Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 lutego 2022 r.
8:37

Miasto chce zburzyć "straszydło". Spadkobiercy dawnych właścicieli żądają zwrotu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
47 5 A A
Spadkobiercy dawnych właścicieli walczą o zwrot wywłaszczonej nieruchomości
Spadkobiercy dawnych właścicieli walczą o zwrot wywłaszczonej nieruchomości (fot. B.Wołoszko)

Władze miasta nazywają kamienicę przy ulicy Krótkiej 1 „straszydłem” i chwalą się planami inwestycyjnymi, które zakładają m.in. rozbiórkę budynku. Tymczasem, okazuje się, że toczy się postępowanie administracyjne o zwrot dawnym właścicielom tej wywłaszczonej kiedyś nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po naszej publikacji o rozbiórce kamienicy w ścisłym centrum miasta zgłosiła się do nas rodzina jednego ze spadkobierców. – Mój dziadek Kazimierz Ostapiuk kupił 1/4 udziału tej nieruchomości od Żyda w 1946 roku. O planach inwestycyjnych miasta w tym miejscu dowiedzieliśmy się dzięki pani artykułowi – przyznaje Justyna Pawłowska, pokazując akt notarialny wraz z odpisami z ksiąg wieczystych.

W sumie spadkobierców jest teraz kilkunastu. – W 1950 roku nieruchomość wywłaszczono i uznano za własność Skarbu Państwa – przypomina pani Justyna. Wcześniej, kamienica należała do rodziny żydowskiej. A w czasie okupacji niemieckiej zajmowana była przez restaurację dla oficerów, następnie została przejęta przez Armię Czerwoną.

Kolejno mieścił się w niej Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie Komenda Powiatowej Milicji Obywatelskiej. A od kilku lat obiekt był pustostanem.

– Wszelkie decyzje władz miasta dotyczące wyburzenia, postawienia nowego budynku zostały podjęte w trakcie trwającego postępowania administracyjnego i bez ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Samorząd pozyskał nawet środki unijne, a przecież nieznana jest przyszłość tej nieruchomości, gdyż sprawa ciągle jest w toku. A wiele wywłaszczonych w podobny sposób nieruchomości w Polsce wróciło w ręce właścicieli bądź ich spadkobierców – zauważa nasza rozmówczyni.

Szerzej tłumaczy to pełnomocnik spadkobierców. – Toczy się postępowanie administracyjne o zwrot wywłaszczonej nieruchomości i urzędnicy mają tego świadomość – mówi radca prawny Konrad Izdebski. – Dlatego dziwią szybkie plany inwestycyjne miasta w tym miejscu, tym bardziej że od 2 lat prosimy o wydanie merytorycznej decyzji. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją, w której rozpoczyna się tak daleko idący proces inwestycyjny na nieruchomości, w stosunku do której toczy się postępowanie o jej zwrot – nie ukrywa Izdebski.

Wojewoda lubelski wyznaczył starostę bialskiego jako organ właściwy do rozstrzygnięcia roszczenia. – Ale starosta już dwa razy z przyczyn formalnych odmówił wydania decyzji. W ostatnim piśmie wojewoda to uchylił, wskazując że roszczenia moich klientów kwalifikują się do merytorycznego rozpoznania przez starostę. Podstawą prawną jest tu ustawa o gospodarce nieruchomościami – tłumaczy pełnomocnik.

– Ewentualny zwrot nieruchomości jest obecnie przedmiotem postępowania przed starostą bialskim. Wojewoda będzie mógł się w tej sprawie wypowiedzieć dopiero po wydaniu decyzji przez ten organ – potwierdza Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody.

Tymczasem, radca prawny przekonuje, że roszczenia dawnych właścicieli są zasadne z kilku powodów.– Wywłaszczać można nieruchomości na cele użyteczne społecznie. W tym przypadku, w budynku mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. A jak wynika z orzeczeń sądów administracyjnych, aparat represji nie spełnia tych przesłanek– zauważa Izdebski. – Poza tym, w momencie gdy służby wyprowadziły się z budynku i był on niewykorzystany, to cel wywłaszczenia ustał, zatem powinien nastąpić zwrot nieruchomości – dodaje pełnomocnik. Co ważne, jego mocodawcom nigdy nie wypłacono odszkodowania za utraconą nieruchomość.

Natomiast miasto chwali się, że przystępuje do inwestycji. Najpierw budynek z 1930 roku ma być zburzony. „Remonty wykonywano nieregularnie i oszczędnie, co odbiło się na obecnym stanie technicznym budynku. W ostatnich latach wykonano rozbiórkę większości ścian działowych na parterze i części na 1. piętrze” – czytamy w opinii projektantów dotyczącej rozbiórki. Ale w ciągu 10 miesięcy w tym miejscu ma się wyłonić nowy dwukondygnacyjny obiekt z użytkowym poddaszem. Do dyspozycji będzie aż 700 mkw. powierzchni, która ma służyć głównie Bialskiemu Centrum Kultury.

– Ten zdegradowany obiekt nie nadaje się do remontu, wymaga rozbiórki. To straszydło w centrum miasta – nie przebiera w słowach prezydent Michał Litwiniuk PO). – Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu przez nas w tej kadencji środków na rewitalizację mamy szansę, z dominującym udziałem środków unijnych, przywrócić świetność kamienicy w ścisłym centrum naszego miasta. Nie tylko poprawiamy w ten sposób znacząco estetykę, ale zapewniamy pomieszczenia dla realizacji funkcji bialskiej kultury oraz wspieramy organizacje społeczne – tak widzi to prezydent.

Inwestycja wpisuje się bowiem w projekt rewitalizacji, który obejmuje więcej prac w różnych częściach miasta, a całe przedsięwzięcie opiewa na blisko 24 mln zł, z czego ponad 19 mln zł dołożyła Unia Europejska.

– Będziemy odwoływać się do instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie RPO województwa lubelskiego i instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzanie audytu środków UE w Polsce – zapowiadają z kolei spadkobiercy dawnych właścicieli.

Ale prezydent podchodzi do tematu ze spokojem.– Niezależnie od tego, jaki będzie finał rozstrzygnięcia, nawet w przypadku gdyby wymagało to zapłacenia spadkobiercom, wcześniejszym właścicielom, odszkodowania, to miasto zyskuje pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Nikt przy zdrowych zmysłach nie oczekiwałby, że pozwolimy, by takie straszydło szpeciło centrum miasta, co miało miejsce przez tyle lat. W tej kadencji znaleźliśmy sposób, żeby naprawić stan rzeczy – stwierdza Michał Litwiniuk.

Przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa) dowiaduje się od nas o tej sprawie. – Jestem zdziwiony taką informacją i mogę wyrazić dezaprobatę, że podejmuje się kroki inwestycyjne na nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym – przyznaje Broniewicz. W jego ocenie to „kuriozalna sytuacja”. – Jako funkcjonariusz publiczny, prezydent powinien szczególnie dbać o wydatkowanie pieniędzy podatników. To cel najważniejszy. Czy w przypadku wypłaty odszkodowania za nieruchomość, pan prezydent wyjmie miliony złotych ze swojej kieszeni, czy z budżetu miasta?– dziwi się przewodniczący. – Pan prezydent uzurpuje sobie prawo, że najlepiej wie jak wydawać czyjeś pieniądze – dodaje jeszcze Broniewicz.

Zgodę na rozbiórkę kamienicy wydał konserwator zabytków Arkadiusz Bojczuk. W jego ocenie budynek „jest w złym stanie technicznym”. „Obiekt nie posiada cech stylowych. Elewacje pozbawione są detalu architektonicznego” – pisze w swojej decyzji konserwator i dodaje, że rozbiórka nie naruszy zabytkowego charakteru chronionego układu urbanistycznego miasta.

Za inwestycję o wartości 4,3 mln zł odpowiada wyłoniona w przetargu firma Dach Styl z Radzynia Podlaskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dom Chemika, jeden z najważniejszych ośrodków kultury w województwie lubelskim, w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji zaprasza na sobotni dzień otwarty z atrakcjami dla dzieci i dorosłych

Dom Chemika kończy 40 lat. W sobotę - dzień otwarty

Z okazji swojego jubileuszu Puławski Ośrodek Kultury zaprasza w swoje progi. W sobotę będzie można poznać niemal cały gmach grając w terenową grę "Śladami Chemika". W programie również pokazy taneczne, kuglarskie i multimedialne oraz koncert Puławskiej Orkiestry Dętej.

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

Są dodatkowe pieniądze na program Czyste Powietrze

To ważna informacja dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przed 21 kwietnia złożyli wnioski na termomodernizację budynków, wymianę starych pieców, montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Dzięki staraniom Zarządu WFOŚiGW w Lublinie udało się zwiększyć pulę pieniędzy na program Czyste Powietrze. Chodzi o blisko 113 mln złotych.

 Laureaci tegorocznych nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”
Patronat Dziennika Wschodniego

Samorządowy Kongres Trójmorza. Odnieśli międzynarodowy sukces i dostali nagrody

Znamy laureatów nagród „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”. Wyróżnienia trafiły do dwóch firm z naszego regionu oraz rektora jednego z lubelskich uniwersytetów. Przyznano także nagrodę honorową.

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Dni Chełma 2024. Wiemy już, kto wystąpi na scenie. Ania Dąbrowska i…

Znamy już wszystkich artystów, którzy zaprezentują się podczas tegorocznych „Dni Chełma”. W czwartek prezydent Jakub Banaszek poinformował, kto oprócz Ani Dąbrowskiej, Smolastego i Jamala wystąpi na scenie przy ul. Strażackiej, a nie jak wcześniej planowano na pl. Łuczkowskiego.

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Okradli dziadka na 90 tys. złotych. Pieniądze rozdawali w szkole

Nastolatkowie regularnie okradali dziadka jednego z kolegów. Pieniądze rozdawali w szkole, część z nich przeznaczyli na słodycze, a resztę pochowali. Senior stracił łącznie 90 tys. złotych!

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Podstawówka w Radoryżu Kościelnym ma nowego patrona. To jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej

Szkoła podstawowa w Radoryżu Kościelnym w gminie Krzywda w powiecie łukowskim ma nowego patrona. Został nim Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii literatury polskiej.

Paweł Maj już na początku roku zapowiedział, że miasto Puławy grzywny za łamanie postanowienia sąd nie zapłaci. Prezydent uznał, że postanowienie skutkujące dalszym zakazem korzystania z "Orlika" jest niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców

Prezydent czeka na więzienie. Co zrobi sąd?

Paweł Maj może trafić za kratki. To kara za złamanie sądowego zakazu i pozwolenie mieszkańcom Puław na korzystanie z boiska sportowego "Orlik" poza godzinami pracy szkoły. Zakaz miał chronić dwoje puławian, sąsiadów obiektu - przed nadmiernym hałasem.

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana
Z ostatniej chwili

Wypadek na węźle Piaski. „12” zablokowana

Do groźnego wypadku doszło tuż przed godziną 15 na drodze ekspresowej S12 z Lublina do Chełma. Na węźle Piaski Zachód zderzyły się dwa samochody osobowe, kia i opel. Służby informują o rannych czterech osobach, w tym matce z dziećmi.

Będzie drugi koncert Budki Suflera.  900 darmowych wejściówek czeka

Będzie drugi koncert Budki Suflera. 900 darmowych wejściówek czeka

Z powodu ogromnego zainteresowania sobotnim jubileuszowym koncertem koncertem Budki Suflera miasto razem z zespołem przygotowało dla mieszkańców drugi termin koncertu. Do odebrania będzie 900 darmowych wejściówek na to wydarzenie.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

LNBA. Matematyka pokonała Patobasket w pierwszym meczu wielkiego finału.

Do zdobycia trofeum brakuje jej tylko jednego triumfu

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu
Zdjęcia
galeria

Wybitny sportowiec został Honorowym Obywatelem Lublina. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu

Od czwartku Lublin ma nowego Honorowego Obywatela Miasta. Tym zaszczytnym tytułem został wyróżniony Władysław Żmuda, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, wychowanek lubelskiego Motoru, 91-krotny reprezentant kraju, wybrany do „11” stulecia PZPN.

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

Nie zdążył skończyć kursu na prawo jazdy, a już staranował ogrodzenie

19-letni kierowca wsiadł za kółko zanim zdążył ukończyć kurs. Jego jazda zakończyła się na betonowym ogrodzeniu i z sądowym zakazem prowadzenia.

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Pływackie Letnie Mistrzostwa Polski w Kategoriach Masters od piątku w Lublinie

Lublin będzie gospodarzem Letnich Mistrzostw Polski w Kategoriach Masters. Impreza startuje w piątek i potrwa do niedzieli.

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie
Zdjęcia
galeria

Andrzej Duda: Rosja musi ponieść porażkę na Ukrainie

- Jeżeli rosyjski imperializm nie zostanie skarcony, będzie dalej kąsał, szarpał i odbierał wolność. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do polityki wobec Rosji i obecnej sytuacji na Ukrainie podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Dachowanie na al. Tysiąclecia. Są utrudnienia w ruchu

Dachowanie na al. Tysiąclecia. Są utrudnienia w ruchu

20 letnia- kierująca wpadła w poślizg i dachowała. Kobieta trafiła do szpitala, a na miejscu tworzą się korki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium