

Zablokowana krajowa 17 w Tarnawatce Tartak. Zderzyły się dwie ciężarówki

Zablokowana krajowa 17 w Tarnawatce Tartak. Zderzyły się dwie ciężarówki

Nie ma przejazdu drogą krajową nr 17 na trasie między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. W Tarnawatce tartak doszło do zderzenia dwóch ciężarówek. Trasa jest zablokowana.

Z drogi śledzie, Mikołaj... idzie. Ulicami przejdzie Orszak Świętego Mikołaja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Z drogi śledzie, Mikołaj... idzie. Ulicami przejdzie Orszak Świętego Mikołaja

Po raz dziesiąty ulicami Lublina przejdzie Orszak Świętego Mikołaja. W związku z tym w niedzielę kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na ulicach w centrum miasta.

Oszukali starszą panią „na wnuczka”. Wśród trzech zatrzymanych 15-latek
WIDEO
film

Oszukali starszą panią „na wnuczka”. Wśród trzech zatrzymanych 15-latek

Trzech mieszkańców Mazowsza odpowie za udział w oszustwie metodą na wnuczka. Najmłodszy z nich to zaledwie 15-latek.

Spora kasa dla bezrobotnych. Do wzięcia jest 300 tys. zł

Spora kasa dla bezrobotnych. Do wzięcia jest 300 tys. zł

Do rozdysponowania jest 300 tys. zł. Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu zamierza te pieniądze podzielić między 10 osób bezrobotnych, które zdecydują się założyć własną firmę.

Dziś mecz Polska - Japonia. "To bardzo niewygodny rywal" (zapowiedź)
MŚ Piłkarek ręcznych

Dziś mecz Polska - Japonia. "To bardzo niewygodny rywal" (zapowiedź)

W sobotę o 20.30 kobieca reprezentacja Polski w piłce ręcznej zmierzy się z Japonią w ramach drugiej kolejki spotkań grupy F mistrzostw świata. Dla Biało-czerwonych będzie to pierwszy z pięciu meczów decydujących o ewentualnym awansie do ćwierćfinałów.

"Bądźcie cicho". 11-latek groził młodszym kolegom nożem

"Bądźcie cicho". 11-latek groził młodszym kolegom nożem

11-latek miał grozić młodszym kolegom nożem. Przyniósł go do szkoły. Policja przekazała sprawę do sądu.

Skazani i mundurowi razem. Zebrali kilka worków nakrętek dla chorej dziewczynki

Skazani i mundurowi razem. Zebrali kilka worków nakrętek dla chorej dziewczynki

Cenna inicjatywa w Zakładzie Karnym w Zamościu. Zarówno skazani odbywający tutaj wyroki, jak i funkcjonariusze oraz pracownicy więzienia zebrali kilka worków plastikowych nakrętek, które pomogą w leczeniu chorej dziewczynki.

Lubelskie: Skażona kranówka. Prawie 1,9 tys. ludzi bez wody

Lubelskie: Skażona kranówka. Prawie 1,9 tys. ludzi bez wody

Wodociąg w Czarnymstoku (gm. Radecznica) jest zanieczyszczony. Sanepid wydał komunikat z informacją, że kranówka nie nadaje się do spożycia. Dotyczy to sporej grupy mieszkańców kilku wiosek.

Wyglądało to nieciekawie. Policja publikuje film z kolizji na skrzyżowaniu
film

Wyglądało to nieciekawie. Policja publikuje film z kolizji na skrzyżowaniu

Czasem wystarczy moment nieuwagi i może dojść do tragedii. W przypadku stłuczki, jaka wydarzyła się na skrzyżowaniu alei Racławickich i ulicy Poniatowskiego w Lublinie, na szczęście obyło się bez ofiar. Ale policja publikuje film z tego zdarzenia ku przestrodze.

Postrzelił policjantów i uciekł. Obława zakończona. Maksymilian Faściszewski zatrzymany

Postrzelił policjantów i uciekł. Obława zakończona. Maksymilian Faściszewski zatrzymany

Ranni policjanci trafili do szpitala w stanie krytycznym. Mężczyzna, który ich postrzelił, uciekł. W wyniku zarządzonej za nim obławy został jednak zatrzymany.

Potaniały bilety do ZOO w Zamościu. Ceny spadły z dnia na dzień

Potaniały bilety do ZOO w Zamościu. Ceny spadły z dnia na dzień

Jeszcze w czwartek kosztowały 40 zł, a już w piątek o połowę mniej. Bilety wstępu do Ogrodu Zoologicznego potaniały z dnia na dzień. I to zarówno normalne, jak i ulgowe.

Ministerstwo finansów ostrzega: Maile o zwrocie podatku wysyłają oszuści

Ministerstwo finansów ostrzega: Maile o zwrocie podatku wysyłają oszuści

Nie dajcie się nabrać na wiadomości o zwrocie nadpłaconego podatku. Nie logujcie się na wskazane w mailach strony internetowe – ostrzegają służby skarbowe. Bo ministerstwo finansów zaczęło otrzymywać informacje o takich właśnie działaniach oszustów, którzy wyłudzają dane albo próbują ukraść pieniądze.

"Niech żyje górniczy stan". Ci młodzi kiedyś zjadą pod ziemię
galeria

"Niech żyje górniczy stan". Ci młodzi kiedyś zjadą pod ziemię

Kiedyś to była wielopokoleniowa tradycja. Dziś młodzi ludzie już coraz rzadziej decydują się być górnikami. Ale są tacy, których jednak zjeżdżanie pod ziemię i praca tam kusi. To np. uczniowie Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim. W piątek obchodzono tam Dzień Górnika.

Regionalna Gala Wolontariatu 2023. Pomagają mądrze i skutecznie
Zdjęcia
galeria

Regionalna Gala Wolontariatu 2023. Pomagają mądrze i skutecznie

Niosą bezinteresowną pomoc. Niczego w zamian nie oczekują. Ale zostali docenieni. W piątek poznaliśmy tych, którzy zasłużyli sobie na miano wolontariuszy roku. Ich nazwiska ogłoszono w Lublinie podczas Regionalnej Gali Wolontariatu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium