Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

8 listopada 2018 r.
21:36

Wydarzenia w Lublinie na 100-lecie niepodległości. Co będzie się działo? [program, utrudnienia]

Autor: Zdjęcie autora drs ask
0 4 A A

Duży piknik patriotyczny odbędzie się w sobotę w parku Ludowym. To wstęp do niedzielnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości zaplanowanych na pl. Zamkowym. Tuż po nich odsłonięty będzie Maszt Niepodległości. Można też pójść na wystawę o lubelskim przemyśle albo na koncert w bazylice

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sobotni piknik „Służymy Niepodległej” rozpocznie się o godz. 11 na terenie Targów Lublin. Będzie tu można obejrzeć pojazdy bojowe oraz specjalistyczne, pokazy umundurowania, uzbrojenia oraz pojazdów historycznych. Każdy będzie mógł skosztować gorącej, wojskowej grochówki prosto z kotła, pouczyć się szermierki lub strzelania z łuku.

Na pikniku będą również występy artystyczne, w tym pokazy polskich tańców narodowych i ludowych, oraz dwuczęściowy (godz. 13.30 i 15.30) koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej. W programie znalazł się ponadto pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, a także etiudy kuglarskie i cyrkowe.

O godz. 16 goście pikniku zostaną zaproszeni do wspólnego odśpiewania pieśni „My, Pierwsza Brygada”, o godz. 16.10 wystąpią harcerze, natomiast o godz. 16.30 w parku Ludowym mają zapłonąć „Ognie Niepodległości”, wtedy też zabrzmi hymn i odczytana zostanie odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

W niedzielę główne obchody poprzedzi msza zaplanowana na godz. 10 w archikatedrze. Uczestnicy nabożeństwa przejdą na pl. Zamkowy, gdzie o godz. 11.45 zaczną się oficjalne uroczystości.

Po przemówieniach, apelu pamięci i złożeniu kwiatów zacznie się tutaj koncert orkiestry wojskowej oraz defilada kompanii honorowych, jazdy i pojazdów historycznych. Następnie marszowa kolumna przejdzie na rondo Dmowskiego (rondo pod Zamkiem), gdzie o godz. 13 odsłonięty zostanie Maszt Niepodległości.

Również w niedzielę można się wybrać do Centrum Kultury na wystawę „Żywa historia przedsiębiorczości Lublina”. Goście dowiedzą się tutaj m.in. o zalążkach lubelskiego przemysłu, chociażby o dawnej fabryce samolotów, ale też o współczesnej gospodarce, która też ma czym się pochwalić.

Będą też koncerty. Na pierwszy zaprasza Filharmonia Lubelska, gdzie o godz. 11 z programem „A to Polska właśnie!” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Wieczorem, o godz. 20.15 rozpocznie się koncert Łukasza Jemioły, który wystąpi w bazylice oo. dominikanów w towarzystwie smyczkowego Ladies Quartet i zespołu instrumentalnego.

Zmiany w organizacji ruchu

Z powodu rocznicowych uroczystości czekają nas utrudnienia w ruchu, a dotyczy to nie tylko kierowców samochodów, ale też pasażerów komunikacji miejskiej. W sobotę około godz. 18 lub 19 zamknięty ma być pl. Zamkowy, ul. Kowalska i Podwale. Nie będzie można tam wjeżdżać do godz. 15 w dniu 11 listopada.

W niedzielę między godz. 11.15 a 11.45 wstrzymany będzie ruch na trasie przemarszu z archikatedry na pl. Zamkowy przez ul. Kowalską, Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia.

Największe utrudnienia wystąpią w niedzielę między godz. 12.45 a 14.00 w związku z odsłonięciem Masztu Niepodległości na rondzie pod Zamkiem. Rondo zostanie zamknięte, a zmierzający w jego stronę kierowcy będą odpowiednio wcześnie wysyłani na objazdy.

Samochody jadące al. Solidarności od strony 3 Maja będą kierowane w lewo w ul. Lubartowską, a następnie przez Ruską do ronda przy cerkwi. Jadący Mełgiewską będą kierowani w prawo w al. Andersa, natomiast dla jadących al. Witosa od strony Felina wyznaczono objazd przez ul. Grafa i al. Andersa.

Kierowcy jadący al. Unii Lubelskiej od strony Gali będą musiały skręcać w lewo w Zamojską, zaś jadący w dół ul. Lwowską lub ul. Podzamcze będą kierowani przez Ruską do Lubartowskiej albo przez ul. Kalinowszczyzna do al. Andersa.

W niedzielę od godz. 12.45 do 14 komunikacja miejska będzie kursować objazdami, żeby ominąć rondo z Masztem Niepodległości. W tym czasie nie doczekamy się na żaden autobus na al. Tysiąclecia (przy pl. Zamkowym i przy Dworcu Głównym PKS) oraz przy Tarasach Zamkowych i na al. Unii Lubelskiej. Większość autobusów trafi na ul. Ruską.

Linie 2, 10, 18, 31, 32, 34 i 57 jadąc od strony ul. 3 Maja będą skręcać z al. Solidarności w lewo w Lubartowską, następnie przez Ruską powrócą na swoje dalsze trasy od pl. Singera. Taki objazd obowiązuje również w przeciwnym kierunku. Przez Lubartowską i Ruską będą kursowały także linie 1, 4, 5, 6, 17, 22 i 39, przy czym linia 5 ma jeździć przez Kalinowszczyznę.

Linie 23 i 29 w stronę Czechowa pojadą przez Zamojską, Lubartowską i Biernackiego, linia 29 w stronę ul. Herberta przez Wodopojną i Królewską. Linia 154 w stronę Chodźki będzie jechała przez Zamojską, Lubartowską i Ruską a w drugą stronę przez Ruską, Wodopojną, Świętoduską i Królewską.

Uczniowie Niepodległej

• W piątek o godz. 11.11 uczniowie lubelskich szkół będą wspólnie śpiewać Hymn. W większości szkół uroczyste akademie odbędą się w salach gimnastycznych. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Zbigniewa Herberta z ul. Radzyńskiej zgromadzą się jednak na placu szkolnym, gdzie będzie można przyłączyć się do wspólnego śpiewania.

• Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej o godzinie 11.00 w orszaku z asystą werblistów i żonglerów Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie przejdą pod pomnik Unii Lubelskiej by wspólnie odśpiewać Mazurek Dąbrowskiego.

• O godz. 16.00 w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się koncert „Młodzi artyści dla Niepodległej”. Młodzież i nauczyciele z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie zaprezentują pieśni patriotyczne i historyczne m.in. dzieła Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie również pieśni I Brygady Legionów Polskich i innych. Nie zabraknie opowieści o dziejach Polski i urodzinowego toru. Wstęp wolny.

• Atrakcji nie zabraknie też 11 listopada. W auli III L.O. (plac Wolności 4) bezpośrednio po defiladzie na placu Zamkowym odbędzie się gawęda Małgorzaty Surmacz „O uczniu żołnierzu” połączona z wystawą „Młodzież szkół lubelskich w walce o Niepodległość”. Po niej na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprosi chór Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.

W piątek o godz. 9.15 w Zespole Szkół Elektronicznych zacznie się konkurs niepodległościowy. O godziny 10.00 na obiektach sportowych placówki zacznie się bieg a o godz. 10.50 Koncert Niepodległościowy. Wczoraj trwały przygotowania do dzisiejszych uroczystości

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia