Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

10 sierpnia 2018 r.
15:26

Produkty finansowe w małej firmie

0 1 A A

Prowadzenie małego przedsiębiorstwa wiąże się z posiadaniem sporego kapitału. Środki potrzebne są nie tylko „na start”, ale również na rozwój czy inne działania pomagające osiągnąć założony cel biznesowy. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych form finansowania, które – wbrew pozorom – wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Dowiedz się, jakie produkty finansowe mogą być dobrym wsparciem prowadzonej przez Ciebie działalności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Zewnętrzne formy finansowania biznesu stanowią wsparcie, dzięki któremu można zbudować flotę pojazdów, sfinansować nowy sprzęt itp. – przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej.

1. Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to jedna z najbardziej popularnych form finansowania działalności. Rozbudowana oferta sprawia, że każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej.

Szczególną popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się takie produkty kredytowe jak:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • linia kredytowa w rachunku firmowym.

Kredyty bankowe pozwalają m.in. na:

  • sfinansowanie zakupu pojazdów, sprzętu
  • pokrycie bieżących wydatków
  • sfinansowanie planowanych inwestycji.

Sprzyjają przy tym zachowaniu płynności finansowej – poprzez rozłożenie płatności na miesięczne raty przedsiębiorstwo nie musi „zamrażać” nadwyżki kapitału w całości.

2. Leasing

Leasing pozwala sfinansować zakup pojazdów, sprzętu, maszyn rolniczych, a nawet nieruchomości – bez konieczności angażowania całej nadwyżki finansowej. Przedsiębiorca zobowiązany jest do terminowego regulowania miesięcznych rat leasingowych – zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu:

  • operacyjny
  • finansowy.

W leasingu operacyjnym przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy – to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny), całą miesięczną ratę (część odsetkową i kapitałową) oraz inne wydatki związane z eksploatacją sprzętu. W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy wliczany jest do składników majątku w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy – i to przedsiębiorca zobligowany jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ponadto może on wliczyć w koszty część odsetkową raty oraz wszelkie wydatki związane z codziennym użytkowaniem sprzętu.

Korzyścią wynikającą z leasingu jest przede wszystkim możliwość pozyskania niezbędnego sprzętu przy zachowaniu płynności finansowej. Miesięczne raty zostają ustalone na takim poziomie, aby nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla firmy.

3. Pożyczki z gwarancją de minimis

Alternatywą dla kredytów są pożyczki z gwarancją de minimis. Tego rodzaju produkty finansowe dedykowane są przedsiębiorcom, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej, a którzy borykają się z przejściowymi kłopotami utrudniającymi uzyskanie „standardowego” kredytu bankowego.

Gwarancja de minimis oznacza pomoc publiczną państwa. Gwarant zobowiązany jest do spłaty zobowiązania wówczas, gdy przedsiębiorca nie będzie zdolny do uregulowania należności wobec banku.

4. Faktoring

Faktoring to usługa finansowa, która nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla dużych firm. Obecnie, m.in. dzięki ofercie Finiata.pl również małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z zalet, jakie daje tzw. mikrofaktoring.

Zrozum lepiej poszczególne rodzaje faktringu dzięki artykułowi na blogu Finiata.pl: finiata.pl/blog/rodzaje-faktoringu

Istotą tej usługi jest przejęcie przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorcę) swoim kontrahentom. Zgłaszając wybrane faktury do systemu online, firma otrzymuje indywidualny limit faktoringowy – może swobodnie korzystać z przyznanych środków.

Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu mała firma:

  • unika zatorów płatniczych
  • zachowuje płynność finansową
  • może liczyć na korzystniejsze warunki finansowe z dostawcami – w zamian za przedterminowe regulowanie zobowiązań
  • zmniejsza ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów.

Nie bój się korzystać z zewnętrznych form finansowania bieżącej działalności. Tego rodzaju produkty pomagają utrzymać płynność finansową – element, od którego zależy „być albo nie być” Twojego biznesu na rynku.

undefined

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium