W niedzielę w Szczebrzeszynie rozpoczyna się „Stolica Języka Polskiego” – ośmiodniowy cykl warsztatów i spotkań z twórcami literatury i sztuki. W przyszłości ma tu powstać ośrodek kulturalny, który będzie promował region w inny sposób niż dotychczas.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
To druga edycja festiwalu, na który do Szczebrzeszyna zjeżdżają miłośnicy książek z całej Polski. Stolica Języka Polskiego wpisuje się w nurt letniego slow-festiwalu. Przyciąga tych, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku.
Tym razem w Szczebrzeszynie odbędzie się ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców m.in. autora „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego, twórcy „Morfiny” Szczepana Twardocha, reportażysty Mariusza Szczygła, laureatki Nike za „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk i autora kryminałów Zygmunta Miłoszewskiego.
Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy m.in. Andrij Bondar.
Gwiazdą muzycznej sceny będzieZbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch oraz Katarzyna Groniec, która zaśpiewa teksty Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Z myślą o nich powstała Akademia Szczebrzeszyn. Jej namacalnym efektem będzie książka, w której znajdą się stworzone przez dzieci przy udziale Adama Wajraka, Michała Rusinka czy Grzegorza Kasdepke definicje pojęć ważnych, takich jak np. natura. Dla młodzieży w wieku 14-18 lat przygotowana będzie natomiast strefa biblioteczna, w której nastolatkowie będą mogli rozpocząć swoją przygodę z książką.
Patronem tegorocznej imprezy będzie Bolesława Leśmian. Interpretacje jego wierszy zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
– Festiwal „Stolica Języka Polskiego” stał się też impulsem do podjęcia działań całorocznych, które przyczynią się do rozwoju kulturalnego regionu – podkreśla Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, pomysłodawca i producent festiwalu, który pochodzi właśnie ze Szczebrzeszyna. – Chcielibyśmy żeby powstało tu Centrum Języka Polskiego i Dom Pracy Twórczej.
Szczegółowy program festiwalu na stronie http://stolicajezykapolskiego.pl