Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

18 maja 2016 r.
18:59

Lubelskie Dni Modernizmu (program, zdjęcia LSM z lat 60. i 70.)

0 0 A A

To pierwszy w mieście festiwal poświęcony architekturze. I jeden z pierwszych, który reklamuje się grą komputerową. W piątek rozpoczynają się I Lubelskie Dni Modernizmu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będą wystawy, spacery po mieście, spotkania, warsztaty, pokazy mody, projekcje filmowe, gry miejskie. I niepowtarzalne, stworzone specjalnie na tę okazję gadżety. To 700 płóciennych toreb z logo festiwalu i tyle samo egzemplarzy albumów z archiwalnymi zdjęciami ówczesnych lokatorów osiedla Słowackiego i Mickiewicza (w obleczonych w len okładkach).

– Będziemy to wszystko rozdawać w sobotę, od godz. 16 w holu CSK. Kto pierwszy, ten lepszy – mówi Izabela Pastuszko, dyrektor festiwalu.

Album powstał ze zdjęć i wspomnień mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów o materiały fotograficzne z osiedli z lat 60. i 70. – Ze 160 zdjęć wybraliśmy 50. W albumie towarzyszą im krótkie cytaty z ich wspomnień – dodaje Pastuszko.

Dzień pierwszy – galeria handlowa

– Tak właśnie wyglądał typowy pokój w latach 60. – chcą powiedzieć kuratorzy pierwszego dnia festiwalu. Rekonstrukcja mieszkania pojawi się w Tarasach Zamkowych. Jej montaż rozpocznie się w czwartek rano.

– Chcemy w ten sposób dotrzeć do ludzi, którzy na co dzień nie chodzą do galerii sztuki – tłumaczy Pastuszko.

Na tym nie koniec atrakcji w centrum handlowym. Będzie pokaz mody z PRL (godz. 19), wystawa-gra „zmieniam miasto” (wernisaż o godz. 18), warsztaty „Talerzowanie modernizmem” (godz. 17.30) czy pokaz filmów na dachu (godz. 20).

Dzień drugi – CSK

–  Modernistyczne przestrzenie budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanowią idealną scenę do nauczania architektury – przekonuje Izabela Pastuszko.

W surowych betonowych przestrzeniach zobaczymy kilka wystaw. Na poziomie -1 porcelana z Ćmielów Design Studio. W holu (poziom 0) makiety architektoniczne budynków LSM. Na poziomie +3 będzie multimedialne wizualizacje osiedla im. Juliusza Słowackiego, stworzone podczas warsztatów „minecraft”. Będą też dzieła w kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (m.in. na scenie sali operowej).

O modernizmie (i budynku CSK) opowiadać będzie Bolesław Stelmach (godz. 17, sala operowa CSK). Rozmowa z architektem będzie też okazją do przypomnienia wspomnień lubelskiego urbanisty Romualda Dylewskiego.

Także w sobotę (o godz. 12 i 13) z Placu Teatralnego (czyli spod siedziby CSK) wyruszą spacery architektoniczne „Modernizmy w Śródmieściu” prowadzone przez Marcina Semeniuka i Huberta Mącika.

Dzień trzeci – z wizytą u Hansena

„Na osiedlu Słowackiego musi powstać dwa tysiące mieszkań. Architekci próbują je upchnąć w siedemnastu blokach – trzy największe mają po kilkaset metrów długości. Hansenowie nie chcą, by wielkie ściany upstrzone niezliczonymi oknami przytłaczały mieszkańców. Bloki wiją się więc po osiedlu meandrami. (...) Lokatorom swoich domów proponują, by sami zaprojektowali układ ścian wewnętrznych w mieszkaniach. Chętnych jest niewielu.” – pisał Filip Springer w biografii Zofii i Oskara Hansenów „Zaczyn”. Pisał też o tym, jak reporterzy „Współczesności” w miejscowym maglu słyszeli narzekania na ciemne kuchnie, ciasne pokoje, „szare, więzienne bloki” i placyki zabaw, które zdaniem zatroskanych matek wyglądają jak osłony przeciwatomowe.

Dziś po osiedlu Słowackiego przechadzają się wycieczki studentów architektury z Polski i zagranicy, a mieszkańcy bloków dawno już mają dość pytań o to, jak mieszka im się na kultowym osiedlu.

Taki spacer jest też programie trzeciego dnia festiwalu. Zbiórka w niedzielę, 22 maja, o godz. 11 przy pawilonie dawnego klubu Empik (ul. Grażyny 7). Do wyboru kilka ścieżek: z perspektywy architekta, ogrodnika-amatora, czy ornitologa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

 

PROGRAM

DZIEŃ PIERWSZY - CODZIENNOŚĆ ESTETYCZNA LAT 60. XX w.
20 maja, galeria handlowa Tarasy Zamkowe w Lublinie

17:00 - Prezentacja pokoju z lat. 60. XX wieku – efekt warsztatów, (parter, hol przy wejściu od al. Solidarności)

17:30 – 19:30
- Działania twórcze „Talerzowanie modernizmem” - interdyscyplinarny warsztat, (parter, hol przy wejściu od al. Solidarności), prowadzenie: dr Paulina Zarębska – Denysiuk, Magdalena Denysiuk

18:00
- Otwarcie wystawy „Zmieniam miasto”, (I piętro), kuratorka: Ewa Solarz

18:30
- Otwarcie wystawy „Moderna. Rzemiosło + Przemysł”, (I piętro)
kuratorzy : Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

19:00
- Pokaz mody z PRL przygotowany przez Studenckie Koło Rekonstrukcji Historycznej UMCS, (I piętro)

20:00
- Pokaz filmów na temat modernizmu w architekturze na dachu galerii Tarasy Zamkowe, kurator pokazu: Marcin Semeniuk



DZIEŃ DRUGI - MODERNISTYCZNE PRZESTRZENIE ARCHITEKTONICZNE
21 maja, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Śródmieście Lublina

Spacery architektoniczne „Modernizmy w Śródmieściu” z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (spacery rozpoczną się na Placu Teatralnym, CSK)

12:00
- Spacer architektoniczny, prowadzenie: Marcin Semeniuk

13: 00
- Spacer architektoniczny, prowadzenie: dr Hubert Mącik

16:00 - Otwarcie wystawy „Porcelana - tradycja i eksperyment. Ćmielów Design Studio”, (poziom -1 CSK), kuratorki: Joanna Hołda, Izabela Pastuszko „Modernistyczna rzeczywistość alternatywna”:
Kuratorki: Izabela Pastuszko, Paulina Paga, Joanna Mądra

a) Przestrzenie modernizmu – rozmowy performatywne:

17:00
- „Architektura dziedzictwa” - Bolesław Stelmach oraz Izabela Pastuszko, odczytanie fragmentów wspomnień p. Romualda Dylewskiego, (sala operowa)

18:00
- „Co z tym modernizmem?” – prof. Lechosław Lameński, dr Hubert Mącik, Barbara Żarynow, (mediateka, poziom 0)

19:00
- „Familiada LSM” - turniej wiedzy mieszkańców o najstarszych osiedlach, (sala kameralna)
 

b) Eksperyment z rzeczywistością – prezentacja efektów warsztatów w ramach Lubelskich Dni Modernizmu

Prezentacja budynków z osiedla im. Juliusza Słowackiego stworzonego przez uczestników warsztatów „Minecraft” i „ Sketchup” dla młodzieży, (mediateka, poziom +3)
Prezentacja makiet – efektów warsztatów architektonicznych „Modelowanie Hansenem”, (foyer, poziom 0)

c) Prezentacja dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

1.    Laura Pawela, Past Present Continuous, 2010, (scena sali operowej)
2.    Grupa PSF (Pawilon Stabilnej Formy): Tomasz Kozak, Cezary Klimaszewski, Tomasz Malec Forma Otwarta jako passe-partout patriarchatu, 2007, (poziom +1, hol za widownią sali operowej)
3.    Leon Tarasewicz, Bez tytułu, 2005, (foyer, poziom +1)



DZIEŃ TRZECI - SPOŁECZNE ASPEKTY ŻYCIA NA OSIEDLACH MIEJSKICH
22 maja, Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM)
ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku

11:00 - „Rewizje przeszłości – sny o przyszłości" – interakcje o charakterze społeczno-artystycznym.
(początek godz. 11.00, ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku – finał godz. 16.00)
Kuratorka: Paulina Paga.
Artyści: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Kolektywu Palce Lizać (Kraków) oraz Maciej Połynko (Otwock/Lublin).

Nanoturystyczne zwiedzanie osiedla i spacery architektoniczne z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej.

Rozkład zwiedzania:

Ścieżka A: Modernistyczna architektura miejsc spotkań; Narracje: Hubert Mącik oraz mieszkańcy LSM
godz. 11:30, godz. 13:30

Ścieżka B: Balkony i ogródki jako spontaniczna architektura krajobrazu; Samodzielne zwiedzanie z mapą i nasłuchiwanie opowieści mieszkańców.
Realizacja artystyczna: Maciej Połynko, opieka merytoryczna: Małgorzata Wołoszyn.
godz. 12:00, godz. 14:00

Ścieżka C: Osiedla Mickiewicza oraz Słowackiego jako realizacja koncepcji miast ogrodów. Dwugłos historyczki sztuki Izy Pastuszko i architekta Michała Fronka.
godz. 12:30, godz. 14:30

Ścieżka D: LSM ponad dachami. Perspektywa ornitologiczna Bernadetty Ebertowskiej.
Godz. 15.45 (poprosimy o zabranie własnych lornetek)

 UWAGA! Na zwiedzania miejsca są limitowane, w grupach liczących do 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod adresem spacery@agoramodernizmu.pl oraz pod numerem telefonu: 517 942 024. Prosimy o podanie preferowanej ścieżki spacerowej, imienia i telefonu kontaktowego oraz informacji o wieku, jeśli planujemy spacerować w towarzystwie dzieci. Każdy spacer potrwa ok. 1,5 godziny.
Kuratorka: Paulina Paga.

12:00
Pawilon Dawnego Empiku Artystyczne działania edukacyjne dla najmłodszych dzieci „Odkrywamy Hansena”
Prowadzenie: dr Paulina Zarębska-Denysiuk, Katarzyna Cebulak.

Gra: dnimodernizmu.pl/gra

 

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna