Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

18 lipca 2018 r.
17:21

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora ask oprac.
21 lipca 2018 12:00
Według legendy polski władca w zwycięskim geście miał uderzyć mieczem w złotą bramę będącą wjazdem do Kijowa. Miecz wyszczerbił się. Zwany „Szczerbcem” stał się insygnium koronacyjnym dynastii Piastów
Według legendy polski władca w zwycięskim geście miał uderzyć mieczem w złotą bramę będącą wjazdem do Kijowa. Miecz wyszczerbił się. Zwany „Szczerbcem” stał się insygnium koronacyjnym dynastii Piastów

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszym dniu święta, w sobotę 21 lipca o godz. 12.00 odbędą się eliminacje do turnieju bojowego drużyn, a o godz. 14.00 – eliminacje do indywidualnych zmagań najlepszych wojów. Na godz. 13.00 zaplanowano turniej łuczniczy, a na 15.30 – pokazy wojów konnych. O godz. 17.00 zobaczyć będzie można inscenizację potyczki zbrojnej „Kiedy wreszcie zaatakujemy?”, a godzinę później pokazy sokolnictwa.

W niedzielę od godz. 11.00 rozpoczną się finały drużynowego i indywidualnego turnieju wojów oraz turnieju o miano najbardziej gospodarnej białogłowy.

O godz. 14.30 odbędzie się fabularyzowana inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Chrobrego i Mądrego przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników. O godz. 13.30 i 16.00 na scenie zaprezentuje się natomiast zespół Huskarl.

Przez cały imprezę odbywać będą się pokazy dawnych rzemiosł, gry i warsztaty tańca dawnego. Dzieci bawić będą mogły się na historycznym placu zabaw oraz na torze łuczniczym i oszczepniczym. Pełnoletni goście odwiedzić będą mogli natomiast karczmę. W sąsiedztwie historycznych obozowisk współczesne wyposażenie bojowe używane na pograniczy Unii Europejskiej prezentować będzie 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Organizatorem „Bitwy nad Bugiem” jest Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

Co wspominamy i inscenizujemy

Bitwa nad Bugiem zwana też bitwą pod Wołyniem lub pod Wieluniem została stoczona 22 lipca 1018. Historycy podają, że jedną z przyczyn wyprawy Bolesława Chrobrego na Kijów było odrzucenie jego żądań przez wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Dotyczyły one uwolnienia więzionej córki polskiego władcy, przywrócenia na tron jego zięcia Świętopełka oraz zgody na małżeństwo Chrobrego z siostrą Jarosława.

Inni uważają, że wyprawa kijowska miała także kontekst finansowy. Polski skarbiec szybko pustoszał. Kijów wówczas był miastem dużym i bogatym a zajęcie jego skutkowałoby zdobyciem wielu skarbów.

Podjęta przez Rusinów z Jarosławem na czele próba uniemożliwienia Polakom przeprawy przez Bug zakończyła się niepowodzeniem. Niedługo potem przy ujściu Huczwy do Bugu, w pobliżu grodu Wołyń (Wieluń) wojska Bolesława rozbiły doszczętnie nieprzyjaciela. Jarosław musiał uciekać do Nowogrodu, a oddziały polskie bez trudu opanowały Kijów. Poza zdobyciem wielkich łupów, skutkiem wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.

Zdaniem historyków Bolesław Chrobry zmobilizował ok. 2-5 tysięcy żołnierzy. W większości była to piechota wspierana przez kawalerię w postaci wcześniej wspominanych drużyn książęcych oraz oddziałów niemieckich. Dodatkowo siły polskie zostały wzmocnione przez 500 żołnierzy z Węgier. Polski książę zadbał również o posiłki w postaci 100 wojów koczowniczego plemienia Pieczyngów. Łącznie Polska armia mogła liczyć nawet 6 tysięcy wojowników.

O siłach Jarosława l Mądrego, jak informują fachowcy, nie wiadomo zbyt wiele. Liczebnie były zbliżone do armii Bolesława – lecz nie przewyższały jej ilością żołnierzy. Ruski władca był wspierany przez nieliczne oddziały Wikingów.

Oddziały piechoty (a tej było najwięcej), uzbrojone były w topory oraz włócznie. Dodatkowo jako broni zapasowej używali noży. W armii Bolesława Chrobrego masowo używane były tarcze. Kawaleria - drużyna książęca – miała miecze. Ochronę tułowia oraz brzucha kawalerzysty stanowiła zbroja łuskowa lub kolczuga. Ochroną głowy jeźdźca był hełm zwany szyszakiem.

Korzystaliśmy z tekstów Piotra Kulara (na portalu Historia wojskowa) i Piotra Wróbla (na portalu Twoja historia)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na inaugurację 31. kolejki Górnik Łęczna przegrał u siebie z broniącą się przed spadkiem Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna przegrywa z Pogonią Siedlce. Były napastnik zielono-czarnych boleśnie o sobie przypomniał

Na otwarcie 31. kolejki Górnik Łęczna w pełni zasłużenie przegrał na własnym boisku z walczącą o utrzymanie Pogonią Siedlce 1:3, a wszystkie gole dla rywali strzelili dwaj byli zawodnicy zielono-czarnych

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club
foto
galeria

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club

Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę w Helium Club. Stylizacje gości były równie zróżnicowane jak muzyka, która zdominowała parkiet, a energia uczestników nie miała końca. Jeśli chcecie poczuć ten klimat na własnej skórze, zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie uchwyciliśmy najlepsze momenty z tej wyjątkowej imprezy!

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]
galeria

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin pokonał wysoko Innpro ROW Rybnik i wprawił obecnych na trybunach kibiców w szampański nastrój

 3 maja ulicami Lublina przejdzie korowód w rytm poloneza
Przypominamy
1 maja 2025, 0:00
galeria

Pikniki, wystawy, tańce. Co w regionie z okazji majowego święta

Dzisiaj Święto Narodowe 3 Maja. Podpowiadamy jakie atrakcje przygotowały z tej okazji instytucje kultury i samorządy na Lubelszczyźnie.

Orlen Oil Motor Lublin rozgromił w piątek Innpro ROW Rybnik
galeria

Pogrom w Lublinie. Orlen Oil Motor przejechał się po beniaminku z Rybnika [ZDJĘCIA]

Pogrom w Lublinie. W starciu mistrza Polski z beniaminkiem PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin nie dał absolutnie żadnych szans ekipie Innpro ROW Rybnik zwyciężając 63:27. Najważniejszymi wydarzeniami w piątkowym spotkaniu była brawurowa jazda Mateusza Cierniaka i pierwszy w karierze punkt w najmocniejszej lidze świata 17-letniego Bartosza Jaworskiego

Weekend z 30-tką.
foto
galeria

Weekend z 30-tką.

Nieważne, czy święto, czy weekend, popularna Trzydziestka wypełniona jest spragnionymi dobrej zabawy gośćmi. Na parkiecie króluje najlepsza muza, począwszy od najnowszych hitów po klasyki. Do tego atmosfera i można się bawić. Zobaczcie, jak się bawiono w ostatni weekend, i co się działo na parkiecie.

W pierwszym spotkaniu finału play-of PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm lepszy od Mickiewicza Kluczbork

W pierwszym spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonała Mickiewicza Kluczbork 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych objął prowadzenie 1-0. W poniedziałek drugi mecz finału, w Kluczborku o godzinie 20.30

Do tragedii doszło w lesie w Woli Małej koło Biłgoraja

Tragedia w lesie. Życia nastolatki nie udało się uratować

Tragiczny finał majówki pod Biłgorajem. W lesie w miejscowości Wola Mała doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nie żyje 14-letnia dziewczynka.

Julia PIętakiewicz była bohaterką rywalizacji w Rzeszowie

Górnik Łęczna rozbił Resovię

Podopieczne Artura Bożyka nie pozwoliły sobie na moment dekoncentracji w swojej pogoni za brązowym medalem mistrzostw Polski. Zawodniczki Górnika rozbiły aż 6:0 Resovię.

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina
Przypominamy

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Mężczyzna został sprawnie zmanipulowany przez przestępców, którzy wyłudzili od niego wszystkie oszczędności.

Orlen Oil Motor Lublin - Innpro ROW Rybnik [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Innpro ROW Rybnik [zapis relacji na żywo]

Czas na drugi domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin w PGE Ekstralidze. W piątek wieczorem lubelskie "Koziołki" zmierzą sie z Innpro ROW Rybnik i będą zdecydowanym faworytem do zwycięstwa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo

KPR Padwa Zamość nie dała rady liderowi I ligi centralnej Handball Stali Mielec

KPR Padwa Zamość nie dała rady liderowi I ligi centralnej Handball Stali Mielec

W spotkaniu 24 kolejki KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z liderem I ligi centralnej Handball Stalą Mielec 23:26

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?
SMACZNEGO

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?

Czas rozpalic grilla i zrobić kaszankę albo golonkę. Do tego chłodnik z ziemniakami i ukisić małosolne, A na deser jabłka z grilla w glazurze miodowej. Albo boczniaki z rusztu.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia