Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 maja 2019 r.
11:45

Festiwal Wschodnich Podróży w Bibliotece KUL [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
17 maja 2019 10:00
(fot. materiały promocyjne)

W dniach 17-18 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) zostanie zorganizowana pierwsza edycja East est - Festiwalu Wschodnich Podróży. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Elżbieta Dzikowska i Piotr Milewski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy festiwal na kulturalnej mapie Lublina wpisuje się w tematykę podróżniczą. Celem organizatorów jest próba zachęcenia miłośników wojaży do rejonów wschodnich.

- Orient jest znany w niewielkim jeszcze stopniu. Czasem jednak brakuje odwagi, aby wybrać się gdzieś na Wschód, zwłaszcza w pojedynkę. Festiwal może mieć wymiar edukacyjny poprzez przybliżanie uczestnikom wydarzenia innych kręgów cywilizacyjnych. Tym sposobem może wzrosnąć w nich tolerancja wobec "innego", jeszcze nadal obcego, które wciąż wywołuje lęk i niechęć - twierdzą organizatorzy.

Podczas festiwalu poruszana będzie nie tylko tematyka związana z dalekimi rejonami Europy i Azji, ale nie zabraknie także opowieści o wschodniej Polsce.

Gośćmi wydarzenia będą podróżnicy piszący, którzy swoje wyprawy opisują w powieściach, reportażach czy felietonach. Dyskusje będą się toczyć również wokół naukowego wymiaru podróży (teoria podróży, podróżowanie w wymiarze kulturoznawczym), do czego skłania uniwersytecka przestrzeń spotkań.

W Bibliotece KUL z ciekawymi prelekcjami wystąpią m.in.: Elżbieta Dzikowska, Piotr Milewski, Piotr Brysacz, Leszek Mądzik, Dariusz Rott, Maciej Sobieraj, Wojciech Śmieja, Dominik Maiński, Jolanta Wasilewska i Albert Jerzy Wierzbicki.

Spotkania z podróżnikami to jednak nie jedyne atrakcje festiwalu. Nie zabraknie ciekawych warsztatów, pokazów i wystaw. W piątek o godz. 20 będzie miał miejsce koncert śnieżnych mis kryształowych Marty Małochy. Z kolei na finał wydarzenia, w sobotę o godz. 19.30, odbędzie się z kolei koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos "Muzyka Wschodu".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, lecz na koncerty, warsztaty i niektóre wykłady obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w Bibliotece.

Program:

Piątek, 17 maja:

- godz. 10 - warsztaty tworzenia karpackiej biżuterii koralikowej
- godz. 11 - Otwarcie Festiwalu i wernisaż wystawy fotografii prof. Leszka Mądzika "Faktura czasu"
- godz. 12 - Wschodnie podróże teatralne – prof. Leszek Mądzik (prowadzenie: dr Dominik Maiński)
- godz. 12 - pokaz florystyczny - Paweł "Totoro" Adamiec
- godz. 12 - warsztaty ceramiczne
- godz. 13 - Zapomniany sąsiad – Białoruś – Albert Jerzy Wierzbicki (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 13 - warsztaty origami
- godz. 14 - Unia Lubelska 1569 roku – znaczenie dla Europy i przenikania się społeczności Wschodu i Zachodu - Maciej Sobieraj (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 15.30 - Uśmiech Azji. O Chinach, Indiach, Sri Lance, Bhutanie, Mongolii… –Elżbieta Dzikowska (prowadzenie: dr Dominik Maiński)
- godz. 18 - Patrząc na Wschód – Piotr Brysacz (prowadzenie: dr Katarzyna Kołakowska)
- godz. 20 - Koncert śnieżnych mis kryształowych – Marta Małocha z Pracowni Działań Twórczych "FaraRaRa" w Lublinie

Sobota, 18 maja:

- godz. 11 - Gruzja i Armenia – między masywem Araratu a górą Kazbek – dr Dominik Maiński (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 12 - pokaz florystyczny - Paweł "Totoro" Adamiec
- godz. 12 - warsztaty origami
- godz. 12 - warsztaty ceramiczne
- godz. 12 - "Gorsze światy" – zapomniane społeczności Europy Południowo-Wschodniej – prof. Wojciech Śmieja (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 13.30 - Wachlarz w kulturze świata i Orientu – Jolanta Wasilewska (wykład i pokaz zdjęć)
- godz. 14.30 - Wokół reportażu podróżniczego – prof. Dariusz Rott (prowadzenie: dr Katarzyna Kołakowska)
- godz. 16 - Czerwień komunizmu i zieleń islamu – kontrasty Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu - dr Dominik Maiński (wykład i prezentacja zdjęć)
- godz. 17 - "Transsyberyjską" do "Dzienników japońskich" – Piotr Milewski (prowadzenie: prof. Dariusz Rott)
- godz. 18.30 - Dyskusja podsumowująca "Jak rozumieć Wschód?" i zakończenie Festiwalu
- godz. 19.30 - koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos "Muzyka Wschodu"

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna