Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

18 października 2014 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Lublin pod niemiecką okupacją. Wystawa w Archiwum Państwowym

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob

Na dziedzińcu Archiwum Państwowego można oglądać plakaty, obwieszczenia i gazetki ścienne z okresu II wojny światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
− Wystawę podzieliliśmy na pięć sekcji. Każda dotyczy innej tematyki. Jedna traktuje o Holokauście, inna poświęcona jest życiu codziennemu, kolejna przybliża politykę okupanta − mówi Karol Szejgiec z Archiwum Państwowego.

Z początków wojny pochodzą obwieszczenia polskich władz m. in. o powszechnej mobilizacji i wprowadzeniu stanu wyjątkowego. − Z oczywistych względów polskich obwieszczeń jest najmniej, zajmują tylko jedną sekcje, pozostałe cztery to ogłoszenia i afisze niemieckie − tłumaczy historyk.

Nie brakuje również niemieckich plakatów propagandowych. Przeczytać tu można również artykuł z gazetki ściennej "Nowiny”. Tekst pt. "Jedźcie do pracy w Rzeszy i wracajcie do domu weseli i zdrowi” ciepło opisuje wyjazd dwutysięcznego pociągu na prace przymusowe do Niemiec. Niżej jest plakat przedstawiający uśmiechnięte robotnice wychylające się z okna wagonu oraz podpis: "Polskie kobiety i dziewczęta w drodze na roboty do Rzeszy. Ich radosne oczekiwanie nie dozna rozczarowania”.

W tej samej sekcji znajduje się też plakat reklamujący wyścigi konne w 1941 r. − Takie rzeczy Niemcy też organizowali. Istnieje podobny plakat o wyścigach z lipca 44 r. Odbyły się dosłownie chwilę przed wkroczeniem Armii Czerwonej − opowiada pracownik archiwum.

Inny poster zachęca rolników do oddawania Niemcom płodów rolnych. Za kontyngent można było dostać inne przetworzone towary − na plakacie widzimy uśmiechniętego rolnika przed butelką wódki.

W trzeciej sekcji znajdują się ogłoszenia okupanta o represjach i egzekucjach "polskich bandytów” − w tym pełna lista nazwisk rozstrzelanych mieszkańców Lubelszczyzny.
Kolejna część wystawy skupia się na holokauście. Wśród eksponatów możemy obejrzeć dokładny plan lubelskiego getta oraz rozporządzenia z tym związane, m.in. skierowany do Żydów zakaz wychodzenia z domów po godzinie 18 lub zasady mieszkania w getcie.

− W Lublinie getto było przenoszone. Na początku znajdowało się na Podzamczu, następnie na bardzo krótki okres zostało przeniesione poza granice miasta, na Majdan Tatarski. Warto pamiętać, że lubelskie getto nie było ogrodzone, a sami Żydzi nie protestowali, gdy nakazywano im przenosiny do odseparowanej części miasta. Liczba Żydów w Lublinie w ciągu II Wojny Światowej zmalała z 30 do 1 tysiąca − wyjaśnia historyk.

W tej samej grupie wisi plakat propagandowy "Żydzi, wszy, tyfus plamisty”, który miał wzbudzić u polskich mieszkańców strach i obrzydzenie do osób pochodzenia żydowskiego.

Ostatnia sekcja eksponatów zawiera rozporządzenia administracyjne władz okupacyjnych. Jest w niej m.in. ogłoszenie o wprowadzeniu godziny policyjnej lub informacja o wydawaniu kartek żywnościowych.

− Oryginalne egzemplarze wszystkich tych dokumentów i plakatów znajdują się w zbiorach naszego archiwum − informuje Karol Szejgiec.

To nie pierwsza taka wystawa lubelskiego archiwum. Rok temu z okazji rocznicy bombardowania Lublina, placówka zorganizowała wystawę fotografii zbombardowanego miasta autorstwa Ludwika Hartwiga.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia