Politechnika Lubelska modyfikuje kierunki studiów, żeby absolwenci byli jeszcze lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Będzie też bardziej ekologicznie. Studenci pierwszego roku inżynierii odnawialnych źródeł energii i elektrotechniki oraz transportu i inżynierii logistyki na Politechnice Lubelskiej uczyć będą się inaczej niż ich starsi koledzy.
Dodatkowo studenci będą mogli uczestniczyć w atrakcyjnych warsztatach, certyfikowanych szkoleniach, wyjazdach studyjnych i zajęcia z praktykami z branż kluczowych gospodarki.
Zmiany wejdą w życie już w październiku! Wszystko w ramach projektu „POLLUB zieloną transformację”.
– Nasz świat się zmienia. Wprowadzamy nowe technologie i udoskonalamy poprzednie. Zmiany są dla człowieka dobre, ale widzimy też pewne wyzwania. O jednych i drugich muszą wiedzieć współcześni inżynierowie. Muszą rozumieć nowości, wiedzieć na czym polegają rewolucyjne rozwiązania, ale też być świadomi zagrożeń, które ze sobą niosą. To wszystko wymaga wprowadzenia nowych zagadnień do kierunków studiów – tłumaczy dr hab. inż. Paweł Komada, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej i kierownik projektu „POLLUB zieloną transformację”.
Wszystkie zmiany były konsultowane z przedsiębiorcamizarówno z dużych, jak i małych i średnich firm.
– Dowiedzieliśmy się, jakich nowych umiejętności oczekuje się od osób wchodzących na rynek pracy. Wskazano nam, jakie zagadnienia powinniśmy poruszać, żeby nasi absolwenci trafiali już przygotowani do pracy oraz żeby byli bardziej konkurencyjni i skuteczni – podkreśla prodziekan Paweł Komada.
Zmiany związane z projektem „POLLUB zieloną transformację” obejmą transport na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Studenci od października uczyć będą się, m.in. podstaw ekodrivingu, nowoczesnych źródeł napędów w transporcie oraz alternatywnych nośników energii stosowanych w transporcie. Pojawi się także przedmiot „Zielona transformacja” oraz wykłady monograficzne prowadzone przez prezesów firm transportowych. Wszystko po to, żeby pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej.
– Technologia idzie do przodu, a tym samym zmienia się transport – mówi prof. dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich oraz kierownik Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. – Modyfikując kierunek chcemy też pokazać, że transport to nie tylko samochody, ale także inne środki transportu, w tym także bliskiego.
Zmiany czekają także studentów elektrotechniki. Wszystko dlatego, że procesy, takie jak dekarbonizacja, cyfryzacja, magazynowanie energii, elektromobilność, stają się faktem.
– Dlatego musimy przygotować naszych absolwentów do wejścia na rynek pracy już w nowej rzeczywistości – zaznacza dr hab. inż. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej i dodaje: – Chcemy zachować logiczny ciąg przygotowania i uświadamiania studentów w zakresie aktualnego stanu branży energetycznej w Polsce z uwzględnieniem zmian w strukturze źródeł i technologii wytwarzania energii, jej przesyle i dystrybucji oraz użytkowaniu.
„POLLUB zieloną transformację” zmieni także inżynierię odnawialnych źródeł energii prowadzoną na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.
– Głównym atutem kształcenia na tym kierunku jest nacisk na rozwijanie umiejętności inżynierskich, przede wszystkim projektowanie systemów OZE. Ważnym elementem programu nauczania jest ćwiczenie praktycznych umiejętności wykorzystania specjalistycznego oprogramowania używanego w branży odnawialnych źródeł energii – podkreśla dr hab. Agata Zdyb z Wydziału Inżynierii Środowiska i tłumaczy, że przeprowadzona modyfikacja wiąże się z uaktualnieniem nauczania o nowe technologie energetyczne i dostosowanie kompetencji absolwentów do wymagań rynku pracy. – Do programu studiów wpisane zostały praktyki zawodowe oraz nowe przedmioty.
Co „POLLUB zieloną transformację” zmieni na inżynierii logistyki?
– Żeby więcej i nowocześniej mówić o zielonej transformacji, zrównoważonym rozwoju, ekologii czy ochronie środowiska zmiany wprowadziliśmy w nauczaniu m.in. podstaw logistyki, podsystemach logistycznych, ekologistyce – wylicza dr Bartosz Przysucha, z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. –Studenci uzyskają wiedzę w zakresie teorii i praktyk związanych z zieloną transformacją, co obejmuje zarówno globalne trendy ekologiczne, jak i specyficzne dla sektora logistycznego kwestie zrównoważonego zarządzania zasobami i minimalizacji wpływu na środowisko. Nauczą się stosować nowoczesne technologie i metody, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko, zarządzanie odpadami, efektywne wykorzystanie zasobów czy implementacja systemów recyklingu. Ta wiedza i umiejętności są dzisiaj poszukiwane przez pracodawców z wielu branż, również za granicą.