Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 lipca 2024 r.
10:33

Szukasz uczelni? Politechnika Lubelska ma dla Ciebie wyjątkową propozycję!

0 A A

Politechnika Lubelska modyfikuje kierunki studiów, żeby absolwenci byli jeszcze lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Będzie też bardziej ekologicznie. Studenci pierwszego roku inżynierii odnawialnych źródeł energii i elektrotechniki oraz transportu i inżynierii logistyki na Politechnice Lubelskiej uczyć będą się inaczej niż ich starsi koledzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dodatkowo studenci będą mogli uczestniczyć w atrakcyjnych warsztatach, certyfikowanych szkoleniach, wyjazdach studyjnych i zajęcia z praktykami z branż kluczowych gospodarki.

Zmiany wejdą w życie już w październiku! Wszystko w ramach projektu „POLLUB zieloną transformację”.

– Nasz świat się zmienia. Wprowadzamy nowe technologie i udoskonalamy poprzednie. Zmiany są dla człowieka dobre, ale widzimy też pewne wyzwania. O jednych i drugich muszą wiedzieć współcześni inżynierowie. Muszą rozumieć nowości, wiedzieć na czym polegają rewolucyjne rozwiązania, ale też być świadomi zagrożeń, które ze sobą niosą. To wszystko wymaga wprowadzenia nowych zagadnień do kierunków studiów – tłumaczy dr hab. inż. Paweł Komada, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej i kierownik projektu „POLLUB zieloną transformację”.

Wszystkie zmiany były konsultowane z przedsiębiorcamizarówno z dużych, jak i małych i średnich firm.

– Dowiedzieliśmy się, jakich nowych umiejętności oczekuje się od osób wchodzących na rynek pracy. Wskazano nam, jakie zagadnienia powinniśmy poruszać, żeby nasi absolwenci trafiali już przygotowani do pracy oraz żeby byli bardziej konkurencyjni i skuteczni – podkreśla prodziekan Paweł Komada.

Zmiany związane z projektem „POLLUB zieloną transformację” obejmą transport na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Studenci od października uczyć będą się, m.in. podstaw ekodrivingu, nowoczesnych źródeł napędów w transporcie oraz alternatywnych nośników energii stosowanych w transporcie. Pojawi się także przedmiot „Zielona transformacja” oraz wykłady monograficzne prowadzone przez prezesów firm transportowych. Wszystko po to, żeby pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej.

– Technologia idzie do przodu, a tym samym zmienia się transport – mówi prof. dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich oraz kierownik Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Modyfikując kierunek chcemy też pokazać, że transport to nie tylko samochody, ale także inne środki transportu, w tym także bliskiego.

Zmiany czekają także studentów elektrotechniki. Wszystko dlatego, że procesy, takie jak dekarbonizacja, cyfryzacja, magazynowanie energii, elektromobilność, stają się faktem.

– Dlatego musimy przygotować naszych absolwentów do wejścia na rynek pracy już w nowej rzeczywistości – zaznacza dr hab. inż. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej i dodaje: – Chcemy zachować logiczny ciąg przygotowania i uświadamiania studentów w zakresie aktualnego stanu branży energetycznej w Polsce z uwzględnieniem zmian w strukturze źródeł i technologii wytwarzania energii, jej przesyle i dystrybucji oraz użytkowaniu.

„POLLUB zieloną transformację” zmieni także inżynierię odnawialnych źródeł energii prowadzoną na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

– Głównym atutem kształcenia na tym kierunku jest nacisk na rozwijanie umiejętności inżynierskich, przede wszystkim projektowanie systemów OZE. Ważnym elementem programu nauczania jest ćwiczenie praktycznych umiejętności wykorzystania specjalistycznego oprogramowania używanego w branży odnawialnych źródeł energii – podkreśla dr hab. Agata Zdyb z Wydziału Inżynierii Środowiska i tłumaczy, że przeprowadzona modyfikacja wiąże się z uaktualnieniem nauczania o nowe technologie energetyczne i dostosowanie kompetencji absolwentów do wymagań rynku pracy. – Do programu studiów wpisane zostały praktyki zawodowe oraz nowe przedmioty.

Co „POLLUB zieloną transformację” zmieni na inżynierii logistyki?

Żeby więcej i nowocześniej mówić o zielonej transformacji, zrównoważonym rozwoju, ekologii czy ochronie środowiska zmiany wprowadziliśmy w nauczaniu m.in. podstaw logistyki, podsystemach logistycznych, ekologistyce – wylicza dr Bartosz Przysucha, z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. –Studenci uzyskają wiedzę w zakresie teorii i praktyk związanych z zieloną transformacją, co obejmuje zarówno globalne trendy ekologiczne, jak i specyficzne dla sektora logistycznego kwestie zrównoważonego zarządzania zasobami i minimalizacji wpływu na środowisko. Nauczą się stosować nowoczesne technologie i metody, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko, zarządzanie odpadami, efektywne wykorzystanie zasobów czy implementacja systemów recyklingu. Ta wiedza i umiejętności są dzisiaj poszukiwane przez pracodawców z wielu branż, również za granicą.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Przeskoczyć" mukowiscydozę. Lublin solidarny z chorymi
foto/wideo
galeria
film

"Przeskoczyć" mukowiscydozę. Lublin solidarny z chorymi

Rodzice, pacjenci i pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zjednoczyli siły i wspólnie skakali na skakankach. Akcja #PrzeskoczMukowiscydozę to wyraz solidarności z chorymi, promowanie aktywności fizycznej oraz dobra zabawa.

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie
Zdjęcia
galeria

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie

Okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla najstarszych ze względu na wysokie temperatury. Z tego powodu lubelscy seniorzy mieli okazję do nauki zasad pierwszej pomocy.

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!
galeria

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!

Rysunki dzieci ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną „Camino” zamieniły się w profesjonalne plakaty, które pomogą spełniać ich marzenia. Jak? 26 lipca Plakaty poMocy trafią do sprzedaży. Ta wyjątkowa kolekcja powstała z okazji Karnawału Sztukmistrzów. Pierwsze będzie można kupić w Skende. Inicjatywa ma na celu aktywizację młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i bezpośrednią pomoc finansową, która pozwoli na ich dalszy rozwój.

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek
lublin

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek

Ulica Józefa Mackiewicza na Czechowie Południowym od kilku lat prawie cała jest wyasfaltowana. Prawie, bo w jej ciągu brakuje około 60 metrów nawierzchni.

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Impreza rozgrywana wokół Mławy to jeden z najważniejszych wyścigów w polskim kalendarzu. Rywalizacja toczyła się w bardzo mocnej obsadzie, a w peletonie pojawiły się dwie grupy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski Cycling Team oraz Pogoń Mostostal Puławy.

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Półki do sypialni stanowią niezastąpione rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na efektywne wykorzystanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niewielką sypialnią w mieszkaniu miejskim, czy przestronną przestrzenią w domu, odpowiednio dobrana półka może pomóc w zorganizowaniu rzeczy oraz dodaniu estetyki.

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Tragedia na wsi. Rolnik włożył rękę do kombajnu. Potrzebna była pomoc lotniczego pogotowia ratunkowego.

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 to najnowszy model składanych smartfonów od Samsunga, który wprowadza szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferując jednocześnie najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzamy funkcje, zastosowanie oraz zmiany w dziedzinie składanych urządzeń!

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

W dobie rosnącej świadomości społecznej na temat nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy, rola sygnalistów jest coraz większa. Sygnaliści czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości, często narażają się na poważne konsekwencje za swoją odwagę. Dlatego tak ważne jest, aby państwo zapewniło im odpowiednią ochronę prawną. W Polsce krokiem w tym kierunku jest ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, która wprowadza nowe standardy ochrony i wspierania osób zgłaszających nieprawidłowości. W tym artykule przybliżymy Wam kim jest sygnalista, jakie zasady ochrony wprowadza nowa ustawa oraz od kiedy przepisy te wejdą w życie.

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Z każdym rokiem Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody, przekształcając je w oazy relaksu i estetyczne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najnowsze dane pokazują, że inwestycje w ogrody obejmują szeroki wachlarz produktów, które podnoszą komfort i funkcjonalność tych przestrzeni. Przyjrzyjmy się, co najchętniej kupują Polacy, aby ich ogrody były piękne i praktyczne.

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?
lublin

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?

Kiedyś podróżni z Lublina udający się na wakacje nad morze pociągiem mogli skorzystać z wagonów sypialnych. Dzisiaj w składzie do Kołobrzegu takiego wagonu nie ma, a podróż trwa 10 godzin.

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (SI) znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w astrologii. Horoskopy miesięczne generowane przez zaawansowane algorytmy SI łączą starożytną mądrość z nowoczesnymi technologiami, oferując prognozy, które są zarówno dokładne, jak i spersonalizowane. Dzięki temu użytkownicy mogą czerpać korzyści z precyzyjnych przewidywań, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z wygody i dostępności, jakie niesie ze sobą technologia.

Kimberly Sanford (z prawej) została nową zawodniczką Górnika Łęczna

Amerykański duet w Górniku Łęczna

27 zawodniczek Górnika Łęcza ćwiczy na obozie w Gniewinie. Wśród nich jest kolejna nowa piłkarka - Kimberly Sanford.

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY
(do)RADCY
film

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY

W najnowszym odcinku podcastu prowadzący, Krzysztof Kot i mecenas Ewa Urbanowicz oraz gość mecenas dr hab. Marek Kulik, omawiają potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem informacji o wakacjach w internecie. Takie działania mogą przyciągać złodziei, którzy wykorzystują publicznie dostępne dane do planowania przestępstw.

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami
radzyń podlaski

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami

Radzyń! Jak się masz? Burmistrz chce o to zapytać mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium