Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

28 września 2020 r.
16:24

Noc Kultury w Lublinie nie wypaliła latem, to nadejdzie jesienią. I będzie podwójna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A
9 października 2020 10:00
(fot. Maciej Kaczanowski)

W tym roku Lublin będzie miał aż dwie Noce Kultury. Imprezę wydłużono, by uniknąć zbytniego zatłoczenia Starego Miasta. Festiwal będzie inny niż poprzednie. Dominować mają instalacje artystyczne na ulicach, ale nawet pomimo braku koncertów staromiejskie uliczki mają się wypełnić muzyką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury odbywa się zwykle w pierwszy weekend czerwca, ale w tym roku koronawirus zdemolował kalendarz festiwali.

– Zastanawialiśmy się, co można zrobić z Nocą Kultury, której istota polega na tym, czego nie powinniśmy robić w czasie epidemii, czyli na tłumnym, wspólnym spacerowaniu po Lublinie, spotykaniu się z wieloma ludźmi – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, które organizują to wydarzenie.

Później, ale dłużej

Ostatecznie imprezę przesunięto na jesień i wydłużono do dwóch nocy: 9/10 oraz 10/11 października.

– Chcieliśmy zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa publiczności – mówi zawiadująca festiwalem Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

W obie noce zobaczymy dokładnie to samo. – By widzowie nie czuli, że coś ich omija, postanowiliśmy im dać maksymalnie dużo czasu na spokojne obejrzenie wszystkiego we własnym tempie – tłumaczy.

Co mamy usłyszeć

Koncertów i spektakli nie będzie. – Nie chcieliśmy robić rzeczy zamkniętych, dla wąskich grup – wyjaśnia Rzepecki.

Muzyka popłynie z głośników. – Przez deptak, Grodzką aż do pl. Po Farze – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Spacerowicze usłyszą 87 dzieł Krzysztofa Pendereckiego.

– To nasz hołd wobec mistrza, który w sposób cichy i mniej zauważony odszedł od nas w marcu – mówi szefowa festiwalu.

Oprócz muzyki usłyszymy też Krystynę Czubównę czytającą „Cykliczną nocną migrację człowieka nocokulturowego”.

Co mamy zobaczyć

Na Bramie Rybnej światło ma wskrzesić zdobienia, dziś niemal niewidoczne. Na mało znanym podwórku koło Rynku (organizatorzy nie podają adresu) zawiśnie 1500 kolorowych, podświetlanych szklanych baloników, a drugiej nocy będzie można je kupić za symboliczną kwotę.

Bramę Archidiakońskiej 1 zajmie Mały Książę, który dla swej ucieczki z planety „wykorzystał odlot wędrownych ptaków”. I właśnie ten moment zostanie przedstawiony… kolorową włóczką.

Na ul. Ku Farze zobaczymy fotografie pluszowych misiów zrobione w staromiejskich zakamarkach i wielkie poduszki zapachowe, w browarze przy Bernardyńskiej 30 wielkich oczu ze szkła, a przed Ratuszem miasto zostanie przedstawione jako samodzielna planeta.

Nie zabraknie też mappingu, który „ożywi” fasadę pałacu Czartoryskich.

***

Pełny program Nocy Kultury, wszystkie instalacje można oglądać w godz. 19.00–0.00:

Podwórko tysiąca baloników

Balony i baloniki towarzyszą Nocy Kultury od dawna... Tym razem zapraszamy gości na rzadko uczęszczane podwórko, które ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ustrojone tysiącem pięciuset kolorowych szklanych baloników stanie się jedną z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

Gdzie: tego nie zdradzimy! Szukajcie w okolicach Rynku!

 

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”

Noc Kultury zawsze zaprasza do nieuczęszczanych na co dzień przestrzeni. Tym razem będą to nieutarte ścieżki muzyczne. Czasem warto zajrzeć tam, gdzie nie zaglądaliśmy. Może temu towarzyszyć strach, brak pewności, czy to co spotkamy nie jest dla nas zbyt obce. Taka może wydawać się muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Pandemia nie pozwoliła nam godnie uczcić jego śmierci. Pewnie i na to przyjdzie czas. W Noc Kultury wybierzmy się w podróż; podczas spaceru uliczkami Starego Miasta usłyszymy z głośników aż 87 utworów mistrza.

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszyć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna.

Gdzie: nocokulturowe lokalizacje

 

Miejskie misie

Jest wiele historii, które tłumaczą powstanie pierwszego pluszowego misia, niektóre dość makabryczne... Jedno jest pewne: tworzenie takich zabawek to sztuka! Przedstawiamy Wam misie, które powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak (Białoruś), a później zostały zabrane na spacer po rzadko uczęszczanych podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignac Tokarczyk.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

OCZYwiście Perła

Instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy.

Wyobraźcie sobie wielkie przezroczyste oczy, jak z przedziwnego snu, albo baśni i nastrojowe oświetlenie…. OCZYwiście musicie to zobaczyć!

Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

 

Brama Małego Księcia

Doskonale wiemy, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, ale pragniemy Wam coś pokazać. „Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać ten właśnie moment. Oprócz tego zaprezentujemy część zbioru książek pt. „Mały Książę” wydanych w najróżniejszych językach świata. Właścicielką kolekcji jest Emilia Kietlińska-Drozd, która zbiera te książki od ponad dwudziestu lat. Partnerem instalacji jest Ikea i Skende.

Gdzie: ul. Archidiakońska 1/brama

 

re4rest – to autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Przez wiele miesięcy od 2016 do 2019 roku artystki przetwarzały materiał z odzysku – butelki PET znalezione w stolicy i zbierane przez rodziny oraz znajomych. Z kilkunastu tysięcy zebranych dotąd butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. Każda część wykonywana jest ręcznie i barwiona ekologicznymi lakierami. Artystki zmieniają odpady w dzieła sztuki.

Gdzie: ul. Jezuicka 16

 

Konkurs na mapping – rozstrzygnięcie!

W tym roku po raz kolejny na Pałacu Czartoryskich w Lublinie pojawi się mapping. Zobaczymy prace konkursowe nadesłane przez lubelskich artystów, a także twórców z innych miast Polski, nie zabraknie akcentów z Francji, czy Japonii. Ujrzymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy, oraz wiele innych efektów świadczących o wyobraźni i umiejętnościach autorów.

Gdzie: Pałac Czartoryskich/fasada

 

Walka postu z karnawałem

„Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. A co na ten temat ma do powiedzenia Jarosław Koziara? Przekonajmy się sami…

Gdzie: ul. Grodzka

 

Miejska dżungla

Praca inspirowana jest złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory.

Gdzie: Jezuicka 16

 

Powidoki – uliczka wspomnień Nocy Kultury

Jesień to doskonały czas, by wspominać. Zapraszamy do nocokulturowych reminiscencji z ostatnich lat. Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji Nocy Kultury i postanowiliśmy wyjąć z szafy naszą menażerię.

Gdzie: ul. Jezuicka

 

Rybak z Rybnej

Wiele osób nie wie, że lico elewacji Bramy Rybnej zdobiła dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Gdzie: Brama Rybna (fasada)

 

Miejskie poduszeczki zapachowe

Jak pachnie Lublin? Poduszeczki zapachowe w rozmiarze XXL powstały w ramach warsztatu Sztuka zabawy: Projekt zapach. Podczas zajęć dzieci tworzyły zapachową mapę Starego Miasta. Okazało się, że miejscem, które według dzieci najbardziej potrzebuje takich odświeżaczy jest…śmietnik przy ul. Ku Farze.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

Krawacianki

Sukienki zrobione z krawatów. Krawaty posłużyły do stworzenia „Krawatoskady” – instalacji wykonanej z kilku tysięcy krawatów, które podarowali mieszkańcy, a którą zaprezentowaliśmy podczas Nocy Kultury 2018. To była instalacja-potok, który niósł ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana została pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury zobaczymy kolejną odsłonę magicznych krawatów, tym razem będą to sukienki, niczym z bajkowej krainy...

Gdzie: Plac Po Farze

 

Planeta Lublin – instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego samodzielną, skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat? Planeta Lublin to oczywiście nie dosłowny, lecz wyobrażony świat, kraj pełen nowych połączeń i możliwości.

Gdzie: Pl. Łokietka

 

Miastoczułość: klon i robinia – czerwcowa Noc Kultury została przeniesiona na jesień z powodu pandemii. Mimo to, zastanawialiśmy się jak w pierwotnym terminie (6 czerwca) moglibyśmy zrealizować hasło tegorocznej edycji: Miastoczułość? Doszliśmy do wniosku, że jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowych drzew. Przedstawiamy: Klon zwyczajny oraz Robinia akacjowa.

Gdzie: ul. Radziwiłłowska (klon), ul. Wróblewskiego (robinia)

Zobacz także: Noc Kultury 2019 w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. W Chełmie, mającym groby bliskich na cmentarzu komunalnym pomogą miejscy pracownicy. Z kolei w Świdniku znicz na każdym grobie, na którym nie będzie światełka, zapalą pracownicy miejskiej spółki.

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

– To widmo bankructwa wielu gospodarstw indywidulanych – ostrzega Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego i rolnik. Radni jednomyślnie poparli apel do rządu w sprawie odrzucenia w całości projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Dzisiejszego wieczoru policjanci zauważają wzmożony ruch w okolicach największych lubelskich nekropolii – informuje kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]
galeria

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 wydłuży się o kolejne 63 kilometry. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na pierwszy odcinek pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina
Magazyn

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina

Zacząłem jeździć bardziej agresywnie oraz lepiej zapoznałem się z ustawianiem samochodu. – Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina.

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK
5 listopada 2020, 20:00

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK

W czwartek, 5 listopada o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu zespołu Janusza Szroma.

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ponad 27 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na prace związane z powstaniem tymczasowego szpitala w Targach Lublin. Miejsce do leczenia pacjentów z koronawirusem z nawet 480 łóżkami może być gotowe w ciągu trzech tygodni.

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"
Zdjęcia
galeria
film

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu
Zapis relacji na żywo
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

Dziś kolejny dzień protestów kobiet w Lublinie. Jeden z nich organizują kierowcy.

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Fundacja pro-life chce wyrzucać ze studiów uczestniczących w protestach studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zapewnia, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych
galeria

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych

Urząd Miasta odwołuje wszystkie zmiany w komunikacji związane z okresem Wszystkich Świętych. Tylko dzisiaj po ulicach Lublina kursować będzie specjalna linia autobusowa nr 200

Nowe obostrzenia i decyzje. Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych
PILNE
galeria

Nowe obostrzenia i decyzje. Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

31 października oraz 1 i 2 listopada cmentarze w całym kraju będą zamknięte. Podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił to premier Mateusz Morawiecki.

Lublin: Dyrektor liceum ostrzega co grozi uczniom za udział w protestach kobiet

Lublin: Dyrektor liceum ostrzega co grozi uczniom za udział w protestach kobiet

O możliwych konsekwencjach związanych z udziałem uczniów w strajkach kobiet ostrzega rodziców dyrektor katolickiego liceum w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego prezesa

Motor Lublin ma nowego prezesa

W piątek doszło do zmian w zarządzie Motoru Lublin. Funkcję prezesa będzie sprawować Marta Daniewska.

Kalendarz
październik 2020
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.