W środę 35 rocznica początku Lubelskiego Lipca. A już we wtorek o godz. 17 promocja wydawnictwa przypominającego tamten czas i tamtych ludzi.
35 lat było tak: między 8 a 25 lipca 1980 roku przez miasto i region przeszła fala strajków, zapoczątkowana strajkiem w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. W samym Lublinie największymi zakładami, które zastrajkowały, były: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, Węzeł PKP, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Fabryka Maszyn Rolniczych „Agromet”. Dziś trudno w to uwierzyć ale lokalnych mediach ani w centralnej prasie nie było o tym ani słowa. Najwięcej można było dowiedzieć się o tym, co się dzieje z wiadomości podanych przez Radio Wolna Europa.
Jedynie na ulicach Lublina można było przeczytać rozwieszany w całym mieście „Apel do mieszkańców Lublina” o „zachowanie rozwagi i spokoju” oraz podjęcie pracy.
We wtorek o godz. 17 w Domu Słów (Żmigród 1/Królewska 17) promocja 45 numeru periodyku Scriptores: „Lubelski lipiec 1980”.
„Lipcowy” numer zawiera wspomnienia ponad 30 uczestników wydarzeń oraz dokumenty historyczne, powstałe w przeważającej części w lipcu 1980 roku. To na przykład notatki z rozmów telefonicznych dotyczących Lublina i ich redakcje zebrane w „Dzienniku pokładowym” Jacka Kuronia czy teleksy wysłane z Komitetu Wojewódzkiego PZPR do Komitetu Centralnego PZPR.
8 lipca pod Ratuszem
W środę od godz. 12 do 17 na placu Łokietka młodzi ludzie z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN będą zbierać od mieszkańców odpowiedzi na pytanie: Czym dla Ciebie jest wolność?