Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

19 sierpnia 2017 r.
20:36

Bitwa pod Komarowem - inscenizacja 2017. Program wydarzeń

Na 27 sierpnia zaplanowano główne obchody 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Inscenizacje upamiętniające to wydarzenie mają już sporą tradycję, odbywają się od 2003 roku. W tegorocznej edycji weźmie udział ok. 300 osób, w tym 250 kawalerzystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczna „Komarowska Potrzeba” rozpocznie się w środę 23 sierpnia od kilkudniowych manewrów kawalerii. W tym roku po raz pierwszy ćwiczenia zostaną przeprowadzone w bezpośrednim współdziałaniu z wyznaczonymi jednostkami Wojska Polskiego. 

Największe w Europie

- Celem naszej współpracy jest zebranie doświadczeń, które pomoże przywrócić konia do służby. To nie jest uwstecznianie, wręcz przeciwnie. Koń jest wykorzystywany w wielu armiach świata, chociażby włoskiej, niemieckiej czy brytyjskiej. W różnych sytuacjach kryzysowych jest niezastąpiony – mówi Tomasz Dudek, dowódca „Komarowskiej Potrzeby”. – Organizowane przez nas manewry są największymi w Europie. A wypracowane podczas nich doświadczenia, później będzie można zobaczyć podczas inscenizacji.

Pokazać wysiłek

Bo to właśnie zaplanowana na niedzielę rekonstrukcja wydarzeń z 31 sierpnia 1920 roku będzie głównym punktem obchodów. Wezmą w niej udział członkowie oddziałów kawalerii ochotniczej i grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. W sumie ok. 300 osób, w tym 250 konno.

- Upamiętniamy w ten sposób największą bitwę kawaleryjską XX wieku. To także wydarzenie uznawane za jedno z sześciu najważniejszych zwycięstw polskiej jazdy, obok Grunwaldu, Kircholmu, Chocimia, Wiednia i Somosierry. Chcemy społeczeństwu, ale i uczestnikom pokazać, jaki był to ogromny wysiłek – opowiada Dudek. – Rekonstrukcje z udziałem koni są bardzo trudne. Po pierwsze, do pokonania są duże odległości, potrzebny jest czas na przeformowanie jednostek; również koń potrzebuje wytchnienia. Nie jest łatwo przedstawić widowisko konne tak, aby widz wszystko zrozumiał.

Uroczystości

Jak dużej publiczności organizatorzy spodziewają się w tym roku? – Nigdy nie podliczamy frekwencji, ale według różnych szacunków co roku gościmy od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Nie patrzymy przez pryzmat rywalizacji z innymi widowiskami. Jednak najlepszym dowodem na naszą pracę jest I nagroda im. gen. B. Wieniawy Długoszowskiego w kategorii „największe wydarzenie promujące kawalerię polską” która została po raz pierwszy przyznana właśnie nam - podsumowuje dowódca.

Niedzielne uroczystości dla kawalerzystów w Wolicy Śniatyckiej rozpoczną się od polowej mszy świętej o godz. 7.30. Od godz. 10.00 obóz będzie otwarty dla zwiedzających. W południe zainaugurowane zostanie Święto Kawalerii Polskiej. W programie są m.in.: pokazy wyszkolenia kawalerii ochotniczej oraz Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz prezentacja współdziałania, jednostek WP z kawalerią, a także sama inscenizacja. Zakończenie planowane jest ok. godz. 16.

KOMAROWSKA POTRZEBA 2017 - 97 ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM

23-25 sierpnia, środa - piątek:

• działania w terenie w ramach manewrów i ćwiczeń

26 sierpnia, sobota:

• działania w terenie w ramach manewrów i ćwiczeń
• próba do niedzielnej uroczystości
• 18.00 – uroczysty capstrzyk – Cmentarz w Komarowie
• Msza Święta za poległych ułanów
• koncert orkiestry WP
• 20.00 – wręczenie Odznak Ułanów Komarowskich, prelekcja z zakresu historii kawalerii
• 21.00 – Biesiada kawaleryjska

27 sierpnia, niedziela:

• 10.00 – otwarcie obozu dla zwiedzających,
• 10.00 – udział delegacji na uroczystościach patriotyczno - religijnych w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej.
• 12.00 - Święto Kawalerii Polskiej:
- złożenie meldunku
- wręczenie nagrody za najlepszą realizację zadań na manewrach
- pokazy wyszkolenia oddziałów kawalerii ochotniczej oraz indywidualne
- pokazy wyszkolenia Szwadronu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego
- pokaz współdziałania oddziałów kawalerii ochotniczej z Wojskiem Polskim
- inscenizacja bitwy kawalerii
- pokaz współdziałania WP w tym WOT z kawalerią ochotniczą
- 16.00 – uroczyste zakończenie 97 rocznicy bitwy pod Komarowem – Komarowska Potrzeba

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30