Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

12 maja 2010 r.
10:40
Edytuj ten wpis

Noc Muzeów 2010: Co na zamku, co w IPN

0 0 A A

Równocześnie w 120 miastach w całej Europie, w tym w Lublinie, odbędzie się w sobotę (15.05) tegoroczne wydanie Nocy Muzeów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W stolicy województwa lubelskiego najciekawsze programy przygotowały Muzeum Lubelskie i Instytut Pamięci Narodowej. Na Zamku Lubelskim (ul. Zamkowa 9) Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18, a w siedzibie IPN (ul. Staszica 22A) wystartuje o godz. 19.

Muzeum proponuje zwiedzanie z kuratorami następujących wystaw:

Monety i medale na ziemiach polskich X–XX wiek - Małgorzata Koperwas, godz. 18.00, wystawa numizmatyczna – parter

Katyń - Barbara Oratowska, godz. 19.00, sala na parterze

Tajemnice obrazu Uczta u Heroda - Izabela Jarosławska, godz. 18.00, sala na I piętrze

Jak powstaje ikona - Justyna Ślusarczyk, godz. 19.00, sala na I piętrze

Wokół tematu Uczta u Heroda - Jolanta Żuk-Orysiak, godz. 20.00, sala na I piętrze

Skarby katedry wawelskiej przedstawione na obrazie Jana Matejki Unia Lubelska - Jolanta Polańska, godz. 18.00, Galeria Malarstwa Polskiego XVII–XIX wieku

Kaplica Trójcy Świętej – historia, architektura, freski - Magdalena Norkowska, godz. 18.00, Kaplica Trójcy Świętej

Kruche piękno – wyprawa w świat porcelany - Barbara Czajkowska, godz. 19.00, Galeria Sztuki Zdobniczej

Jeleń na rykowisku i inne makatki - Agnieszka Ławicka, godz. 18.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Oblicza zła – demonologia ludowa - Mateusz Soroka, godz. 20.00, sala wystawowa Działu Etnografii

Zaplanowano także indywidualne zwiedzanie kaplicy zamkowej w godzinach 20.00–21.00 oraz program specjalny. O godz. 19 w sali konferencyjnej zacznie się wykład Marty Polańskiej z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Horodysko – skarb ozdób z epoki brązu”. O godz. 20 w sali konferencyjnej ruszy wykład Macieja Drewniaka z prezentacją multimedialną pt. "Z pradziejów Ziemi Lubelskiej. Basonia – skarb bursztynu z epoki żelaza”.

Noc Muzeów w siedzibie głównej zakończy się o godz. 21. Ale w oddziałach potrwa do 24. Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) przygotował blok pt. "Lublin literacki mniej znany”. Złożą się na niego wystawa "Twórczość Józefa Łobodowskiego”, którą o godz. 19 zaprezentuje Ewa Łoś, ekspozycja "Tobie śpiewam Lublinie – Franciszka Arnsztajnowa”, którą o godz. 21 przedstawi Anna Mazurek, i projekcje filmów poświęconych Józefowi Łobodowskiemu i Franciszce Arnsztajnowej.

Oddział Dworek Wincentego Pola (ul. Kalinowszczyzna 13) zaprasza na wystawę "Dzieje rodziny Wincentego Pola”, którą zaprezentuje o godz. 19 Grażyna Połuszejko, i ekspozycję "Zbiory kartograficzne w Muzeum Wincentego Pola”, którą o godz. 21 przedstawi Katarzyna Kasperek.

Uczestnicy imprezy w Instytucie Pamięci Narodowej zobaczą m.in. materiały zgromadzone w IPN dotyczące wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980, studenckich protestów w Marcu 1968, zainteresowania organów bezpieczeństwa młodzieżą biorącą udział w Kozienaliach, czy fotografie członków partyzanckiego oddziału "Jastrzębia”.

W fotoramach oraz gablotach zaprezentowane zostaną materiały operacyjne, a więc np. doniesienia, zdjęcia, dokumenty śledcze, ale również fotografie udostępnione instytutowi m.in. przez byłych opozycjonistów. Będzie to zatem zderzenie dwóch perspektyw istotnych wydarzeń, w szczególny sposób związanych z Lublinem.

Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć filmy z cyklu "Z archiwum IPN”:

godz. 19.00 – "Wrzesień 1939 na Lubelszczyźnie”
Film przypomina dramatyczne wydarzenia września 1939 roku. rozgrywające się na Lubelszczyźnie. Działania zbrojne nie miały strategicznego znaczenia w tym regionie. Przy końcu kampanii Lubelszczyzna stała się wielkim polem bitewnym. Niemcy dopiero w połowie września wkroczyły na Lubelszczyznę, jednak już od początku wojny wiele miast w województwie ucierpiało na skutek niemieckich nalotów. Między innymi małe miasteczko Frampol, które 13 września stało się celem nalotu ćwiczebnego Luftwaffe. To tu doszło do ostatniej wielkiej bitwy września pod Tomaszowem Lubelskim. W dniach 17–20 września i 22–27 września Armie "Lublin” i "Kraków”, a następnie wojska Frontu Północnego utworzone z Armii Modlin poniosły klęskę w walkach z Niemcami. Ponadto doszło do walk z wkraczającą Armią Czerwoną. 1 października 1939 pod Wytycznem oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza stoczyły bój, po czym dowódca rozwiązał grupę i zarządził odwrót.
Jako komentatorzy występują historycy z IPN w Lublinie: Michał Durakiewicz, dr Sławomir Poleszak, Mariusz Zajączkowski.

godz. 21.00 – "Andrzej Kiszka”
Film jest opowieścią o niezwykłej historii żyjącego do dziś Andrzeja Kiszki, partyzanta przez 16 lat ukrywającego się przed organami bezpieczeństwa. W czasie okupacji niemieckiej związany początkowo z BCh, a następnie z AK, miał kontakt również z oddziałem NZW "Ojca Jana”. W 1944 roku na rozkaz przełożonych podjął służbę na Posterunku MO w Hucie Krzeszowskiej, z której zdezerterował po 4 miesiącach w obawie przed aresztowaniem. Długoletnie ukrywanie się rozpoczął w 1945 roku, kiedy to milicja znalazła w jego zabudowaniach broń. Ukrywając się w tym czasie nie prowadził działalności bojowej. Przy okazji amnestii w 1947 roku ujawnił się, ale w wyniku donosów znów groziło mu aresztowanie. Wrócił do lasu. Kolejno był związany z oddziałem Adama Kusza "Garbatego” oraz Józefa Kłysia ps. "Rejonowy”. Od 1952 roku ukrywał się przeważnie samotnie. Dopiero 30 grudnia 1961 roku w wyniku kombinacji operacyjnej SB został otoczony w bunkrze i pojmany. Sąd PRL skazał go na dożywocie; w wyniku amnestii wyszedł na wolność w 1971 roku. Do dziś nie został zrehabilitowany.

godz. 23.00 – "Generał Walter”
Twórcy filmu próbują zrekonstruować okoliczności śmierci gen. Karola Świerczewskiego "Waltera”. Miała ona miejsce 28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu, gdzie do dzisiaj stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie. Została wykorzystana przez komunistów jako pretekst do przeprowadzenia tzw. akcji Wisła, w ramach której w terenów południowo-wschodniej Polski wysiedlono około 140 tys. Ukraińców. Propaganda komunistyczna uczyniła z gen. Świerczewskiego jednego z największych swoich bohaterów. Film przypomina, że gen. Karol Świerczewski służył od 1917 roku w bolszewickich formacjach wojskowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w walkach z Wojskiem Polskim. W 1936 roku został wysłany przez Stalina do Hiszpanii, a od 1943 roku skierowano go do tworzenia polskich jednostek wojskowych w Związku Sowieckim.
Jako komentatorzy występują historycy: dr hab. Grzegorz Motyka (PAN) oraz dr Sławomir Poleszak (IPN O/ Lublin)

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31