Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

28 czerwca 2024 r.
15:25

Pożyczka dla obcokrajowca: na co uważać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Produkty takie jak pożyczka dla Ukraińca z roku na rok stają się tylko coraz bardziej popularne i raczej nie powinniśmy się spodziewać, że ten trend się zmieni. 

Nie tylko popyt jest coraz większy, ale również podaż; rynek pożyczek online jest pełen atrakcyjnych ofert dla tego typu rodzaju finansowania, nawet oferując takie rozwiązania jak:

  • pierwsza darmowa pożyczka
  • pożyczka bez sprawdzania w BIK
  • pożyczki konsolidacyjne z niskim oprocentowaniem
  • pożyczki ratalne z długim okresem spłaty

Czasami jednak pod pozornie ciekawą ofertą mogą kryć się aspekty, które przeważają o tym, jak dobra jest dla nas i naszych finansów osobistych dana promocja. I o tym właśnie będzie ten artykuł!

Łączny koszt pożyczki

Jedną z najistotniejszych rzeczy, które każdy zainteresowany pożyczkami dla obcokrajowców musi sprawdzić to przede wszystkim łączny koszt pożyczki, uwzględniający:

  • odsetki, które będziecie musieli zapłacić w trakcie trwania umowy
  • prowizje naliczane przez pożyczkodawcę
  • ewentualne dodatkowe opłaty administracyjne

Tutaj przede wszystkim zawsze warto spojrzeć na RRSO, bo to właśnie ten wskaźnik pokazuje nam, ile faktycznie zapłacimy za pożyczone pieniądze. Świetnym przykładem są pożyczki ratalne, które mogą kusić długim okresem spłaty, co obniża wysokość miesięcznej raty, ale jednocześnie może prowadzić do wyższych całkowitych kosztów pożyczki.

Warto to weryfikować przede wszystkim w przypadku pożyczek, które mają relatywnie niski poziom wymagań co do potrzebnych dokumentów, bo to najczęściej one będą miały wyższe koszty dodatkowe; no ale cóż, w końcu pożyczkodawca musi się jakoś zabezpieczyć.

Niekorzystne warunki rozwiązania umowy

Niektórzy obcokrajowcy, którzy znaleźli się w kraju nad Wisłą, niestety bywają zmuszeni przez sytuację życiową do emigracji, ze względu na niestabilną sytuację w swoim ojczystym państwie. Niestety, w rzeczywistości, w której ciężko powiedzieć, co przyniesie jutro, warto wiedzieć, że prawo w Polsce zwykle zapewnia pożyczkobiorcom możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

I tutaj nie można zapominać, że znaczna część firm pożyczkowych potrafi nakładać dodatkowe opłaty za wcześniejsze zakończenie umowy, które mają kompensować przewidywane przez pożyczkodawcę koszty odsetek.

Oczywiście te wszystkie informacje nie są przed wami ukrywane — znajdziecie je warunkach pożyczki i naprawdę warto zagłębiać się w szczegóły. Jest to relatywnie częsta praktyka, która z jednej strony daje pożyczkodawcy większe poczucie pewności, ale może być niekorzystna dla waszej konkretnej sytuacji życiowej.

Wydłużone i zawiłe procedury weryfikacyjne

Wielu obcokrajowców staje przed bardziej zawiłymi procedurami weryfikacyjnymi, które czasem wydają się wręcz „Orwellowskie” w swojej naturze. Wymagane mogą być dodatkowe dokumenty, takie jak:

  • karta pobytu
  • wyciąg bankowy
  • szczegółowa historia zatrudnienia
  • skan umowy najmu lub potwierdzenie własności nieruchomości
  • potwierdzenie ubezpieczenia społecznego

Warto zatem przed złożeniem wniosku o pożyczkę przygotować się na wszystkie ewentualności oraz zasięgnąć opinii innych obcokrajowców osób, którzy już przeszli przez ten proces. Ponadto można też rozważyć korzystanie z porównywarek pożyczek; na podstawie waszych danych oraz potrzeb będą w stanie wybrać dla was ofertę, w których możecie spodziewać się przejścia przez proces weryfikacyjny bez większych problemów.

Zagrożenia związane z nieuregulowanym statusem prawnym

Obcokrajowcy, którzy nie mają jeszcze stabilizacji swojego statusu prawnego, jak na przykład pełnego prawa pobytu lub obywatelstwa, mogą napotkać trudności w uzyskaniu finansowania ze względu na percepcję większego ryzyka przez pożyczkodawców.

Osoby, które oczekują na decyzje w sprawach imigracyjnych lub których dokumenty są w trakcie procesowania, mogą być postrzegane jako mniej stabilne finansowo, co z kolei skutkuje:

  • wyższymi warunkami oprocentowania
  • krótkimi okresami spłat
  • w niektórych przypadkach nawet całkowitą odmową udzielenia pożyczki

Dla osób znajdujących się w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zrozumienie własnej pozycji prawnej

Również warto szukać firm pożyczkowych specjalizujących się w obsłudze klientów międzynarodowych, a jeśli takie kryterium jest dla was decydujące, tutaj również warto pamiętać o porównywarkach pożyczek, które przefiltrują wszystkie oferty, biorąc pod uwagę ten konkretny aspekt.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium