Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

18 października 2014 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Lublin pod niemiecką okupacją. Wystawa w Archiwum Państwowym

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 0 A A

Na dziedzińcu Archiwum Państwowego można oglądać plakaty, obwieszczenia i gazetki ścienne z okresu II wojny światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
− Wystawę podzieliliśmy na pięć sekcji. Każda dotyczy innej tematyki. Jedna traktuje o Holokauście, inna poświęcona jest życiu codziennemu, kolejna przybliża politykę okupanta − mówi Karol Szejgiec z Archiwum Państwowego.

Z początków wojny pochodzą obwieszczenia polskich władz m. in. o powszechnej mobilizacji i wprowadzeniu stanu wyjątkowego. − Z oczywistych względów polskich obwieszczeń jest najmniej, zajmują tylko jedną sekcje, pozostałe cztery to ogłoszenia i afisze niemieckie − tłumaczy historyk.

Nie brakuje również niemieckich plakatów propagandowych. Przeczytać tu można również artykuł z gazetki ściennej "Nowiny”. Tekst pt. "Jedźcie do pracy w Rzeszy i wracajcie do domu weseli i zdrowi” ciepło opisuje wyjazd dwutysięcznego pociągu na prace przymusowe do Niemiec. Niżej jest plakat przedstawiający uśmiechnięte robotnice wychylające się z okna wagonu oraz podpis: "Polskie kobiety i dziewczęta w drodze na roboty do Rzeszy. Ich radosne oczekiwanie nie dozna rozczarowania”.

W tej samej sekcji znajduje się też plakat reklamujący wyścigi konne w 1941 r. − Takie rzeczy Niemcy też organizowali. Istnieje podobny plakat o wyścigach z lipca 44 r. Odbyły się dosłownie chwilę przed wkroczeniem Armii Czerwonej − opowiada pracownik archiwum.

Inny poster zachęca rolników do oddawania Niemcom płodów rolnych. Za kontyngent można było dostać inne przetworzone towary − na plakacie widzimy uśmiechniętego rolnika przed butelką wódki.

W trzeciej sekcji znajdują się ogłoszenia okupanta o represjach i egzekucjach "polskich bandytów” − w tym pełna lista nazwisk rozstrzelanych mieszkańców Lubelszczyzny.
Kolejna część wystawy skupia się na holokauście. Wśród eksponatów możemy obejrzeć dokładny plan lubelskiego getta oraz rozporządzenia z tym związane, m.in. skierowany do Żydów zakaz wychodzenia z domów po godzinie 18 lub zasady mieszkania w getcie.

− W Lublinie getto było przenoszone. Na początku znajdowało się na Podzamczu, następnie na bardzo krótki okres zostało przeniesione poza granice miasta, na Majdan Tatarski. Warto pamiętać, że lubelskie getto nie było ogrodzone, a sami Żydzi nie protestowali, gdy nakazywano im przenosiny do odseparowanej części miasta. Liczba Żydów w Lublinie w ciągu II Wojny Światowej zmalała z 30 do 1 tysiąca − wyjaśnia historyk.

W tej samej grupie wisi plakat propagandowy "Żydzi, wszy, tyfus plamisty”, który miał wzbudzić u polskich mieszkańców strach i obrzydzenie do osób pochodzenia żydowskiego.

Ostatnia sekcja eksponatów zawiera rozporządzenia administracyjne władz okupacyjnych. Jest w niej m.in. ogłoszenie o wprowadzeniu godziny policyjnej lub informacja o wydawaniu kartek żywnościowych.

− Oryginalne egzemplarze wszystkich tych dokumentów i plakatów znajdują się w zbiorach naszego archiwum − informuje Karol Szejgiec.

To nie pierwsza taka wystawa lubelskiego archiwum. Rok temu z okazji rocznicy bombardowania Lublina, placówka zorganizowała wystawę fotografii zbombardowanego miasta autorstwa Ludwika Hartwiga.

Pozostałe informacje

Mężczyzna ukrywał się od czerwca

Poszukiwany alimenciarz w rękach policji

Przez kilka miesięcy ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Gdy w końcu policja go namierzyła, był zaskoczony.

Szkolny impas w Wojciechowie. Kompromis zerwany

Szkolny impas w Wojciechowie. Kompromis zerwany

Z deklarowanych we wrześniu ponad 30 dzieci, których rodzice mieli korzystać z gminnych dopłat do dowozu uczniów, zostało zaledwie 8. Większość rodziców dzieci spoza obwodu, proponowanych umów gwarantujących zwrot 50 proc. kosztów transportu - nie podpisała. Powód? Brak zaufania.

W akcję poszukiwawczą zaangażowali się mundurowi

Pojechał do lasu, spędził tam całą noc. Potrzebna była pomoc

Mężczyzna odłączył się od swojej grupy, a gdy zapadł zmrok, nie mógł znaleźć drogi powrotnej. Akcja poszukiwawcza trwała do rana.

Po wygranej przed tygodniem z Granicą Dorohusk, w niedzielę Ruch Izbica pokonał na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny. Oba mecze zakończyły się wynikiem 5:2

Wyjazdowa wygrana Bugu Hanna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna lepszy od Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec wywiozła komplet punktów z terenu Granicy Dorohusk

Chernobylite 2: Exclusion Zone
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Trzecia wyprawa do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (wideo)

Stalkerzy, anomalie i promieniowanie – do tego w zonie już się wszyscy przyzwyczaili. Czym jeszcze chcą zaskoczyć graczy twórcy gry Chernobylite 2: Exclusion Zone?

Niektórzy mogą być niezadowoleni, ale faktem jest że lato zastąpiła jesień, a to wymaga od nas ostrożnej jazdy na drodze.

Pijany 71- latek spowodował wypadek

Jesienna pogoda niesie ze sobą trudniejsze warunki drogowe, zwłaszcza mokrą nawierzchnię spowodowaną opadami deszczu. Niestety, starszy mężczyzna złamał dwie podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze – jazdę z zachowanie ostrożności oraz trzeźwość za kierownicą.

W hali za plecami europosła Krzysztofa Hetman i wicewojewody Andrzeja Maja będą produkowane korpusy pocisków 155 mm

Mesko otworzy nową fabrykę zbrojeniową w Kraśniku. Pracę znajdzie 100 osób

Do końca ważyło się, czy fabryka korpusów nowej amunicji 155 mm powstanie w Nowej Dębie, czy w Kraśniku. Firma Mesko wybrała lokalizację z naszego regionu. Na parceli odkupionej od Fabryki Łożysk Tocznych ma ruszyć nowa linia produkcyjna korpusów do tych pocisków, a pracę znaleźć kolejnych 100 osób. Dziś w Kraśnickiej filii Mesko jest zatrudnionych 125 osób.

Dlaczego outsourcing magazynu to przyszłość logistyki dla firm?

Dlaczego outsourcing magazynu to przyszłość logistyki dla firm?

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu usługi outsourcingowe stale zyskują na znaczeniu i zapewniają wartość dodaną w postaci realnych korzyści operacyjnych. Spośród wielu gałęzi outsourcingu na szczególną uwagę zasługuje usługa outsourcingu magazynu - bliska wielu przedsiębiorstwom z branży logistyki, transportu czy handlu. Czy warto iść w tę stronę i rozważyć zatrudnienie zewnętrznej firmy, która przejmie ten obszar naszego biznesu?

Nowoczesne lustra w łazience

Nowoczesne lustra w łazience

Lustro jest niezbędnym elementem wyposażenia, które pomaga w utrzymaniu codziennej higieny oraz w wielu innych czynnościach, w tym m.in. w trakcie wykonania makijażu i golenia się. Wybierając lustro do łazienki, należy zwrócić uwagę nie tylko na funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne, ciesząc się pięknymi efektami wizualnymi.

Dziedzictwo rodu Zamoyskich w niezwykłym albumie. Ta książka jest do kupienia
galeria

Dziedzictwo rodu Zamoyskich w niezwykłym albumie. Ta książka jest do kupienia

To był rok żmudnej, drobiazgowej pracy. Ale efekt jest imponujący. Ci, którzy już widzieli album „Zwierzyniec w Ordynacji Zamojskiej. Ilustrowany portret z pierwszej połowy XX wieku” wiedzą, że to publikacja wyjątkowo cenna.

Bartłomiej Blacha ma 34 lata. Jest podejrzewany o dokonanie zabójstwa

Uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Jest niebezpieczny, podejrzany o zabójstwo

Ten człowiek nie powinien być na wolności. Jest podejrzany o zabójstwo. Policja szuka Bartłomieja Blachy. 34-latek dzisiejszej nocy uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS Funfloor Lublin nie może wejść w rytm meczowy

MKS FunFloor Lublin miał w ten weekend wolne. Nie wszyscy w klubie są zadowoleni z tej przymusowej przerwy

Do sprawy zatrzymano sześć osób, dwie z nich już zostały aresztowane

Dilerzy w rękach policji. Mieli "znaczne ilości narkotyków"

Kiedy policjanci weszli na posesję, znaleźli tam duże ilości narkotyki, także sprzęt do ich porcjowania. Zastali również sześć osób w wieku od 17 do 38 lat. Dwie z nich są już aresztowane.

Ktoś typował i wygrał. W Lubelskiem trafiono "szóstkę" w Lotto

Ktoś typował i wygrał. W Lubelskiem trafiono "szóstkę" w Lotto

Szczęście się do kogoś uśmiechnęło. W sobotnim losowaniu lotto trafiono szóstkę i to w kolekturze w województwie lubelskim. Na konto szczęśliwca trafi 11 261 116,30 zł.

Żużlowcy walczą o kolejne złoto. Przez Zygmuntowskie nie przejedziemy
UTRUDNIENIA W RUCHU

Żużlowcy walczą o kolejne złoto. Przez Zygmuntowskie nie przejedziemy

Kierowcy poruszający się po południu alejami Zygmuntowskimi, będą musieli liczyć się z objazdami. A to wszystko związane z finałem żużlowej ekstraligi.

Kalendarz
październik 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia
Dzisiaj, 7 października 2024:

18:00 I ty możesz pomóc powodzianom!