Wymiana okien i drzwi na te ciepłe, energooszczędne oraz bezpieczne to poważna i… niezwykle ważna inwestycja, jednak dla wielu gospodarstw domowych pozostająca poza finansowym zasięgiem. W każdym starszym domu przychodzi jednak taki moment, kiedy stolarkę otworową po prostu trzeba wymienić, bo każdy kolejny sezon generuje tylko niepotrzebne straty i prowadzi do narastającej frustracji. Na szczęście dziś zakup i montaż nowych okien nie musi wiązać się z odpowiedzią na pytanie: mieć czy być? Dofinansowanie Czyste Powietrze umożliwia realizację planów, których bez tego wsparcia nie dałoby się urzeczywistnić.
Dofinansowanie Czyste Powietrze – podstawowe zasady
Program Czyste Powietrze od kilku lat pomaga Polakom ograniczać koszty ogrzewania, wspierać środowisko naturalne i poprawiać jakość swojego życia. Wszyscy widzimy, że rosnące z roku na rok koszty materiałów budowlanych i instalacyjnych oraz montażu nie idą w parze ze wzrostem zarobków, więc wielu z nas zwyczajnie nie stać na to, żeby zmodernizować energetycznie swoje domy, a tym samym żyć komfortowo, ekologicznie, a do tego oszczędzać. Właśnie dla takich osób opracowano specjalny plan pomocowy, a konkretnie wysokie dofinansowanie. Czyste Powietrze to program dedykowany właścicielom i współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także właścicielom i współwłaścicielom lokali mieszkalnych w wydzielonych w budynkach (z wyodrębnionymi księgami wieczystymi). Program Czyste Powietrze może przybrać dwie formy wsparcia: klasycznej dotacji lub dotacji na częściową spłatę kapitału Kredytu Czyste Powietrze.
Plan dofinansowań z roku na rok ulega modyfikacjom, reagując na aktualną sytuację gospodarczą, a jego możliwości stają się coraz większe. Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania wsparcia. Wiele warunków zostało zmienionych na korzyść uczestników – umożliwiono ponowne wnioskowanie o dofinansowanie Czyste Powietrze na ten sam budynek, a maksymalne kwoty dopłat zostały podwyższone i dostosowane do rynkowych realiów, dzięki czemu beneficjenci nie muszą ograniczać się w kwestii jakości okien i drzwi oraz usług ich montażu.
Program Czyste Powietrze – szansa, z której szkoda nie skorzystać
Program Czyste Powietrze jest wieloletnim rządowym planem walki ze smogiem. Ta inicjatywa ma w założeniu poprawiać jakość powietrza poprzez zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Projekt wdrożony w 2018 roku będzie funkcjonował aż do roku 2030, a jego budżet wynoszący 103 miliardy złotych zostanie rozdysponowany na wymianę źródeł ciepła oraz na szeroko pojęte prace z zakresu zwiększania efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
- Program Czyste Powietrze to szansa dla tysięcy polskich gospodarstw domowych, w których pojawia się konieczność wymiany m.in. okien i drzwi, ale nie ma na to wolnych funduszy. Wysoka kwota dofinansowania umożliwia wykonanie termomodernizacji z wykorzystaniem najlepszych produktów i czerpanie z tego ogromnych korzyści – zarówno, gdy mowa o komforcie termicznym, domowych oszczędnościach, ale również dokładaniu swojej „cegiełki” do walki ze zmianami klimatu, które z roku na rok są coraz bardziej dotkliwe i zauważalne – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.
Jak wysokie może być dofinansowanie? Czyste Powietrze oferuje kilka progów dopłat
W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać aż 66 000 złotych podstawowego dofinansowania, do 99 000 złotych w ramach progu podwyższonego lub nawet do 135 000 zł dla najwyższego poziomu, a dodatkowo do 1200 zł dotacji na audyt energetyczny budynku.
- Dzięki wysokim kwotom dotacji beneficjenci programu nie muszą ograniczać się do bazowych rozwiązań – mogą postawić na najwyższej klasy okna, które będą im służyły przez długie lata. W naszych salonach nie tylko pomożemy dobrać produkty szyte na miarę potrzeb, ale przeprowadzimy inwestorów przez cały proces składania wniosku, który pozwoli uzyskać dofinansowanie. Czyste Powietrze to niezwykle istotny program, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wymagany wkład własny, oferujemy wsparcie w pozyskaniu korzystnego kredytu termomodernizacyjnego. Na początku września podpisaliśmy umowę z bankiem Credit Agricole, który również wspiera naszą wspólną walkę o rozwój zielonego, zrównoważonego budownictwa – dodaje Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.
Wymiana okien i drzwi – jak wykorzystać wsparcie?
Dofinansowanie Czyste Powietrze jest przeznaczone na kompleksową termomodernizację budynku, na którą mogą się składać takie prace jak zakup okien i drzwi, wymiana starego kotła na pompę ciepła, montaż i modernizacja instalacji CO, CWU, rekuperacji i fotowoltaiki, a także ocieplenie budynku. Bez wątpienia najłatwiejszą w realizacji i dającą przy tym najszybsze efekty jest inwestycja w nowoczesne okna aluminiowe, drzwi garażowe i drzwi wejściowe o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wymiana okien i drzwi znacząco ogranicza koszty ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu termicznego. Po wymianie starej stolarki na okna PCV lub aluminiowe oszczędność na ogrzewaniu może sięgnąć nawet 20-30%, co w dobie obecnych cen energii przełoży się na znaczne odciążenie domowego budżetu.
Jak wnioskować o dofinansowanie Czyste Powietrze na wymianę okien?
Wniosek do programu Czyste Powietrze można złożyć wyłącznie przez Internet za pośrednictwem rządowej strony czystepowietrze.gov.pl. Nabór wniosków jest realizowany w trybie ciągłym, więc nie warto czekać. Beneficjenci muszą mieć jednak możliwość zatwierdzenia swoich zgłoszeń kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi lub profilami zaufanymi.
W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości można się zwrócić do doradców marki OknoPlus. Specjaliści służą pomocą w wypełnianiu wniosków i fachowo dobierają okna spełniające założenia programu.