Dobiega końca projekt "Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskie w Lublinie". 2 września w lubelskim skansenie odbędą się panel naukowy, koncert i potańcówka.
Realizowany od lipca projekt ma na celu popularyzację repertuaru pieśniowego z terenów Podlasia i Lubelszczyzny. Dotychczas przeprowadzono warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadziły śpiewaczki z terenów udokumentowanych przez Jana Ignaciuka, który gromadził i wydawał materiały etnograficzne z terenu Podlasia, zapisując ponad 1000 pieśni.
Finał projektu zaplanowano na nadchodzącą sobotę. O godz. 12 w Szkole z Bobrownik, w sektorze Miasteczko, zostanie zorganizowany panel naukowy prezentujący aktualne badania nad kulturowym pograniczem polsko-wschodniosłowiańskim, w którym udział wezmą: prof. dr hab. Feliks Czyżewski (slawista, dialektolog, etnolingwista), prof. dr hab. Jan Adamowski (językoznawca, folklorysta i kulturoznawca) oraz dr Beata Maksymiuk-Pacek (kulturoznawczyni i badaczka obrzędowości Lubelszczyzny i Podlasia), jak też prowadzący warsztaty śpiewacze: dr Ewa Grochowska i mgr Julita Charytoniuk. Panel poprowadzi dr Agata Kusto. Wydarzenie będzie transmitowane online na Facebooku.
Na godz. 15 zaplanowano koncert "Śpiewy pogranicza" z udziałem członków grup warsztatowych oraz Zespołu Śpiewaczego "Jarzębina" z Zabłocia i Męskiego Zespołu "Zwołani". Koncert odbędzie się w Zagrodzie z Teodorówki (Sektor Roztocze).
Całość zwieńczy potańcówka pod gołym niebem, przy dźwiękach Kapeli Kwadryl, specjalizującej się w wiejskiej muzyce instrumentalnej południowo-wschodniej Polski. Podczas potańcówki muzycy zaprezentują melodie z terenu Polesia Lubelskiego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują limitowane wejściówki do pobrania w dniu wydarzenia w kasie Muzeum.