Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 kwietnia 2021 r.
13:27

Lubelskie: Pierwszy taki kierunek studiów. Najlepsi zarobią nawet 30 tys. euro miesięcznie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
54 2 A A
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej (fot. Piotr Michalski)

Najlepsi mogą zarobić nawet 30 tys. euro miesięcznie. W Polsce wartość tego rynku sięga 43 mln zł. Mowa o e-sporcie. Potencjał tej dynamicznie rozwijającej się branży chce wykorzystać bialska filia Akademii Wychowania Fizycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na tej uczelni.

– Wyszliśmy z założenia, że skoro ten sektor rozwija się tak dynamicznie i ma szansę stać się jednym z wiodących kierunków gospodarki to należy się nim zainteresować i spróbować znaleźć niszę, w której możemy się wykazać jako uczelnia sportowa – tłumaczy dr Anna Bodasińska, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. – Jednocześnie chcemy uzupełnić proces kształcenia e–eksperta o elementy, które z jednej strony kompleksowo przygotują go do podjęcia zawodu w obszarze e–sportu, a z drugiej strony zagwarantują równowagę pomiędzy specjalistyczną e–rywalizacją a wszechstronnym przygotowaniem psycho–motoryczno–zdrowotnym w obszarze treningu sportowego – podkreśla prodziekan.

Z raportu "The game industry of Poland 2020", który powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że w Polsce gra już ponad 16 milionów użytkowników, a wartość rynku konsumenckiego to blisko 2,3 miliarda złotych, z czego e–sport generuje 43 mln zł.

–Na e–sport składają się profesjonalne rozgrywki w gry komputerowe czy konsolowe. Nie jest to tylko wciskanie guzików na kontrolerach, ale przede wszystkim to ludzie, którzy to tworzą – opowiada Maciej "Why" Stegienko ze środowisko graczy w Tekkena 7.

Był jednym z reprezentantów Narodowej Drużyny Esportu w ubiegłym roku. – To rywalizacja, adrenalina, ciągła chęć stawania się lepszym i przełamywania kolejnych barier. To właśnie te czynniki sprawiają, że z dnia na dzień coraz więcej Polaków zaczyna interesować się e–sportem. To już przestaje kojarzyć się z siedzeniem w piwnicy z kolegami i "przegrywaniem" wolnego czasu – przekonuje gracz esportowy.

Jego zdaniem, rynek wymaga jednak wsparcia profesjonalistów. – Potrzebni są nie tylko gracze, ale analitycy, trenerzy gamingowi czy komentatorzy gier – dodaje. Najlepsi gracze mogą zarabiać nawet od 20 do 30 tys. euro miesięcznie.

– Jest to na pewno sposób na zarabianie pieniędzy. W niektórych krajach gracz esportowy jest po prostu traktowany jako normalny zawód. W Polsce jest jeszcze wiele uprzedzeń – przyznaje Sebastian Kot, student z bialskiej filii AWF.

To on założył nieformalną drużynę esportową na uczelni. – To na pewno jest przyszłościowe. A nasz kierunek daje wiele możliwości nie tylko dla graczy, ale też trenerów czy organizatorów turniejów – zaznacza student trzeciego roku fizjoterapii. On sam specjalizował się w rozgrywkach League of Legends. – Granie to wysiłek intelektualny, ale potrzebna jest odskocznia od tego, jaką może być wysiłek fizyczny. Dlatego AWF jest dobrym miejscem do takich studiów – uważa Sebastian.

Ale gdy uczelnia ogłosiła, że będzie prowadzić rekrutację na taką specjalność, w sieci pojawiło się wiele głosów krytyki. "W tym przypadku zawsze wyśmiewana „turystyka” jest bardziej związana z AWF niż klikanie na komputerze. Sorry, ale to nie ma nic związanego ze sportem, a tym bardziej z AWF" – napisał jeden z internautów.

Władze filii AWF mają jednak w rękawie sporo argumentów. – Sukces w grach komputerowych zależy od tempa w jakim gracz nabędzie umiejętności czy kompetencje mentalne. W przypadku rywalizacji na poziomie zawodowym duże znaczenie nabiera kondycja fizyczna czyli odpowiednie przygotowanie motoryczne, psychomotoryczne, koordynacyjne – zaznacza Bodasińska.

Specjalność esportowa jest autorskim programem bialskiej uczelni. – Proponujemy pierwsze w skali krajowej 3–letnie studia pozwalające na uzyskanie dyplomu licencjata z zakresu e–sportu– podkreśla prodziekan.

W tworzeniu programu AWF wspierał wiodący ośrodek e–sportowy w Polsce, Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic.

Czego nauczy się student tego kierunku? – Absolwent będzie ekspertem w swojej branży. Zostanie kompleksowo przygotowany, nie tylko do czynnego udziału w rywalizacji w zakresie strategicznych, zręcznościowych i sportowych gier e–sportowych, ale przede wszystkim do promowania i organizowania przedsięwzięć e–sportowych oraz prowadzenia szkolenia e–sportowego – podkreśla Bodasińska.

Uczelnia brała też pod uwagę wymogi rynku pracy. – Sposobów na podjęcie pracy w tym obszarze jest mnóstwo, a miejsca w branży sporo – uważają władze AWF.

Na przykład? – Coraz większe i profesjonalnie prowadzone eventy e–sportowe stawiają wyzwania nie tylko dla zawodników, trenerów czy organizatorów. W ślad za tym potrzebni są trenerzy, właściciele drużyn e–sportowych, twórcy oprogramowania do walki z e–dopingiem, komentatorzy, eksperci w zakresie kwestii biznesowych – wymienia pani prodziekan.

Rekrutacja na ten kierunek ruszyła z początkiem kwietnia. Obecnie, na uczelni kształci się ok. 1200 studentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium