Danusia na urodziny dostaje od zakochanego w niej Andrzeja paczkę. W paczce są piękne pąsowe róże. To nie jest nic oryginalnego. Tylko, że obdarowana jest więźniarką Majdanka i pierwsze chyba róże w obozie śmierci trafiają do adresatki w czerwcu 1943 roku. O takich niezwykłych związkach można się dowiedzieć w czwartek podczas spotkania poświęconego miłości w niemieckim obozie koncentracyjnym.
Solenizantką jest Danuta Brzosko a ofiarowującym róże Andrzeja Czaykowskiego. Ona – polska więźniarka polityczna przywieziona na Majdanek z Pawiaka, on – podchorąży AK, który z fałszywą niemiecką legitymacją inspektora kanalizacyjno-budowlanego mógł poruszać się po obozie jako pracownik wolnościowy i odwiedzać narzeczoną. Brzosko na Majdanku była do kwietnia 1944 r. później została przeniesiona do KL Ravensbrück, a następnie do Komanda Lipsk, podobozu KL Buchenwald. Przeżyła. Po wojnie ukończyła studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego i poślubiła Andrzeja Czaykowskiego.
– Do obozu koncentracyjnego na Majdanku trafiali chłopcy i dziewczęta, mężczyźni i kobiety. Poznawali się i zakochiwali w czasach i w miejscu, które miłości nie sprzyjały. Wbrew, zdawałoby się, zdrowemu rozsądkowi, jakby chcieli zamanifestować, że mimo starań oprawców zachowali w sobie człowieczeństwo – tłumaczą organizatorzy jutrzejszego spotkania.
Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 14 marca o godz. 13 na „Cóż mogła znaczyć przeszkoda z drutu kolczastego? Cóż tam wszystkie przeszkody? Zaprezentowane zostaną na nim historie więźniów, których w KL Lublin połączyło uczucie, jak i tych, którzy swoje miłości pozostawili za drutami obozu.
Punktem wyjścia do tych opowieści będą fotografie archiwalne i zdjęcia przedmiotów wykonanych przez więźniów w obozie świadczące o ich miłości. Cennym uzupełnieniem spotkania będzie ekspozycja oryginalnych grypsów miłosnych pisanych z obozu.
Ważnym punktem wydarzenia będzie odczytanie przez aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie wierszy i grypsów więźniów oraz fragmentów książki byłej więźniarki obozu Danuty Brzosko-Mędryk „Niebo bez ptaków”.
Spotkanie odbędzie się w Centrum Obsługi Zwiedzających. Zainteresowanych udziałem obowiązuje rezerwacja miejsc: centrum@majdanek.eu lub 81 710 28 33.