Na Lubelszczyźnie kwitnie przemysł drzewny. Konkretnie - na Zamojszczyźnie. Jest tu dużo lasów, przez co produkcja drewna jest znaczącą gałęzią gospodarki.
są tzw. samoukami. Dlatego zorganizowano dla nich kursy doszkalające.
Szkolenia organizuje zamojskie stowarzyszenie "Jesteśmy z Tobą - bądź z nami”. Partnerem projektu jest Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu.
Do kogo są skierowane?
- Mogą z nich skorzystać osoby pracujące, chcące zdobyć nowe umiejętności lub uzupełnić posiadane - mówi Dariusz Steć, prezes stowarzyszenia. - Szkolenia skierowane są także do menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw.
Szkolenia pracowników branży budowlanej sektora drzewnego skierowane będą do osób zatrudnionych, o niskich kwalifikacjach lub innych dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji i umiejętności już posiadanych.
Szkoleniem zostanie objętych 20 pracowników kadry zarządzającej MSP oraz 90 pracowników wykonawczych branży budowlanej sektora drzewnego.
Co uczestnicy szkoleń mają zapewnione?
Ubiór roboczy, materiały szkoleniowe, ubezpieczenie NW, posiłek, certyfikat/zaświadczenie oraz refundację kosztów przystąpienia do egzaminu czeladniczego w zawodach: stolarz budowlany, cieśla budowlany, pilarz drwal.
Merytorycznie wspomagają projekt nauczyciele ze szkoły w Zwierzyńcu.
- Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Urszula Kolman, dyrektor placówki. - Najwięcej osób zgłosiło się na kurs pilarza. Wolne miejsca są jeszcze na kurs cieśli.
Szkolenia teoretyczne będą prowadzone w siedzibie szkoły, natomiast praktyczne na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj.
- Jest tam odpowiednia kadra specjalistyczna - dodaje Kolman.
O tym, że takie szkolenia są ważne, świadczą chociażby zakończone już szkolenia dla kadry zarządzającej. Dają one możliwość wymiany doświadczeń i pomagają w pozyskiwaniu nowych informacji.
Choć kursy są skierowane do osób pracujących, pośrednio mają też zachęcić młodzież do przyjścia do szkół technicznych. Często jest tak, że fach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Praktyka to za mało
- Jest też przeświadczenie, że jeśli ktoś jest zdolny i potrafi np. ułożyć podłogę z drewna czy ściąć drzewo, nie musi mieć żadnych kursów - mówi Kolman. - Cały czas staramy się to zmienić. Sama wiedza praktyczna nie wystarczy, musi być poparta teorią.
Komisja egzaminacyjna
1. Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Lublinie do zawodów:
• stolarz budowlany
• cieśla budowlany
2. Lasów Państwowych Nadleśnictwo Biłgoraj do zawodu:
•pilarz drwal
Uczestnicy szkolenia po przystąpieniu i zdaniu egzaminów kwalifikacyjnych w wybranych zawodach otrzymają zaświadczenia i tytuł czeladnika.
Stowarzyszenie "Jesteśmy z Tobą - bądź z nami”
…prowadzi działalność statutową od 2001 roku. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Zamościu, w Klubie Garnizonowym. Prowadzi działania związane z edukacją, wychowaniem, kulturą, aktywizacją zawodową, realizuje projekty finansowane z Unii Europejskiej. W 2002 roku stowarzyszenie podpisało porozumienie z ministrem obrony narodowej w kwestii realizacji statutowych celów. Współpracujemy również z Powiatowym Urzędem Pracy oraz innymi organizacjami pozarządowymi.