Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 października 2014 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Konfrontacje Teatralne 2014: Eksperyment na scenie

Przed nami ostatnie trzy dni festiwalu. A na deser teatralnej uczty: kabaret nowojorskiej drag queen, nagradzany na całym świecie, "Testament żeńskiego kolektywu z Berlina She She Pop i lubelska premiera lubelsko-wałbrzyskiej produkcji "…nie czekajcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Prawdopodobnie najwyższa i najbardziej owłosiona drag queen, jaką znacie”, "świetny kabaret drag i doskonały koncert po raz pierwszy w Polsce” - po takich zapowiedziach bilety na Martha Graham Cracker Kabaret rozeszły się błyskawicznie. Organizatorzy zdecydowali się więc powiększyć widownię i w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) pojawiło się dodatkowe 60 miejsc. Jedno z najgłośniejszych wydarzeń festiwalu dziś o godz. 22 w Sali Widowiskowej CK.

Dwie godziny wcześniej - jedno z największych wydarzeń tegorocznych Konfrontacji - "Testament" berlińskiego kolektywu She She Pop. To teatr, w którym nie ma reżysera, nie ma dramatopisarza, nie ma też aktorów. "Testament” nawiązuje do szekspirowskiego "Króla Leara”, ale jak na teatr eksperymentalny przystało, na scenie kobietom z She She Pop towarzyszą ich ojcowie.

- Teatr staje się stołem, przy którym toczą się negocjacje, których celem jest utopijny kompromis między pokoleniami - tak twórcy tłumaczą przesłanie spektaklu. - To być może najważniejszy w ostatnich latach spektakl o relacjach międzypokoleniowych opowiedziany językiem nowego teatru.

Takiej owacji, ją lubelska lubelska publiczność nagrodziła wczorajsze przedstawienie, Chatka Żaka dawno nie widziała. A żadna debata, czy spotkanie z artystami w ramach festiwalu nie cieszyła się tak wielką frekwencją jak ta po piątkowym spektaklu. Kto nie widział "Testamentu" wczoraj - dziś ma ostatnią szansę. ACK UMCS "Chatka Żaka” - godz.20.

Także w piątek lubelska premiera spektaklu "…nie czekajcie”. Koprodukcję Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Centrum Kultury w Lublinie wyreżyserował Robert Zawadzki. Temat? "Długotrwała tymczasowość”.

- Punktem wyjścia był tekst rumuńskiej dramatopisarki Gianiny Cărbunariu pt. "Kebab” opowiadający o losach trójki Rumunów mieszkających w Dublinie. Dramat ten posłużył za bazę do opowiedzenia historii o zjawisku polskiej emigracji ekonomicznej XXI wieku. Opierając się na rozmowach z emigrantami oraz odnosząc się do polskich tradycji emigracyjnych, podejmujemy próbę zdefiniowania siebie samych w miejscach i czasach, w których przyszło nam żyć - mówi o spektaklu reżyser.

"…nie czekajcie” w Sali Czarnej CK także w sobotę o godz. 20.

Najciekawsza sobotnia propozycja to "Typografic Majuscul” (na zdjęciu) Gianiny Cărbunariu (godz. 19, Sala Widowiskowa CK). W 2013 roku artyści z krajów byłego bloku socjalistycznego stworzyli sześć produkcji teatralnych na podstawie materiałów z archiwów służb specjalnych, które działały w ich krajach w czasie komunizmu. Prawdziwe historie przeplatają się z rozmowami z ludźmi żyjącymi w tamtych czasach - agentami, ich ofiarami oraz tymi, na których losach zaważyła działalność służby bezpieczeństwa.

Gianina Cărbunariu pracowała w oparciu o historię Mugura Călinescu, ucznia liceum ściganego przez służby Securitate za wypisywanie na murach haseł podżegających do buntu przeciw łamaniu praw człowieka i fatalnemu stanowi rumuńskiej gospodarki.

W niedzielę kolejna propozycja z Rumunii. "Paralel” to prowokacyjne przedstawienie, poruszające takie tematy jak: ciało, tożsamość seksualna, odrzucenie i akceptacja (Sala Widowiskowa, godz. 19).

W tym roku organizatorzy festiwalu pomyśleli też o dzieciach widzów (w "poCeKalni Konfrontacji” od godz. 17 do 22 zajmują się nimi doświadczeni animatorzy) i o koneserach ambitnego kina. Bilety na seanse filmowe w ramach Kina Konfrontacji kosztują tylko 5 zł. Blok filmowy jest ściśle powiązany z tematyką poruszaną na scenie. W weekend pora więc na kino rumuńskie.

W piątek o godz. 20 na dużym ekranie "Za wzgórzami” - rumuński kandydat do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. W sobotę o 20 "Wszyscy w mojej rodzinie” w reż. Radu Jude, a w niedzielę - także o 20 - nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie "Pozycja dziecka”.

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia