Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 0 A A

Niespodziewanie wpadło Ci trochę gotówki i chcesz się pozbyć części kredytu lub nawet spłacić go całkowicie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Albo odwrotnie: nie masz pieniędzy na kolejną ratę? Poinformuj o tym bank!

Nie rób nic samodzielnie, bo jeszcze napytasz sobie kłopotów. Jak bardzo bolesnych, przekonało się ostatnio dwóch naszych Czytelników. Bez uzgodnienia z bankami jeden wpłacił za wcześnie dwie kolejne raty, drugi - spłacił cały posiadany kredyt. Okazało się jednak, że tylko myśleli, iż postępują dobrze... Problemów z dochodzeniem swoich racji mieli potem co niemiara. Nie obyło się bez kosztów.

Banki nie lubią bowiem klientów "wychodzących przed szereg”. I skwapliwie wykorzystują każdą okazję, by wyciągnąć od nich jakiekolwiek, choćby nawet najdrobniejsze pieniądze. Grosz do grosza i... są miliardowe zyski. Przykład pierwszy z brzegu: zysk netto PKO BP po trzech kwartałach tego roku wyniósł 1 mld 930 mln zł - o blisko jedną trzecią więcej niż w podobnym okresie 2006 r.

Gdy chcesz oddać więcej niż musisz

Bank nie może zabronić kredytobiorcy jednorazowo wpłacić więcej pieniędzy niż wynosi rata. W terminologii bankowej nazywa się to "nadpłata kredytu”. Ustawa o kredycie konsumenckim z 20 lipca 2001 r. (z późniejszymi zmianami) zakazuje bankowi pobierania za to od pożyczkobiorcy prowizji czy nakładania na niego jakichkolwiek karnych opłat. Ale tylko w przypadku, gdy jest to kredyt konsumencki w kwocie nie przekraczającej 80 tys. zł, zaciągnięty w złotych i przeznaczony na cel nie związany z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą.
Większość instytucji finansowych znalazła jednak wyjście, by i w takiej sytuacji wyciągnąć od pożyczkobiorców jakieś pieniądze. Częściową nadpłatę kredytu traktują one jak... zmianę warunków umowy kredytowej. To wymaga sporządzenia aneksu do niej, a za to banki już mogą pobierać opłaty. Wynoszą one od 50 do 200 zł.

Szukając kredytu, warto wybrać taki bank, który dopuszcza nadpłacanie miesięcznych rat bez pobierania za to dodatkowych opłat.

To nie wszystko. Banki zastrzegają często minimalną kwotę wcześniejszej spłaty kredytu. Może to być ok. 5000 zł lub kilkukrotność miesięcznej raty. Nie można natomiast dodawać do ustalonych rat na przykład po kilkaset zł, żeby szybciej zmniejszyć zadłużenie, bo akurat tyle w danym momencie mamy.

- Jeśli klient chce nadpłacić kredyt, musi o tym wcześniej poinformować bank na piśmie - mówi Elżbieta Gąska, kierownik Wydziału Współpracy z Klientem Detalicznym w Oddziale Operacyjnym Banku Gospodarki Żywnościowej SA w Lublinie.

Im wcześniej to zrobi, tym lepiej. Art. 8 ust. 1a ustawy o kredycie konsumenckim mówi, że "konsument jest obowiązany poinformować kredytodawcę o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu najpóźniej w terminie 3 dni przed jej dokonaniem”.
Nadpłacić można tylko kapitał, odsetek się nie da. To jednak też się opłaca, gdyż odsetki płacisz zawsze od aktualnego kapitału kredytu, według aktualnego oprocentowania. Może to zaowocować albo obniżeniem wysokości rat, albo skróceniem okresu kredytowania. Zysk w postaci mniejszych odsetek odczuwalny jest szczególnie przy kredytach z bardzo długim terminem spłaty.

Gdy chcesz oddać bankowi cały kredyt

Posłowie jasno określili, że banki nie mogą zabraniać swoim klientom wcześniejszej spłaty kredytu poprzez naliczanie, często rażąco wygórowanych, prowizji lub inaczej nazwanych opłat. Ale zdarzyć się może, że bank czy pośrednik kredytowy znajdzie sposób, by obciążyć Cię za to jakimiś kosztami. Powinna o nich informować umowa kredytowa, którą podpisałeś. Niejednokrotnie w takim przypadku banki odsyłają do tabeli opłat i prowizji. Bank czy pośrednik ma prawo w każdej chwili ją zmienić. I tu jest "pies pogrzebany”. Banki z reguły nie przesyłają swym klientom aktualnej tabeli opłat i prowizji. Dlatego zamierzając wcześniej spłacić kredyt zapytaj w swym banku m.in. o koszt tej operacji. Może się okazać, że gdy zawierałeś umowę o kredyt, była ona bezpłatna, a w momencie, gdy zechcesz spłacić resztę kredytu, będziesz jednak musiał za nią zapłacić.

Procedury związane ze spłaceniem przed terminem całego kredytu są podobne jak w przypadku dokonywania nadpłaty. O swoim zamiarze także musisz uprzedzić bank przynajmniej trzy dni przed planowaną spłatą.

Zakaz pobierania prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty nie dotyczy kredytów dla podmiotów gospodarczych.

Gdy nie masz pieniędzy na ratę

Niemal każdy posiadacz kredytu przeżył sytuację, że zbliżał się termin zapłacenia kolejnej raty kredytu, a on nie miał na nią pieniędzy. I gorączkowo główkował, co robić?

- Nie wolno zwlekać do ostatniej chwili. Gdy klient przewiduje, że będzie miał kłopoty ze spłatą rat, powinien jak najwcześniej poinformować o tym bank - radzi Anna Janik, dyrektor Oddziału Operacyjnego BGŻ SA w Lublinie. - Na pewno otrzyma propozycję podpisania ugody, w której sam zadeklaruje, ile może miesięcznie spłacać kredytu. Kosztuje to ok. 30 zł, a oszczędza mnóstwo kłopotów, bo bank zazwyczaj przychyla się do propozycji kredytobiorcy.

Na niewielkie, 1-2-dniowe spóźnienia w spłacie raty banki zwykle przymykają oko. Ale już większe mogą wiązać się z dotkliwymi sankcjami. Najczęściej są to odsetki umowne.

- Egzekwując odsetki, bank dyscyplinuje dłużników, którzy nie płacą rat w terminie, i jednocześnie rekompensuje sobie straty związane z dochodzeniem przeterminowanych należności. Bank wysyła wezwania do zapłaty, a jeżeli dług nie jest nadal spłacany, dochodzi do wypowiedzenia umowy kredytowej, jest wystawiany bankowy tytuł egzekucyjny i zaczyna się proces jej odzyskiwania od dłużnika - tłumaczy dyrektor Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Kredyt w sklepie

Jeśli kupujesz na raty np. sprzęt RTV lub AGD, pamiętaj, że tym samym zawierasz umowę o kredyt konsumencki. To bardzo wygodna forma finansowania, pod warunkiem jednak, że wcześniej zapoznasz się z jej warunkami. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź, jaki jest całkowity koszt kredytu. Pomoże Ci w tym harmonogram spłat przygotowany przez kredytodawcę, który powinien uwzględniać dodatkowe opłaty, prowizję czy ewentualne koszty ubezpieczenia.

Reszta dla Pana, reszta dla banku

Kredyt uważa się za spłacony, gdy stan należności wynosi "0”, albo jeżeli na rachunku kredytowym występuje nadpłata lub niedopłata nie podlegająca rozliczeniu z kredytobiorcą, tj. równa lub niższa niż czterokrotność opłaty za poleconą przesyłkę pocztową. W takich przypadkach umowa kredytowa może przewidywać, że zarówno bank nie będzie Ci zwracał takiej kwoty, jak i nie będzie żądał od Ciebie jej dopłacenia. Niezgodne z prawem są natomiast zapisy, w których bank zastrzega sobie, że nie zwróci kredytobiorcy nadpłaty, natomiast w razie niedopłaty zażąda zwrotu pieniędzy.

Dobra inwestycja zamiast oddawania kredytu

Możliwość wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu przed terminem jest dla kredytobiorcy bardzo kusząca. Ale nie oznacza to wcale, że każdą nadwyżkę finansową powinien od razu nieść do banku. Taka strategia może być zupełnie nieopłacalna. Wolne pieniądze lepiej inwestować, a kredyt zostawić w spokoju. Są inwestycje, które pozwalają przez rok zarobić tyle, że wystarczy na odsetki od kredytu i jeszcze trochę pieniędzy zostanie.
Swoboda w zarządzaniu własnymi finansami jest jednak bardzo cenna. Jeśli bowiem trafi się nam naprawdę spora gotówka lub kurs waluty kredytu stanie się wyjątkowo niski, będziemy mogli pozbyć się długu bankowego - całego lub choćby jego części.

PAMIĘTAJ!

* Bank nie może pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu w przypadku pożyczek zaciągniętych w walucie polskiej, o zmiennej stopie procentowej (zazwyczaj na dłużej niż 2 lata), w kwocie do 80 tys. zł oraz na cel niezwiązany z działalnością gospodarczą.
* Nadpłacenie kredytu obwarowane jest zazwyczaj opłatą za sporządzenie aneksu (nowego harmonogramu spłat rat), jednak jej wysokość musi być podana w umowie kredytowej.
* Powyższe ograniczenia dotyczą kredytów konsumpcyjnych. Kredyty hipoteczne nie są regulowane przez ustawę o kredycie konsumenckim z 20 lipca 2001 r. (z późniejszymi zmianami), jednak często można spotkać promocyjne oferty, w których bank zastrzega, że nie będzie pobierał takich opłat.
* Dokładnie czytaj umowy kredytowe, najlepiej - oczywiście - przed ich podpisaniem.


Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus zabija biznes. W woj. lubelskim przybywa bezrobotnych

Koronawirus zabija biznes. W woj. lubelskim przybywa bezrobotnych

Z prowadzenia własnej działalności gospodarczej masowo rezygnują fryzjerzy i kosmetyczki. Eksperci szacują, że kryzysu nie przetrwa nawet co czwarta restauracja, co mocno odbije się też na rynku nieruchomości. Swoich pracowników zwalniają nie tylko ci mali. O prawie 2 tysiące osób zamierza zredukować swoją załogę duża firma meblarska, branżowa wizytówka naszego regionu.

Kolejne zakażenia koronawirusem. Wykryto go u 254 osób. Siedem osób zmarło

Kolejne zakażenia koronawirusem. Wykryto go u 254 osób. Siedem osób zmarło

O kolejnych 254 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu choroby Covid- 19 zmarło 7 kolejnych osób

UMCS zmienia termin wyborów przez koronawirusa. Politechnika robi to po raz dugi

UMCS zmienia termin wyborów przez koronawirusa. Politechnika robi to po raz dugi

Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zdecydował o przełożeniu wyborów nowego rektora. Podobną decyzję – już po raz dugi – podjęły władze Politechniki Lubelskiej. W obu przypadkach powód jest ten sam: stan epidemii związany z zagrożeniem koronawirusem.

Biała Podlaska chce kupić 50 laptopów do zdalnej nauki dla uczniów

Biała Podlaska chce kupić 50 laptopów do zdalnej nauki dla uczniów

50 laptopów chce zamówić Biała Podlaska w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji "Zdalna Szkoła". Zamówienie ofertowe jest już dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

Budował świetlicę wiejską w gminie Milejów. Spadł z rusztowania

Budował świetlicę wiejską w gminie Milejów. Spadł z rusztowania

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało do szpitala 63-letniego pracownika, który spadł z rusztowania podczas prac budowlanych prowadzonych w miejscowości Popławy.

Mieszkanka Chełma znalazła kartę do bankomatu. Zamiast ją oddać, poszła na zakupy

Mieszkanka Chełma znalazła kartę do bankomatu. Zamiast ją oddać, poszła na zakupy

Za kradzież z włamaniem odpowie 55-letnia mieszkanka Chełma i jej 28-letni syn. Kobieta znalazła kartę bankomatową, którą wielokrotnie płaciła za zakupy. Transakcji dokonywał także jej syn. W ten sposób wypłacili z rachunku ponad 800 złotych.

Koronawirus: W tych miejscach powstaną izolatoria dla pacjentów. Pełna lista lokalizacji

Koronawirus: W tych miejscach powstaną izolatoria dla pacjentów. Pełna lista lokalizacji

13 izolatoriów działać będzie na terenie województwa lubelskiego. Wojewoda podał pełnią ich listę.

Krzysztof Piątek wróci do Milanu? Sensacyjne doniesienia z Włoch
film

Krzysztof Piątek wróci do Milanu? Sensacyjne doniesienia z Włoch

Włoscy dziennikarze wieszczą sensacyjny powrót Krzysztofa Piątka do Serie A. Według „Corriere dello Sport” reprezentant Polski już wkrótce miałby przejść z Herthy do Milanu.

Lubartowski Ośrodek Kultury zmienił się w szwalnię. Szyją maseczki
galeria

Lubartowski Ośrodek Kultury zmienił się w szwalnię. Szyją maseczki

Nie robią warsztatów, nie organizują koncertów, ale mimo wszystko działają. Lubartowski Ośrodek Kultury włączył się w akcję szycia masek dla szpitali. – Chcemy pomóc naszemu szpitalowi. Tutaj są nasze rodziny, nasi przyjaciele – mówi Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak, dyrektor LOK.

Ograniczenia na targowiskach. Trzech klientów na jedno stoisko
galeria

Ograniczenia na targowiskach. Trzech klientów na jedno stoisko

Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa na targowiskach w kolejkach stać może trzech klientów przy jednym stoisku. Liczba osób przebywających na targu nie może być więc większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych

Wirusolog: Szczepionka na koronawirusa może być dostępna już w przyszłym roku

Wirusolog: Szczepionka na koronawirusa może być dostępna już w przyszłym roku

Naukowcy z całego świata ścigają się z czasem, żeby jak najszybciej stworzyć szczepionkę na koronawirusa. W USA trwają badania na ludziach – ochotnikach. - Trzeba przede wszystkim zbadać jak wygląda odporność na wirusa u ludzi, którzy już go „przechorowali”, a potem odwzorować to w szczepionce – tłumaczą specjaliści.

Czysta Rzeka ze zmianami. Mieli zbierać śmieci, a zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali

Czysta Rzeka ze zmianami. Mieli zbierać śmieci, a zbierają pieniądze na pomoc dla szpitali

Operacja Czysta Rzeka 2020 zmieniła się na tydzień w Operację Rzeka dla Szpitali, w ramach której organizowana jest zbiórka. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla lokalnych szpitali.

Przy stoliku usiądziesz, ale w swoim domu

Przy stoliku usiądziesz, ale w swoim domu

W czasach epidemii restauracji nie odwiedzisz, ale ona może odwiedzić Ciebie. OtoStolik, lubelska platforma do rezerwowania stolików w restauracji zmienia się w platformę, gdzie można zamawiać jedzenie z bezkontaktową dostawą do domu.

W Zamościu i okolicach pierwsze komunie odbędą się dopiero w październiku. Majowy termin odwołany

W Zamościu i okolicach pierwsze komunie odbędą się dopiero w październiku. Majowy termin odwołany

Wszystkie pierwsze komunie w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbędą się dopiero jesienią - taką decyzję podjął biskup Marian Rojek. Wziął pod uwagę "trwający stan epidemii oraz brak pewności, co do dalszego rozwoju sytuacji".

Oszuści próbowali okraść ośmiu mieszkańców gminy Radzyń Podlaski

Oszuści próbowali okraść ośmiu mieszkańców gminy Radzyń Podlaski

Mieszkanka gminy Wohyń straciła 47 tys. zł przekazując gotówkę oszustom podającym się za policjantów. Inna uniknęła straty tylko dzięki interwencji dyrektora banku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.