Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 kwietnia 2019 r.
9:58

Leki na osteoporozę – jak chronić się przed tą chorobą?

0 2 A A

Leki na osteoporozę to jedne z najczęściej nabywanych medykamentów w naszym społeczeństwie. Nic dziwnego – ta choroba, wbrew pozorom, dokucza nie tylko osobom w podeszłym wieku. Choć sama w sobie jest niegroźna, zdecydowanie obniża komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie chorego. Szczególnie często atakuje również kobiety przed i w trakcie menopauzy. Jak chronić się przed osteoporozą i czy środki na nią są skuteczne?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Leki na osteoporozę – skąd taka ich popularność?

Popyt na preparaty walczące z tym schorzeniem raczej nikogo nie dziwi. Osteoporoza to nic nowego – już w danych sprzed kilku tysięcy lat można znaleźć pierwsze opisy tej choroby. Pierwsze wzmianki w polskiej literaturze medycznej pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas osteoporozę nazywano „gąbczeniem kości”. Oficjalną definicją tej jednostki chorobowej jest dziś „choroba układu kostnego, w której następuje typowe zmniejszenie masy kostnej z zaburzeniami jej mikrostruktury”. Dużym problemem związanym z osteoporozą jest to, że zazwyczaj rozwija się ona bezobjawowo, w związku z czym jej początki bardzo łatwo przegapić. Pierwszym objawem mogą być dopiero złamania kości – przy bardzo błahej przyczynie…

Osteoporoza - bagatelizowana choroba cywilizacyjna

Osteoporoza jest już nazywana chorobą cywilizacyjną, tak jak nowotwór czy cukrzyca. Dlatego WHO zdecydowało, że lata od 2001 do 2010 roku zostaną ogłoszone Dekadą Kości i Stawów oraz poświęcone na szerzenie wiedzy o rozpoznawaniu, leczeniu i profilaktyce osteoporozy. Społeczeństwo wymaga bowiem wciąż edukacji w tym temacie. Niestety, ludzie wciąż bagatelizują tę chorobę – prawdopodobnie dlatego, że nie prowadzi do śmierci, w przeciwieństwie do nowotworu czy choroby układu krążenia, w związku z tym, nie uważają jej za schorzenie „poważne”. Osteoporoza faktycznie nie prowadzi do śmierci – zmniejsza jednak znacząco komfort życia. Ponieważ atakuje osoby starsze, jej znaczenie w społeczeństwie będzie się zwiększać – to bowiem, starzeje się, a przez to osteoporoza jest diagnozowana coraz częściej. Amerykańska organizacja National Osteoporosis Fundation wylicza, że aż połowa kobiet i 20 proc. mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia dozna złamania w wyniku osteoporozy! Szczególnie często osteoporozę diagnozuje się w Europie – eksperci wyliczają, że to aż 40 proc. wszystkich stwierdzonych przypadków

Kobiety w wieku postmenopauzalnym – dlaczego są zagrożone?

Skąd właściwie bierze się osteoporoza? Przyczyn jest wiele. Jednym z nich są z pewnością czynniki genetyczne – jeśli nasi rodzice lub dziadkowie chorowali na osteoporozę, my również musimy się mieć na baczności. Częściej chorują osoby rasy białej oraz żółtej. Czynnikiem ryzyka jest również palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy i niedobory dietowe oraz ogólnie niska waga ciała. Do osteoporozy przyczynia się konkretnie niewystarczająca ilość białka, wapnia oraz witaminy D. Osteoporozie sprzyja też długie unieruchomienie (na przykład w wyniku choroby lub przebytego wypadku), a także niedobór estrogenów i płeć żeńska. Te dwa ostatnie czynniki sprawiają, że ryzyko osteoporozy w dużym stopniu dotyczy kobiet po menopauzie. Po okresie przekwitania u kobiet zanika dobroczynne działanie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych). Po ostatniej miesiączce jajniki wyłączają bowiem „produkcję” hormonalną, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia się masy kostnej i zwiększenia się ryzyka osteoporozy. Niestety, kobiety po menopauzie często dokładają do tego cegiełkę w postaci niewłaściwej diety – według naukowców badających Polki w tym wieku, jedynie połowa żywi się odpowiednio, natomiast druga połowa cierpi na nadwagę lub niedowagę. To niestety wpływa na zwiększenie się ryzyka wystąpienia schorzenia. Te, które cierpią na osteoporozę, więcej palą i spożywają więcej kawy i alkoholu oraz mają niższe stężenie magnezu oraz wapnia we krwi – pierwiastków, które w prosty sposób można uzupełnić stosując leki na osteoporozę, a są one niezwykle potrzebne do zachowania prawidłowej masy kości. Takiemu badaniu z pewnością powinny poddać się osoby, których dziadkowie, rodzice i starsze rodzeństwo cierpiało na osteoporozę – dzięki prawidłowej profilaktyce w postaci diety i suplementowania konkretnych pierwiastków, możemy znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia choroby i niedogodności związanej ze złamaniami kości.

Skąd wiemy, że potrzebujemy leków na osteoporozę?

Osteoporoza najczęściej rozwija się bezobjawowo, a pierwszym symptomem jest dopiero złamanie kości. Jednak uważny pacjent może zauważyć już wcześniej pewne przesłanki do wykonania badania pod kątem tego schorzenia. Najczęściej taką przesłanką jest… lekki ubytek wzrostu, czasem również zaokrąglenie się pleców czy szybki spadek wagi. Co ciekawe, u kobiet po menopauzie osteoporoza ma znacznie bardziej agresywny przebieg niż u osób w wieku podeszłym. Czasem tracą aż 4-5 proc. masy kostnej w ciągu roku i często dochodzi u nich do złamań – najczęściej uszkodzeniu ulega przedramię lub nadgarstek, co wyjątkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak zdiagnozować osteoporozę, skoro jej przebieg jest na początku bezobjawowy? Dokonuje tego lekarz specjalista po badaniu polegającym na analizie masy kostnej ciała – zazwyczaj źródłem jest kręgosłup lub biodro. Innym wykorzystywanym w diagnostyce osteoporozy badaniem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa. Istnieją również badania przeznaczone dla osób obarczonych ryzykiem genetycznym – ich wynik oblicza prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w ciągu najbliższej dekady.

Calperos – czy leki na osteoporozę pomagają? Jak radzić sobie na co dzień z osteoporozą lub jej ryzykiem?

Pierwsze w kolejce powinno być wyeliminowanie tych czynników, które prowadzą do choroby, a na które możemy mieć wpływ. To oczywiście ograniczenie palenia tytoniu, picia alkoholu i kawy oraz odpowiednia dieta. Bardzo pomocne mogą być również leki na osteoporozę dostępne bez recepty w aptece – tak zwane leki OTC. Takim lekiem jest na przykład Calperos, o czym dokładnie możesz przeczytać tutaj. Calperos 1000 pomaga uzupełnić braki wapnia w organizmie, dzięki czemu nie narażamy się na zwiększone ryzyko wystąpienia schorzenia. Oprócz preparatów takich jak Calperos, warto też suplementować witaminę D, która również zadba o prawidłową masę naszej tkanki kostnej. Dawka powinna być dobrana przez lekarza, w zależności od naszego indywidualnego zapotrzebowania. Dieta codzienna w przypadku kobiet po menopauzie powinna zawierać dużo białka i opierać się w dużej mierze na nabiale. Jeśli zadbamy o połączenie diety, witaminy D i preparatu dostarczającego do organizmu wapń (także w postaci leków bez recepty takich jak Calperos 1000), ryzyko osteoporozy z pewnością znacząco się zmniejszy, a aktywność fizyczna nie będzie wiązała się ze strachem o złamania kości. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem

Źródła:

• Tkaczuk-Włach, J., Sobstyl, M., & Jakiel, G. (2010). Osteoporoza–obraz kliniczny, czynniki ryzyka i diagnostyka. Menopause Review/Przegląd Menopauzalny, 9(2), 113-117.

• Pluskiewicz, W., & Rogala, E. (1995). Osteoporoza (pp. 9-11). Katowice: Śląska Akademia Medyczna.

• Janiszewska, M., Kulik, T., Dziedzic, M., Żołnierczuk-Kieliszek, D., & Barańska, A. (2015). Osteoporoza jako problem społeczny–patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej. Probl Hig Epidemiol, 96(1), 106-114.

• Głuszko, P. (2011). Osteoporoza–spojrzenie w przeszłość. Reumatologia, 49(5), 372-377.

• Buczkowski, K., Chlabicz, S., Horst-Sikorska, W., Jaroszyński, A., Siebert, J., Tałałaj, M., ... & Kardas, P. (2012). Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 6, No. 4, pp. 153-160).

• Goluch-Koniuszy, Z., Radziszewska, M., & Dega, S. (2009). Ocena sposobu żywienia kobiet w okresie menopauzalnym–zdrowych iz leczoną osteoporozą. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis. Agricultura, Alimentaria, Piscaria et Zootechnica, 9.

• Kozielec, T., Kotkowiak, L., & Stanosz, S. (1996). Poziom biopierwiastków u kobiet z osteoporozą typu i-pomenopauzalną. Biuletyn Magnezologiczny, 7, 17-20.

• WHO Study Group 1994 Assessment of Fracture Risk and Its Application to Screening for Postmenopausal Osteoporosis. WHO, Geneva, Switzerland.

e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 o 22:01
+2
Calperos bez sprawdzenia stanu gosp. wapniowej dla ludzi z kamicą wapniową to strzał w dziesiatkę, a właściwie w nerki. Takie rady czasem groźniejsze , niż choroba.
Avatar
Elzunia / wczoraj o 08:29
+1
Przede wszystkim badajmy się ludzie, na osteoporozę najczęściej chorują kobiety w okresie menopauzy, warto się przebadać, zwłaszcza, że teraz tyle fajnych pakietów oferuje przykładowo laboratorium diagnostyka, pakiet kostny plus do tego konsultacja lekarza, naprawdę warto.
Avatar
Elzunia / wczoraj o 08:29
+1
Przede wszystkim badajmy się ludzie, na osteoporozę najczęściej chorują kobiety w okresie menopauzy, warto się przebadać, zwłaszcza, że teraz tyle fajnych pakietów oferuje przykładowo laboratorium diagnostyka, pakiet kostny plus do tego konsultacja lekarza, naprawdę warto.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2019 o 22:01
+2
Calperos bez sprawdzenia stanu gosp. wapniowej dla ludzi z kamicą wapniową to strzał w dziesiatkę, a właściwie w nerki. Takie rady czasem groźniejsze , niż choroba.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tu też przeszła trąba powietrzna? Zerwane dachy, połamane drzewa [zdjęcia] 0 0

To mogła być trąba powietrzna. W gminach Uścimów, Ostrów Lubelski i Niedźwiada w poniedziałek wiatr uszkodził kilkadziesiąt dachów i powalił setki drzew. Uszkodzone zostały także linie energetyczne. Na miejscu pracują strażacy, którzy pomagają w łataniu poszyć na budynkach mieszkalnych.

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Trąba powietrzna koło Lublina. Zobacz nagranie [wideo, zdjęcia] 12 5

Zniszczone budynki, pozrywane dachy, wybite szyby w oknach, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne. W poniedziałek przez gminę Wojciechów (powiat lubelski) przeszła trąba powietrzna. Mieszkańcy Stasina i Palikij II ucierpieli najbardziej. – To był armagedon! – mówi Tadeusz Bartoszcze. – Nie życzę nikomu, aby coś takiego przeżył – dodaje Danuta Wojtaszko

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla

W Lublinie powstaje nowe stowarzyszenie kibiców żużla 0 2

Grupa sympatyków „czarnego sportu” z Lublina zakłada Stowarzyszenie Kibiców „Pierwszy Łuk”, żeby łatwiej im było zorganizować turniej na zakończenie tego sezonu. Obecnie są oni na etapie kompletowania niezbędnej dokumentacji

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę

Piłkarki Górnika Łęczna wreszcie przełamały złą passę 0 0

Górnik Łęczna, już pod wodzą Piotra Mazurkiewicza, wrócił na zwycięską ścieżkę. Mistrzynie Polski pokonały 3:2 AZS PWSZ Wałbrzych

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa
galeria

Wrzuciła dziecko do pieca. Proces Agaty F. spod Lubartowa 0 5

Sąd powoła kolejnych biegłych w procesie Agaty F. – oskarżonej o zabójstwo swojego dziecka. Po porodzie 22-latka wrzuciła córeczkę do pieca i spaliła. Specjaliści mają wyjaśnić, czy dziecko urodziło się żywe i co dokładnie doprowadziło do jego śmierci.

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW

Rośnie poziom wody w rzekach w Lubelskiem. Ostrzeżenie IMGW 0 0

Synoptycy prognozują wzrost stanu wód w rzekach w woj. lubelskim

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie

„Polacy darzą Unię Europejską ogromnym zaufaniem”. Beata Szydło i Beata Mazurek w Lublinie 0 10

– Trzeba postawić na ludzi, którzy będą bronili polskich interesów i polskich spraw – mówi Beata Szydło, która przyjechała we wtorek do Lublina. – Listy Prawa i Sprawiedliwości to listy ludzi sprawdzonych – wtóruje jej Beata Mazurek, lubelska „dwójka” z listy PiS w eurowyborach.

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara

"To ważne wybory". Lider SLD odwiedził Lublin i poparł Riada Haidara 0 9

Riad Haidar, startujący w eurowyborach z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z listy Koalicji Europejskiej, otrzymał wsparcie od Włodzimierza Czarzastego. Lider SLD przyjechał do Lublina, żeby poprzeć kandydata ze swojej partii.

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Runda wiosenna nauczyła mnie pokory

Piotr Sadczuk (prezes Górnika): Runda wiosenna nauczyła mnie pokory 0 2

Rozmowa z Piotrem Sadczukiem, prezesem Górnika Łęczna

Trąba powietrzna w gm. Wojciechów koło Lublina. Na miejscu jest premier Morawiecki [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

Trąba powietrzna w gm. Wojciechów koło Lublina. Na miejscu jest premier Morawiecki [zdjęcia] 210 40

- To był armagedon! - mówi mieszkaniec Stasina. We wtorek trąba powietrzna siała spustoszenie w gm. Wojciechów.

Groźny wypadek na DK nr 12. Trzy osoby w szpitalu

Groźny wypadek na DK nr 12. Trzy osoby w szpitalu 11 5

Rodzice z czteroletnim dzieckiem w poważnym stanie trafili do puławskiego szpitala, po tym jak samochód dostawczy, którym jechali uderzył w tył ciężarówki. Do zdarzenia doszło dzisiaj rano, ok. godz. 6:40, na drodze krajowej nr 12, na wysokości Leokadiowa.

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie 0 3

Radzyń Podlaski będzie starał się o środki na rewitalizację centrum miasta z pałacem Potockich. Jest szansa na 20 mln zł.

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy. "To był armageddon!" [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy. "To był armageddon!" [zdjęcia, wideo] 410 23

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów i pozrywała dachy w domach i budynkach gospodarczych.

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.