Prowadzenie małego przedsiębiorstwa wiąże się z posiadaniem sporego kapitału. Środki potrzebne są nie tylko „na start”, ale również na rozwój czy inne działania pomagające osiągnąć założony cel biznesowy. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych form finansowania, które – wbrew pozorom – wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Dowiedz się, jakie produkty finansowe mogą być dobrym wsparciem prowadzonej przez Ciebie działalności.
Zewnętrzne formy finansowania biznesu stanowią wsparcie, dzięki któremu można zbudować flotę pojazdów, sfinansować nowy sprzęt itp. – przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej.
1. Kredyty bankowe
Kredyty bankowe to jedna z najbardziej popularnych form finansowania działalności. Rozbudowana oferta sprawia, że każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej.
Szczególną popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się takie produkty kredytowe jak:
- kredyt obrotowy
- kredyt inwestycyjny
- linia kredytowa w rachunku firmowym.
Kredyty bankowe pozwalają m.in. na:
- sfinansowanie zakupu pojazdów, sprzętu
- pokrycie bieżących wydatków
- sfinansowanie planowanych inwestycji.
Sprzyjają przy tym zachowaniu płynności finansowej – poprzez rozłożenie płatności na miesięczne raty przedsiębiorstwo nie musi „zamrażać” nadwyżki kapitału w całości.
2. Leasing
Leasing pozwala sfinansować zakup pojazdów, sprzętu, maszyn rolniczych, a nawet nieruchomości – bez konieczności angażowania całej nadwyżki finansowej. Przedsiębiorca zobowiązany jest do terminowego regulowania miesięcznych rat leasingowych – zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu:
- operacyjny
- finansowy.
W leasingu operacyjnym przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy – to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny), całą miesięczną ratę (część odsetkową i kapitałową) oraz inne wydatki związane z eksploatacją sprzętu. W przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy wliczany jest do składników majątku w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy – i to przedsiębiorca zobligowany jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ponadto może on wliczyć w koszty część odsetkową raty oraz wszelkie wydatki związane z codziennym użytkowaniem sprzętu.
Korzyścią wynikającą z leasingu jest przede wszystkim możliwość pozyskania niezbędnego sprzętu przy zachowaniu płynności finansowej. Miesięczne raty zostają ustalone na takim poziomie, aby nie stanowiły nadmiernego obciążenia dla firmy.
3. Pożyczki z gwarancją de minimis
Alternatywą dla kredytów są pożyczki z gwarancją de minimis. Tego rodzaju produkty finansowe dedykowane są przedsiębiorcom, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej, a którzy borykają się z przejściowymi kłopotami utrudniającymi uzyskanie „standardowego” kredytu bankowego.
Gwarancja de minimis oznacza pomoc publiczną państwa. Gwarant zobowiązany jest do spłaty zobowiązania wówczas, gdy przedsiębiorca nie będzie zdolny do uregulowania należności wobec banku.
4. Faktoring
Faktoring to usługa finansowa, która nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla dużych firm. Obecnie, m.in. dzięki ofercie Finiata.pl również małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z zalet, jakie daje tzw. mikrofaktoring.
Zrozum lepiej poszczególne rodzaje faktringu dzięki artykułowi na blogu Finiata.pl: finiata.pl/blog/rodzaje-faktoringu
Istotą tej usługi jest przejęcie przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorcę) swoim kontrahentom. Zgłaszając wybrane faktury do systemu online, firma otrzymuje indywidualny limit faktoringowy – może swobodnie korzystać z przyznanych środków.
Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu mała firma:
- unika zatorów płatniczych
- zachowuje płynność finansową
- może liczyć na korzystniejsze warunki finansowe z dostawcami – w zamian za przedterminowe regulowanie zobowiązań
- zmniejsza ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów.
Nie bój się korzystać z zewnętrznych form finansowania bieżącej działalności. Tego rodzaju produkty pomagają utrzymać płynność finansową – element, od którego zależy „być albo nie być” Twojego biznesu na rynku.
undefined