Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

14 sierpnia 2012 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2012 (program)

Na Błoniach Pod Zamkiem nie będzie słychać szczęku zbroi i strzałów z armat. Ale i tak w programie tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego (17-19.08) na pewno każdy znajdzie coś dla siebie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ci, co na Jarmarku już byli (to już 6. edycja festiwalu), nie będą zaskoczeni. Tradycyjnie na Placu po Farze stanie scena muzyczna, a uliczki Starego Miasta szczelnie wypełnią się straganami (Z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy przyjedzie 240 wystawców). Nie będzie za to turnieju rycerskiego i miasteczka zabaw dawnych dla dzieci.

– W tym roku nie dostaliśmy pieniędzy z ministerstwa, dlatego musieliśmy z czegoś zrezygnować – tłumaczy Piotr Zieniuk z Warsztatów Kultury. – Okroiliśmy więc program z wydarzeń, które w poprzednich latach działy się na błoniach pod Zamkiem.

Pojawiły się za to nowe wydarzenia i nowe miejsca: jarmarkowe kino na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów, scena teatralna na placu przed Teatrem Andersena, czy nocne potańcówki z muzyką na żywo.

– Jarmark to nie tylko powrót do źródeł i kultura ludowa. Nie zabraknie też wątków współczesnych , jak np. etno design. W przyszłym roku chcemy jeszcze bardziej pójść w tym kierunku – dodaje Zieniuk.
Jarmark Jagielloński 2012 na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.



Na zakupy

Na staromiejskich uliczkach swoje stragany rozstawi 240 twórców ludowych i producentów produktów regionalnych. Będzie można kupić m.in. gliniane naczynia, drewniane rzeźby i zabawki, szmaciane chodniki, pająki, ozdoby choinkowe ze słomy, kwiaty z bibuły, plecionki z siana, wikliny i słomy, bębny, grzechotki, poduchy z gryki.

– Od trzech lat sami zapraszamy twórców. Ci wybitni pojawią się na jarmarku po raz kolejny – tłumaczy Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury.

Nie zabraknie też swojskiego jedzenia. Na stoiskach pojawią się: wędliny i ryby z tradycyjnych wędzarni, miody, piernik lubelski, sękacze z Podlasia, ciasta z Suwalszczyzny, kwas chlebowy, suszone mięso i ryby z Litwy i wyroby z koziego mleka.

Zakupy będzie można zrobić od piątku do niedzieli w godz. 10-18.

Na koncert i na tańce

W piątek o godz. 19 na jarmarkowej scenie na Placu Po Farze pojawi się Čači Vorba. A o godz. 20.30 koncert, którego nie można przegapić – "Nowe ścieżki tradycji”. Wystąpią m.in.: Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic.

– Na jednej scenie spotkają się mistrzowie i ich uczniowie. Ten projekt pokazuje jak muzyka potrafi scalić ludzi z miasta z mieszkańcami wiosek – mówi Karolina Waszczuk.

W sobotę wystąpi Janusz Prusinowski Trio (o godz. 19.30) i Besh o droM (godz. 21) z Węgier.
Natomiast na koncert XVII-wiecznych pieśni monogłosowych (Monodia Polska "Pieśni o rzeczach ostatecznych”) organizatorzy zapraszają w niedzielę o godz. 14.00 do Bazyliki oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9.

Codziennie po godz. 22 na placu przed Teatrem Andersena (ul. Dominikańska 1) będą odbywać się potańcówki z muzyką na żywo. Oberki, mazurki, czy podróżniaki będzie można tańczyć do 1 w nocy.

Po wiedzę

Lubelski jarmark to nie tylko miejsce gdzie można zrobić oryginalne zakupy, czy posłuchać muzyki. To też świetna okazja, by nauczyć się czegoś nowego.

– Co roku zapraszamy na jarmark najwybitniejszych twórców z Polski, którzy potrafią przekazać swoją wiedzę. Oni wręcz biją się o to, by do nas przyjechać. Co roku mamy nadkomplet – mówi Andrzej Ciota, dyr. Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Nowe umiejętności można nabyć na warsztatach śpiewu, gry na suce biłgorajskiej, tańców ludowych, wypieku sękacza, czy wyrobu fujarek. – Na te zajęcia, gdzie liczba miejsc jest ograniczona zapisy ruszyły w piatek – tłumaczy Karolina Waszczuk.

Zapisywać się nie trzeba na: warsztaty tańców wielkopolskich (piątek i sobota, godz. 16-18, plac przed Teatrem Andersena), pokaz wypiekania sękacza (sobota, godz. 16, ul. Archidiakońska/Plac po Farze), czy otwarte pokazy rzemiosła na Rynku.

Na spacer z przewodnikiem

Codziennie (od piątku do niedzieli) wszystkich zainteresowanych historią Lublina po mieście będzie oprowadzać pięciu miejskich przewodników. By załapać się na wycieczkę trzeba o pełnej godzinie (w godz. 11-18) stawić się przed punktem informacyjny jarmarku. – Przewodnicy będą opowiadać o Lublinie po polsku i angielsku – mówi Piotr Zieniuk.

W piątek, sobotę i niedzielę Stowarzyszenie Studnia Pamięci zabierze też wszystkich chętnych na spacer po nieistniejącym Mieście "Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie”. Zbiórka o godz. 17 przy schodach na Placu Zamkowym.

Tylko w sobotę spacer po lubelskich świątyniach. "Noc świątyń” rozpocznie się o godz. 19 przy Bramie Krakowskiej. A w niedzielę o godz. 11 przejazd rowerowy "Zachód – Wschód”. Rowerzyści spotykają się na starym moście na Bystrzycy (na przedłużeniu ulicy Kalinowszczyzna).

Na film i spektakl

Na wirydarzu klasztoru oo. Dominikanów (ul. Dominikańska 1) rozstawi się jarmarkowe kino. W piątek zobaczymy tu filmy Janusza Kidawy (godz. 20 "Sprawa się rypła”, godz. 21.30 "Żeniac”) , a w sobotę Andrzeja Kondratiuka ( godz. 20 "Pełnia”, godz. 21.30 "Big Bang”).

Z kolei w niedzielę Teatr Remiza z Bożechowa zaprasza na wirydarz klasztoru oo. Dominikanów na spektakl "Spowiedź w drewnie” w reż. Michała Zgieta. Początek o godz. 21.

– Spektakl warto zobaczyć z kilku powodów. Autorem scenografii jest Robert Kuśmirowski, a muzyki Borys Somerschaf. A gwara podhalańska dramatu Jana Wilkowskiego została przełożona na gwarę borzechowską – zachęca Karolina Waszczuk.

Także w niedzielę, o godz. 18, na placu przy Dominikańskiej 1 rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Żytomirską autorką książki "Opowieści Roztoczańskie”.


Na wystawę

Letniej Szkole Plecionkarstwa towarzyszy wystawa "Niech się plecie!”. W Krużgankach Klasztoru oo. Dominikanów zobaczymy fotografie – sceny z codziennego życia twórców ludowych, a także tradycyjne i współczesne wyroby plecionkarskie oraz film "Co ty pleciesz?” zrealizowany podczas terenowych badań etnograficznych. Wernisaż w piątek o godz. 16.

Z kolei w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5A) wystawa "…z wikliny”. Wernisaż w piątek, o godz. 18. Obie ekspozycje można oglądać do niedzieli w godz. 13-19.

W programie jarmarku też dwie wystawy fotografii. Na placu przed Teatrem Andersena zdjęcia Norberta Roztockiego "A śpiewak zawsze był sam” poświęcona niedawno zmarłemu Stanisławowi Fijałkowskiemu, muzykowi z Chrzanowa.

A na Placu po Farze wystawa fotografii ze zbiorów Remka Mazura Hanaja, Ireny Krawiec, Daniela de Latoura, Mateusza Niwińskiego "Młodość i muzyka 1930-1960” .






Pozostałe informacje

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: W drugiej turze (12 lipca 2020) w województwie lubelskim oddano 1 094 083 głosów.
725 423 (66,31%) otrzymał Andrzej Duda, a 368 630 (33,69%) Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie będą kosztować 550 milionów złotych

Na organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 wydano ponad 304 mln zł, przy czym ta kwota obejmowała również przygotowania do wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło. W 2015 było to ponad 174 mln zł. Ile będą kosztować wybory w tym roku? – Wstępna kwota, bo oczywiście na tym etapie nie mówimy jeszcze o wydatkach, to 550 mln złotych – wywiad z dr. Rafałem Tkaczem, szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego
QUIZ

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego

Czas błogiej majówki się zakończył uczniowie z całej Polski zasiądą w poniedziazłek, 6 maja, do najważniejszego egzaminu w życiu. Pamiętasz, kto napisał "Tango", albo o co chodziło w "Antygonie"? Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy zdałbyś maturę z języka polskiego.

Piłkarze Kłosa Chełm (zielone stroje) są jedyną drużyną w IV lidze, która jeszcze nie wygrała spotkania

Kłos wciąż czeka na zwycięstwo. Wyniki Keeza IV Ligi

Kłos Gmina Chełm jest już praktycznie zdegradowany do klasy okręgowej. W sobotę najsłabszy zespół rozgrywek wyraźnie uległ rezerwom Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

W całej Polsce policjanci zatrzymali 1316 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie lubelskim takich kierowców było 62.

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia