Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

14 sierpnia 2012 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2012 (program)

0 0 A A

Na Błoniach Pod Zamkiem nie będzie słychać szczęku zbroi i strzałów z armat. Ale i tak w programie tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego (17-19.08) na pewno każdy znajdzie coś dla siebie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ci, co na Jarmarku już byli (to już 6. edycja festiwalu), nie będą zaskoczeni. Tradycyjnie na Placu po Farze stanie scena muzyczna, a uliczki Starego Miasta szczelnie wypełnią się straganami (Z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy przyjedzie 240 wystawców). Nie będzie za to turnieju rycerskiego i miasteczka zabaw dawnych dla dzieci.

– W tym roku nie dostaliśmy pieniędzy z ministerstwa, dlatego musieliśmy z czegoś zrezygnować – tłumaczy Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury. – Okroiliśmy więc program z wydarzeń, które w poprzednich latach działy się na błoniach pod Zamkiem.

Pojawiły się za to nowe wydarzenia i nowe miejsca: jarmarkowe kino na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów, scena teatralna na placu przed Teatrem Andersena, czy nocne potańcówki z muzyką na żywo.

– Jarmark to nie tylko powrót do źródeł i kultura ludowa. Nie zabraknie też wątków współczesnych , jak np. etno design. W przyszłym roku chcemy jeszcze bardziej pójść w tym kierunku – dodaje Zieniuk.
Jarmark Jagielloński 2012 na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.



Na zakupy

Na staromiejskich uliczkach swoje stragany rozstawi 240 twórców ludowych i producentów produktów regionalnych. Będzie można kupić m.in. gliniane naczynia, drewniane rzeźby i zabawki, szmaciane chodniki, pająki, ozdoby choinkowe ze słomy, kwiaty z bibuły, plecionki z siana, wikliny i słomy, bębny, grzechotki, poduchy z gryki.

– Od trzech lat sami zapraszamy twórców. Ci wybitni pojawią się na jarmarku po raz kolejny – tłumaczy Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury.

Nie zabraknie też swojskiego jedzenia. Na stoiskach pojawią się: wędliny i ryby z tradycyjnych wędzarni, miody, piernik lubelski, sękacze z Podlasia, ciasta z Suwalszczyzny, kwas chlebowy, suszone mięso i ryby z Litwy i wyroby z koziego mleka.

Zakupy będzie można zrobić od piątku do niedzieli w godz. 10-18.

Na koncert i na tańce

W piątek o godz. 19 na jarmarkowej scenie na Placu Po Farze pojawi się Čači Vorba. A o godz. 20.30 koncert, którego nie można przegapić – "Nowe ścieżki tradycji”. Wystąpią m.in.: Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic.

– Na jednej scenie spotkają się mistrzowie i ich uczniowie. Ten projekt pokazuje jak muzyka potrafi scalić ludzi z miasta z mieszkańcami wiosek – mówi Karolina Waszczuk.

W sobotę wystąpi Janusz Prusinowski Trio (o godz. 19.30) i Besh o droM (godz. 21) z Węgier.
Natomiast na koncert XVII-wiecznych pieśni monogłosowych (Monodia Polska "Pieśni o rzeczach ostatecznych”) organizatorzy zapraszają w niedzielę o godz. 14.00 do Bazyliki oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9.

Codziennie po godz. 22 na placu przed Teatrem Andersena (ul. Dominikańska 1) będą odbywać się potańcówki z muzyką na żywo. Oberki, mazurki, czy podróżniaki będzie można tańczyć do 1 w nocy.

Po wiedzę

Lubelski jarmark to nie tylko miejsce gdzie można zrobić oryginalne zakupy, czy posłuchać muzyki. To też świetna okazja, by nauczyć się czegoś nowego.

– Co roku zapraszamy na jarmark najwybitniejszych twórców z Polski, którzy potrafią przekazać swoją wiedzę. Oni wręcz biją się o to, by do nas przyjechać. Co roku mamy nadkomplet – mówi Andrzej Ciota, dyr. Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Nowe umiejętności można nabyć na warsztatach śpiewu, gry na suce biłgorajskiej, tańców ludowych, wypieku sękacza, czy wyrobu fujarek. – Na te zajęcia, gdzie liczba miejsc jest ograniczona zapisy ruszyły w piatek – tłumaczy Karolina Waszczuk.

Zapisywać się nie trzeba na: warsztaty tańców wielkopolskich (piątek i sobota, godz. 16-18, plac przed Teatrem Andersena), pokaz wypiekania sękacza (sobota, godz. 16, ul. Archidiakońska/Plac po Farze), czy otwarte pokazy rzemiosła na Rynku.

Na spacer z przewodnikiem

Codziennie (od piątku do niedzieli) wszystkich zainteresowanych historią Lublina po mieście będzie oprowadzać pięciu miejskich przewodników. By załapać się na wycieczkę trzeba o pełnej godzinie (w godz. 11-18) stawić się przed punktem informacyjny jarmarku. – Przewodnicy będą opowiadać o Lublinie po polsku i angielsku – mówi Piotr Zieniuk.

W piątek, sobotę i niedzielę Stowarzyszenie Studnia Pamięci zabierze też wszystkich chętnych na spacer po nieistniejącym Mieście "Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie”. Zbiórka o godz. 17 przy schodach na Placu Zamkowym.

Tylko w sobotę spacer po lubelskich świątyniach. "Noc świątyń” rozpocznie się o godz. 19 przy Bramie Krakowskiej. A w niedzielę o godz. 11 przejazd rowerowy "Zachód – Wschód”. Rowerzyści spotykają się na starym moście na Bystrzycy (na przedłużeniu ulicy Kalinowszczyzna).

Na film i spektakl

Na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów (ul. Dominikańska 1) rozstawi się jarmarkowe kino. W piątek zobaczymy tu filmy Janusza Kidawy (godz. 20 "Sprawa się rypła”, godz. 21.30 "Żeniac”) , a w sobotę Andrzeja Kondratiuka ( godz. 20 "Pełnia”, godz. 21.30 "Big Bang”).

Z kolei w niedzielę Teatr Remiza z Bożechowa zaprasza na wirydarz klasztoru oo. Dominikanów na spektakl "Spowiedź w drewnie” w reż. Michała Zgieta. Początek o godz. 21.

– Spektakl warto zobaczyć z kilku powodów. Autorem scenografii jest Robert Kuśmirowski, a muzyki Borys Somerschaf. A gwara podhalańska dramatu Jana Wilkowskiego została przełożona na gwarę borzechowską – zachęca Karolina Waszczuk.

Także w niedzielę, o godz. 18, na placu przy Dominikańskiej 1 rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Żytomirską autorką książki "Opowieści Roztoczańskie”.


Na wystawę

Letniej Szkole Plecionkarstwa towarzyszy wystawa "Niech się plecie!”. W Krużgankach Klasztoru oo. Dominikanów zobaczymy fotografie – sceny z codziennego życia twórców ludowych, a także tradycyjne i współczesne wyroby plecionkarskie oraz film "Co ty pleciesz?” zrealizowany podczas terenowych badań etnograficznych. Wernisaż w piątek o godz. 16.

Z kolei w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5A) wystawa "…z wikliny”. Wernisaż w piątek, o godz. 18. Obie ekspozycje można oglądać do niedzieli w godz. 13-19.

W programie jarmarku też dwie wystawy fotografii. Na placu przed Teatrem Andersena zdjęcia Norberta Roztockiego "A śpiewak zawsze był sam” poświęcona niedawno zmarłemu Stanisławowi Fijałkowskiemu, muzykowi z Chrzanowa.

A na Placu po Farze wystawa fotografii ze zbiorów Remka Mazura Hanaja, Ireny Krawiec, Daniela de Latoura, Mateusza Niwińskiego "Młodość i muzyka 1930-1960” .






Pozostałe informacje

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31