Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

12 maja 2010 r.
10:40
Edytuj ten wpis

Noc Muzeów 2010: Co na zamku, co w IPN

0 0 A A

Równocześnie w 120 miastach w całej Europie, w tym w Lublinie, odbędzie się w sobotę (15.05) tegoroczne wydanie Nocy Muzeów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W stolicy województwa lubelskiego najciekawsze programy przygotowały Muzeum Lubelskie i Instytut Pamięci Narodowej. Na Zamku Lubelskim (ul. Zamkowa 9) Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18, a w siedzibie IPN (ul. Staszica 22A) wystartuje o godz. 19.

Muzeum proponuje zwiedzanie z kuratorami następujących wystaw:

Monety i medale na ziemiach polskich X–XX wiek - Małgorzata Koperwas, godz. 18.00, wystawa numizmatyczna – parter

Katyń - Barbara Oratowska, godz. 19.00, sala na parterze

Tajemnice obrazu Uczta u Heroda - Izabela Jarosławska, godz. 18.00, sala na I piętrze

Jak powstaje ikona - Justyna Ślusarczyk, godz. 19.00, sala na I piętrze

Wokół tematu Uczta u Heroda - Jolanta Żuk-Orysiak, godz. 20.00, sala na I piętrze

Skarby katedry wawelskiej przedstawione na obrazie Jana Matejki Unia Lubelska - Jolanta Polańska, godz. 18.00, Galeria Malarstwa Polskiego XVII–XIX wieku

Kaplica Trójcy Świętej – historia, architektura, freski - Magdalena Norkowska, godz. 18.00, Kaplica Trójcy Świętej

Kruche piękno – wyprawa w świat porcelany - Barbara Czajkowska, godz. 19.00, Galeria Sztuki Zdobniczej

Jeleń na rykowisku i inne makatki - Agnieszka Ławicka, godz. 18.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Oblicza zła – demonologia ludowa - Mateusz Soroka, godz. 20.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Zaplanowano także indywidualne zwiedzanie kaplicy zamkowej w godzinach 20.00–21.00 oraz program specjalny. O godz. 19 w sali konferencyjnej zacznie się wykład Marty Polańskiej z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Horodysko – skarb ozdób z epoki brązu”. O godz. 20 w sali konferencyjnej ruszy wykład Macieja Drewniaka z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Basonia – skarb bursztynu z epoki żelaza”.

Noc Muzeów w siedzibie głównej zakończy się o godz. 21. Ale w oddziałach potrwa do 24. Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) przygotował blok pt. "Lublin literacki mniej znany”. Złożą się na niego wystawa "Twórczość Józefa Łobodowskiego”, którą o godz. 19 zaprezentuje Ewa Łoś, ekspozycja "Tobie śpiewam Lublinie – Franciszka Arnsztajnowa”, którą o godz. 21 przedstawi Anna Mazurek, i projekcje filmów poświęconych Józefowi Łobodowskiemu i Franciszce Arnsztajnowej.

Oddział Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) zaprasza na wystawę "Dzieje rodziny Wincentego Pola”, którą zaprezentuje o godz. 19 Grażyna Połuszejko, i ekspozycję "Zbiory kartograficzne w Muzeum Wincentego Pola”, którą o godz. 21 przedstawi Katarzyna Kasperek.

Uczestnicy imprezy w Instytucie Pamięci Narodowej zobaczą m.in. materiały zgromadzone w IPN dotyczące wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980, studenckich protestów w Marcu 1968, zainteresowania organów bezpieczeństwa młodzieżą biorącą udział w Kozienaliach, czy fotografie członków partyzanckiego oddziału "Jastrzębia”.

W fotoramach oraz gablotach zaprezentowane zostaną materiały operacyjne, a więc np. doniesienia, zdjęcia, dokumenty śledcze, ale również fotografie udostępnione instytutowi m.in. przez byłych opozycjonistów. Będzie to zatem zderzenie dwóch perspektyw istotnych wydarzeń, w szczególny sposób związanych z Lublinem.

Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć filmy z cyklu "Z archiwum IPN”:

godz. 19.00 – "Wrzesień 1939 na Lubelszczyźnie”
Film przypomina dramatyczne wydarzenia września 1939 roku. rozgrywające się na Lubelszczyźnie. Działania zbrojne nie miały strategicznego znaczenia w tym regionie. Przy końcu kampanii Lubelszczyzna stała się wielkim polem bitewnym. Niemcy dopiero w połowie września wkroczyły na Lubelszczyznę, jednak już od początku wojny wiele miast w województwie ucierpiało na skutek niemieckich nalotów. Między innymi małe miasteczko Frampol, które 13 września stało się celem nalotu ćwiczebnego Luftwaffe. To tu doszło do ostatniej wielkiej bitwy września pod Tomaszowem Lubelskim. W dniach 17–20 września i 22–27 września Armie "Lublin” i "Kraków”, a następnie wojska Frontu Północnego utworzone z Armii Modlin poniosły klęskę w walkach z Niemcami. Ponadto doszło do walk z wkraczającą Armią Czerwoną. 1 października 1939 pod Wytycznem oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza stoczyły bój, po czym dowódca rozwiązał grupę i zarządził odwrót.
Jako komentatorzy występują historycy z IPN w Lublinie: Michał Durakiewicz, dr Sławomir Poleszak, Mariusz Zajączkowski.

godz. 21.00 – "Andrzej Kiszka”
Film jest opowieścią o niezwykłej historii żyjącego do dziś Andrzeja Kiszki, partyzanta przez 16 lat ukrywającego się przed organami bezpieczeństwa. W czasie okupacji niemieckiej związany początkowo z BCh, a następnie z AK, miał kontakt również z oddziałem NZW "Ojca Jana”. W 1944 roku na rozkaz przełożonych podjął służbę na Posterunku MO w Hucie Krzeszowskiej, z której zdezerterował po 4 miesiącach w obawie przed aresztowaniem. Długoletnie ukrywanie się rozpoczął w 1945 roku, kiedy to milicja znalazła w jego zabudowaniach broń. Ukrywając się w tym czasie nie prowadził działalności bojowej. Przy okazji amnestii w 1947 roku ujawnił się, ale w wyniku donosów znów groziło mu aresztowanie. Wrócił do lasu. Kolejno był związany z oddziałem Adama Kusza "Garbatego” oraz Józefa Kłysia ps. "Rejonowy”. Od 1952 roku ukrywał się przeważnie samotnie. Dopiero 30 grudnia 1961 roku w wyniku kombinacji operacyjnej SB został otoczony w bunkrze i pojmany. Sąd PRL skazał go na dożywocie; w wyniku amnestii wyszedł na wolność w 1971 roku. Do dziś nie został zrehabilitowany.

godz. 23.00 – "Generał Walter”
Twórcy filmu próbują zrekonstruować okoliczności śmierci gen. Karola Świerczewskiego "Waltera”. Miała ona miejsce 28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu, gdzie do dzisiaj stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie. Została wykorzystana przez komunistów jako pretekst do przeprowadzenia tzw. akcji Wisła, w ramach której w terenów południowo-wschodniej Polski wysiedlono około 140 tys. Ukraińców. Propaganda komunistyczna uczyniła z gen. Świerczewskiego jednego z największych swoich bohaterów. Film przypomina, że gen. Karol Świerczewski służył od 1917 roku w bolszewickich formacjach wojskowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w walkach z Wojskiem Polskim. W 1936 roku został wysłany przez Stalina do Hiszpanii, a od 1943 roku skierowano go do tworzenia polskich jednostek wojskowych w Związku Sowieckim.
Jako komentatorzy występują historycy: dr hab. Grzegorz Motyka (PAN) oraz dr Sławomir Poleszak (IPN O/ Lublin)

Pozostałe informacje

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna